Чорноморське козацтво має багато усталених традицій. Одна з них – посвята молодших школярів у козачата. Мета обряду – виховання молодого покоління шляхом залучення до історії козацтва, традицій, ритуалів, формування патріотичних почуттів та підготовка до майбутнього служіння Батьківщині – до служби у Збройних силах.
У Росії цей обряд був відроджений у 2015 році, в Придністров’ї – на кілька років пізніше. Один із перших був проведений у жовтні 2017 року в Рибницькій українській школі № 1. Тоді до організації «Дитяча козацька республіка» вступили четверо першокласників. Однак спочатку майбутні козачата пройшли серйозні випробування. Це були всілякі конкурси на прояв удачі та спритності. Вступаючи до лав козацтва, діти дали клятву на вірність козацтву. Провели її старші товариші. Кандидати в козачата заприсяглися любити свою республіку, народ, сім’ю та рідну мову, вони обіцяли бути гідними людьми. Таким чином першим чотирьом козачатам вручили іменні посвідчення та українські національні головні убори: хлопчикам – козацькі папахи, а дівчаткам – віночки з квітами та стрічками.
У 2019 році лави «Дитячої козацької республіки» поповнили ще вісім молодших школярів. На ритуалі був присутній отаман Рибницького козацького округу ЧКВ Сергій Чуприков.
■ «Приємно дивитися на новобранців, – сказав він. – У музей я передаю книгу про історію козацтва, її вивчатимете і потім розповісте отаманові, що цікавого для себе та своїх товаришів ви дізналися з цієї захопливої книги».
■ «Козак – це смілива людина, якій над усе дорога Батьківщина», – заявив тоді журналістам першокласник Iлля Вроденко.
Його однокласниця Олександра Кілафли додала:
■ «Я дуже пишаюся тим, що сьогодні стала козачкою. Це дуже почесно». Присутня на церемонії голова товариства української культури «Поділля» Тамара Король тепло привітала новобранців: «Бажаю вам успіхів, здоров’я та готовності неухильно виконувати заповіді козацтва. І навчатися ви повинні віднині тільки на «відмінно», щоб гордо нести звання козачат та славити свою «Дитячу козацьку республіку» і все ЧКВ».
Того ж дня народилися і перші рядки гімну «Дитячої козацької республіки»:
Кожен рік в осінню пору
Зростає рід козацтва наш.
Посвяту відзначаєм на Покрову,
У козачата залучаєм перший клас.
У 2020-х у Бендерах відродили ще одну козацьку традицію – обряд «посадження на коня». За звичаєм, хлопчика-козачка садять на коня і він на ньому проїжджає коло. Присутні на ініціації козаки спостерігають, як малюк поводитиметься, і за прикметами намагаються визначити, вгадати долю майбутнього воїна.
Потім батько бере сина на руки, й на них обох надягають портупею (це військове спорядження у вигляді ременя, перекинутого через плече і призначеного для носіння шашки).
За традицією після посадження козачка на коня вихованням дитини опікується хрещений батько. Саме він стає провідником хлопця в козацькі звичаї та культуру поводження козаків із холодною зброєю, називається його духовним наставником.
Такий обряд проводиться в Бендерській фортеці в межах фестивалю козацької культури та традицій. Востаннє він відбувся у травні 2023 року.
Організатори свята стараються, щоб подія була цікавою і дітям, і дорослим. Усі учасники та гості можуть побачити різноманітні виставки, зокрема історичного озброєння від козаків Бендерського округу; козацької атрибутики з музею ЧКВ; нагайки та кубанки ручної роботи, виготовлені козаками Бичківської станиці Григоріопольського козацького округу; фланкування шашкою вправно демонструють козачата Рибницького округу; музейну експозицію про козаків створили в Дубоссарському окрузі; можна стати учасником майстер-класів зі збирання та розбирання автомата Калашникова від козаків Тираспольського округу. Кожен учасник може спробувати сили та навчитися рубати шашкою, а також посмакувати традиційною козацькою стравою – кулешем, приготовленим козаками Слободзейського округу.
Олександр ПЕТРЕНКО.
Фото с сайта novostipmr.com.