До світлого свята готуємося всією сім’єю

Напередодні найбільшого християнського свята Великодня багато батьків осмислюють питання про те, як пояснити суть і зміст цього дня своїм дітям. Зрозуміло, можна не ускладнювати собі життя, а просто сказати малюкові, щоб він не заважав під ногами, поки ви готуєте святкові страви, а у Світлу неділю пригостити його смачною паскою та яскравими пофарбованими яйцями.


Однак, подібним чином ми позбавляємо наших дітей не тільки цікавих і повчальних занять, а й можливості з юних років бути не сторонніми спостерігачами, а безпосередніми учасниками світлого свята.

З огляду на це, пропонуємо поговорити про те, як розповісти дитині про Великдень.

З чого почати?

Перш за все, готуючись доступно і просто розповісти дітям про Пасху, необхідно вирішити, чи плануєте ви залучати свого малюка і до інших православних традицій. Найкраще допоможе батькам відповісти на всі запитання та захопити дитину розповіддю про Великдень дитяча Біблія. Такі видання містять масу барвистих ілюстрацій і в доступній для дітей формі викладають основні постулати християнства. При цьому постарайтеся не просто прочитати з вашим малюком історію Вознесіння Господнього, а й обговорити її.

Готуємо великодні подарунки для близьких

Замислюючись про те, як розповісти дітям про Пасху, не слід забувати про різні цікаві заняття, до яких можна залучити дітей у процесі підготовки до свята. Наприклад, за кілька днів до Великодня почніть виготовляти разом із малюком вітальні листівки для родичів. Їх можна просто розфарбувати кольоровими олівцями або фарбами, зробити аплікацію або придумати щось своє. Повірте, діти з задоволенням залучаться до цього творчого процесу і в наступному році з нетерпінням чекатимуть свята.

Фарбуємо яйця

Забарвлення яєць є невіддільним атрибутом Великодня, слід зацікавити ваше чадо і цим дійством. Зрозуміло, підпускати малюка близько до каструль із киплячою водою, в якій варяться і фарбуються яйця, не варто, проте наочно показати процес на безпечній відстані можна. Також разом можна розписати пензликом і фарбами кілька крашанок. Будь-яка дитина буде в захваті від такого заняття. Не кажучи вже про те, яке задоволення приносить як дітям, так і дорослим, процес розбивання яєць.

Печемо паски

Запропонуйте дитині допомогти вам прикрашати пасочки. Це священнодійство стане справжньою розвагою, адже так цікаво і захопливо покривати готову пасочку білосніжною глазур’ю, викладати на неї цукати та інші прикраси. До того ж, можна порадувати чадо ще одним способом. Для цього поряд зі стандартними спечіть кілька дитячих пасочок. Повірте, ваш малюк із задоволенням запросить своїх друзів у гості на чай з дитячими яскраво прикрашеними своїми руками пасочками.


Без шкоди для вашого здоров’я

Наближаються свята для багатьох сімей. Супермаркети виставляють у вітринах багато смаколиків та яскравих прикрас до столу.

Під час святкування до столу традиційно подають велику кількість їжі, яка не завжди є корисною та здоровою. Хто хоч раз не відчував дискомфорту через переїдання, від якого погіршується самопочуття?

Якщо ви вже почали розробляти святкове меню, наші поради стануть вам у нагоді. Тож, як святкувати без шкоди для здоров’я та не набрати зайвої ваги?

 Ставтеся до покупок вибірково, обирайте якісні продукти
У супермаркеті є спокуса накупити всього й побільше. Якщо ви вирішили надати перевагу солодощам, обмежтеся кількома, але якісними виробами. Уникайте гуртових покупок, щоб не придбати більше, ніж вам насправді потрібно.

 Діліться смаколиками з друзями
На свята вам можуть подарувати багато цукерок, пасок, печива тощо. Не з’їдайте все самі, поділіться солодощами з рідними та друзями. Можете відкласти частину ласощів та з’їсти їх упродовж тижня, щоб уникнути зайвих калорій.

 Більше рухайтеся
Кілька зайвих калорій під час свят – це допустимо! Проте, щоб уникнути їхнього накопичення та використати надмірну енергію, виконуйте просте правило – більше рухайтеся! Сімейна прогулянка, гра з м’ячем, пробіжка з хатнім улюбленцем – будь-яка фізична активність, що вам подобається, будуть корисними.

 Обирайте здорову їжу
Святковий стіл варто наповнити стравами, корисними для здоров’я. Використовуйте рецепти, в яких багато овочів та цільнозернових продуктів. Споживайте нежирний білок, а низькокалорійні продукти зробіть основою вашого столу. Є багато креативних весняних страв для здорового харчування, варто лише трішки пошукати відповідні кухонні поради.

 Починайте день правильно
Уникайте споживання солодощів зранку. Дітям і дорослим варто починати день із поживного сніданку, який містить овочі, фрукти, цільнозернові продукти та білки. Зробіть його особливим, святковим, але корисним!

 Шукайте альтернативу святковим частуванням
Маєте велике бажання витратити кошти на ласощі? Звичайно, кожному приємно отримати в подарунок щось гарне і смачненьке.

Щоб зробити подарунок, не обов’язково накривати велике застілля чи скуповувати пекарні.Матеріальні, проте важливі речі, можуть стати приємною несподіванкою.

 Посмакуйте трішки, але уникайте переїдання
Якщо на вашому столі є некорисна їжа, дозвольте собі почастуватися нею. Не споживайте багато, насолодіться трішки.

Важливо контролювати себе та не переїдати, тоді ви почуватиметеся добре.


ТЕСТ «Як ви розумієте своїх дітей?»

Дайте відповідь «так», «ні» або «не знаю» на такі запитання:

1. На деякі вчинки дитини ви часто реагуєте «вибухом», а потім шкодуєте про це.

2. Деколи ви користуєтеся допомогою чи порадою інших осіб, коли не знаєте, як реагувати на поведінку вашої дитини.

3. Ваша інтуїція і досвід – кращі порадники у вихованні.

4. Деколи вам трапляється довіряти дитині секрет, який нікому б іншому не розказали.

5. Вас ображає негативна думка інших людей про вашу дитину?

6. Вам траплялося просити в дитини вибачення за свою поведінку?

7. Чи вважаєте ви, що дитина не повинна мати секретів від своїх батьків?

8. Помічаєте ви між своїм характером і характером дитини різницю, яка іноді приємно дивує вас?

9. Ви надто переживаєте неприємності або невдачі дитини.

10. Чи можете утриматися від купівлі цікавої іграшки для дитини (навіть якщо у вас є гроші), тому що знаєте: дома їх є багато?

11. Ви знаєте, що до певного віку кращий виховний аргумент для дитини – фізичне покарання (пасок).

12. Ваша дитина саме така, про яку ви мрієте.

13. Ваша дитина завдає більше турбот, аніж радощів.

14. Чи здається вам, що ваша дитина навчає вас по-новому думати, поводитися?

15. Чи бувають у вас непорозуміння з вашою дитиною?

Поставте по 10 балів за кожну відповідь «так» на запитання: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 і за кожну відповідь «ні» на запитання: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15. За кожну відповідь «не знаю» – по 5 балів.

100–150 балів. У вас великі здібності до правильного розуміння своєї дитини. Ваші судження і погляди – добрі союзники у виховних проблемах. Якщо й на практиці ваша поведінка відкрита, терпляча, вас можна визнати за приклад для наслідування. Можливо, до ідеалу бракує лише одного штриха. Ним може стати думка вашої дитини. Спробуйте з’ясувати.

50–99 балів. Ви на правильному шляху до розуміння дитини. Свої тимчасові труднощі у вихованні ви маєте розв’язати, починаючи з себе. І не намагайтеся виправдатися браком часу або характером дитини. Є проблеми, на які ви маєте реальний вплив, а тому спробуйте це використати. Розуміти – це не завжди приймати. Не лише дитину, а й власну особистість.

0–49 балів. Здається, можна більше співчувати вашій дитині, ніж вам, оскільки її батько не є добрим другом і провідником на шляху здобуття життєвого досвіду. Та ще не все втрачено. Якщо ви хочете щось зробити для своєї дитини, то спробуйте. Можливо, вам допоможуть у цьому поради інших. Буде нелегко, але щасливе життя дитини того варте.

Імена для дітей, народжених у травні

Для хлопчиків, добре підійдуть імена Анатолій, Давид, Кирило, Герман і Макар.
Травневих дівчаток можна назвати Євдокія, Фаїна, Юлія, Клавдія, Олександра, або Iрина.

Якщо ж жодне з цих імен батькам не сподобалося, то назвати дитину можна за датою народження – тобто, за церковним календарем. У календарі зазначаються імена святих, які були народжені в цей день. Якщо батькам не сподобалося ім’я, вказане в день народження, то можна назвати ім’ям із двох наступних днів. Причому імена, які йдуть перед потрібною датою, брати не рекомендується.


Безпечно проводимо довгі вихідні

У травні завжди вдосталь святкових і вихідних днів: День Праці, Великдень та ще День Перемоги. Найпопулярніші травневі весняні розваги: пікніки, походи до лісу, прогулянки в парках та біля водойм.

ПАМ’ЯТАЙМО, що найкращий відпочинок – це безпечний відпочинок

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ДИТЯЧИХ МАЙДАНЧИКАХ

► на майданчику діти до 7 років повинні перебувати лише під наглядом батьків та родичів;
► гойдалки та каруселі, на яких уже хтось перебуває, діти повинні обходити стороною;
► важливо підбирати такий одяг і взуття, які дадуть можливість вільно рухатися й гратися (не бажано взувати слизьке взуття або шльопанці, які можуть стати причиною падіння або травмування).

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ У ПАРКАХ ТА ЛІСОПАРКАХ

► ходити слід по спеціальних доріжках і стежках;
► забирати з собою своє сміття або викидати його в найближчий контейнер.

У зв’язку з тим, що вже розпочався сезон активності кліщів, необхідно бути дуже пильними. Щоб їх було легше помітити, варто одягати головний убір та світлий однотонний одяг з довгими рукавами. Не зайвим буде й використання репелентів (засобів, що відлякують кровососів). Щоб захистити себе та своїх рідних від нападу кліщів, після прогулянки варто уважно оглянути себе й тих, хто поряд.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ДЛЯ ДІТЕЙ У ЛІСІ

Діти мають знати про те, що не можна:
► підпалювати суху траву на полях або галявинах;
► залишати на сонці пусті пляшки, залишки скла та сміття, що легко загоряються і можуть спричинити пожежу;
► смітити в лісі та викидати непогашені сірники або недопалки;
► розбивати скляні пляшки, оскільки потім інша людина або тварина може ними поранитись;
► ламати гілки дерев і кущів та зривати лісові квіти;
► руйнувати мурашники, бо вони є лісовими «санітарами»;
► чіпати плазунів, які здаються небезпечними. Вони іноді можуть загрожувати життю, тому краще обійти їх стороною;
► руйнувати пташині гнізда.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ БІЛЯ ВОДОЙМ

Біля водойм діти не повинні:
► гратися в тих місцях, звідки легко впасти у воду;
► перебувати біля водоймища без супроводу дорослих;
► влаштовувати біля води ігри, які можуть завдати шкоди.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ДОРОЗІ

► тротуарами та пішохідними доріжками дітям варто рухатися дотримуючись правого боку;
► переходити проїжджу частину необхідно тільки пішохідними переходами та керуватися сигналами регулювальника чи світлофора;
► чекати на транспортний засіб потрібно тільки на зупинках, тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;
► категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, а також перебувати біля залізничних колій без супроводу дорослих;
► проїжджою частиною дороги на велосипеді можна рухатися тільки дітям, які досягли 16 років;
► заборонено виїжджати на дорогу на інших засобах для катання, для цього є дитячий майданчик.

Отже, відпочивати потрібно так, щоб не зашкодити ні природі, ні своєму здоров’ю. Якщо діти будуть ознайомлені з цими правилами, то відпочинок на природі з рідними буде не тільки приємним, а й безпечним.


Сторінку підготувала Сільвія РОГУТ.

Фото: yandex.ru.