Шукати, експериментувати, зростати над собою

Лейтмотивом VI республіканської науково-практичної студентської конференції, яка відбулася на майданчику Придністровського державного інституту мистецтв ім. А. Г. Рубінштейна, стало дослідження проблем, тенденцій та перспектив у царині культури й освіти.


Учасниками студентського форуму зареєструвалися понад шістдесят студентів та учнів навчальних закладів республіки. Серед них – господарі навчального закладу, студенти Бендерського вищого художнього коледжу ім. В. І. Постойкіна, державного медичного коледжу ім. Л. О. Тарасевича, Придністровського коледжу технологій та управління, Тираспольського аграрно-технічного коледжу ім. М. В. Фрунзе, Бендерського педагогічного коледжу та інших.

За словами ректора вишу Iрини Плешкан, у 2009 році науковий рух серед студентської молоді тільки-но зароджувався, відбувалося залучення її до дослідницької діяльності. Ініціатори – викладачі інституту мистецтв, передбачали такий різновид діяльності як внутрішній захід, і проводили його у своєму виші, тобто безпосередньо в ПДІМ.

Згодом до музично-співучої частини молоді долучилися студенти-медики, учні аграрно-промислового та педагогічного коледжів тощо. Виявилося, що студентське середовище багате на допитливих, талановитих, зацікавлених наукою юнаків та дівчат.

«Молодь дістала можливість проявляти свої досягнення, демонструвати власні знахідки, експериментувати, вникати в процес розвитку і зміни внутрішніх якостей, цінностей, навичок та прагнень особистості з метою досягнення більш високого рівня самореалізації та задоволення в житті», – розповіла Ірина Володимирівна. З роками дослідницький рух набув статусу республіканського.

Керував перебігом події проректор з науково-дослідної та інноваційної діяльності Дмитро Кабаков, який і повідомив, що метою нинішньої конференції стало обговорення проблем і перспектив розвитку мистецтва та освіти в системі культурно-історичних традицій. На творчий лад присутніх налаштували викладачі та студенти інституту культури.

Наприклад, Софія Слободенюк виконала на фортепіано концертний етюд «Легкість» Ференца Ліста. Дует Надії Свинобой та Катерини Усатої порадував вокальним твором Петра Чайковського «На городі біля броду», а В’ячеслав Черніков продемонстрував віртуозне володіння акордеоном, виконуючи імпровізацію на тему пісні Бориса Мокроусова «Одинокая гармонь».

Від музики перейшли до наукових обговорень. На пленарному засіданні з доповіддю на тему «Соціальні та просвітницькі функції сучасних арт-об’єктів у міському середовищі» виступили студентки Бендерського вищого художнього коледжу ім. В. Постойкіна Юлія Хмелевська та Iрина Соболєва. Вони доводили, що вигляд міського простору, його оформлення робить довкілля комфортним, сучасним та привабливим місцем відпочинку. Внаслідок цього знижується рівень стресу, зміцнюються зв’язки між людьми. Арт-об’єкти та міські інсталяції безпосередньо впливають на економічні показники тих бізнесових закладів, біля яких вони встановлені, можуть сприяти залученню туристів та можливості поповнення міського бюджету.
Про розвиток самодіяльної хореографічної творчості в місті Бендери на прикладі ансамблю народного танцю «Пеленица» розповіла Дана Ніколаєва, студентка ПДІМ, яка навчається у доцента, завідувача кафедри Неллі Постівої.

Присутні зацікавлено слухали Олену Рябчук, студентку Бендерського художнього училища, яка досить жваво розповіла про історію розвитку мозаїки від Шумер до Візантії. Було цікаво дізнатися, що мистецтво мозаїки сягає своїм корінням у далеке минуле. Ще древні шумери, задовго до Візантії, прикрашали нею палаци та храми. Проте найкращі зразки були створені саме візантійськими майстрами.

У Придністров’ї мозаїку бачимо лише на тих будинках та спорудах, що залишилися з радянських часів. Одна з особливо привабливих розміщена на стіні Будинку культури с. Мокра, є мозаїчні панно й на старих зупинках громадського транспорту. В наш час цей вид мистецтва не розповсюджений.

Після пленарного засідання робота конференції продовжилася в тематичних секціях. Загалом, розмаїття наукових доповідей вражало. Воно охопило широкий спектр актуальних проблем –
гуманітарних та соціально-культурних, історії та теорії музичного мистецтва, виконавського та хореографічного мистецтва, художньої культури та перспектив розвитку освіти в системі культурно-історичних традицій Придністров’я.

Учасники наукового студентського форуму, які виступили на пленарному та секційних засіданнях, одержали грамоти та дипломи від керівництва культурного вишу республіки.


Марія БIЛОЦЬКА.

Фото автора. 

Н фото Надія Свинобой та Катерина Усата.