У Румунії в міжнародному турнірі з дзюдо взяли участь 766 борців із різних країн Європи. Попри таку високу конкуренцію, юним придністровцям, очолюваним президентом Федерації дзюдо та самбо ПМР Євгеном Осадчим, поталанило завоювати дев’ять медалей і посісти в командному заліку перше місце.
Вагомий внесок у досягнення такого результату зробили переможці турніру Катерина Орлик, Аріна Толоченко, Лера Дехтяр, Єгор Iванов (Тирасполь) і Леонід Брайлян – єдиний у команді наших дзюдоїстів кам’янчанин.
У секцію, де хлопчики освоюють ази японського бойового мистецтва, восьмирічного Льоню записав батько. Руслан Брайлян, який присвятив службі в Кам’янському районному відділі внутрішніх справ понад два десятиліття, сам увесь час підтримує належну фізичну форму і дітей з ранніх років постарався привчити до здорового способу життя. Донечці це допомогло обрати професію: нині вона – студентка медичного факультету Придністровського держуніверситету. Старшого сина Руслан Віталійович привів до колеги, який навчав боротьбі співробітників РВВС і підлітків.
■ «Василь Мясковський – захоплена спортом людина. Ентузіазм, з яким він сам тренується і ділиться з усіма своїми навиками, викликає якнайглибшу пошану. Юнаків із Подойми та Подоймиці він тренував у вільний час, якого у співробітника міліції не так і багато. Коли про це добровільне навантаження дізналися в Кам’янській спортшколі, то запропонували Василю Михайловичу співпрацю, допомогли обладнати борцівський зал. Сюди ми й прийшли зі старшим сином. Він подивився, як тренуються ровесники, й вирішив спробувати», – згадує Р. Брайлян.
Відтоді промайнуло п’ять років. Льоня виріс як фізично, так і духовно, адже дзюдо – це не тільки спортивне єдиноборство, а й особлива філософія.
■ «На заняттях ми розвиваємо силу, гнучкість, витривалість. Підлітки вчаться обмірковувати свої дії та їх наслідки – всі, а не лише спортивні, адже дзюдоїсти мають свій Кодекс честі. Його суть полягає в тому, що спортсмен має бути ввічливим, сміливим, щирим, скромним, вірним у дружбі, а також уміти контролювати себе та поважати всіх навколо. Тому кожен, хто приходить у секцію, в першу чергу вчиться вирішувати конфлікти мирним шляхом», – поділився основними принципами роботи тренер.
Заняття два-три рази на тиждень допомогли Леоніду розвинутися, дали навички гімнастики й акробатики. Він наполегливо вивчав прийоми боротьби, шліфував їх у навчальних поєдинках із товаришами. Потім брав участь у змаганнях і з’ясувалося, що підготовлений він не гірше за юнаків з інших міст Придністров’я. Порадували й перші медалі – спочатку з турнірів районного рівня, а згодом і республіканського. Нині Леонід – чемпіон ПМР у ваговій категорії до 34 кг і віце-чемпіон Молдови. У віці 13 років він уже мав перший дорослий розряд по дзюдо.
Спостерігаючи, як наполегливо тренується Льоня вдома, зацікавився боротьбою і наймолодший із Брайлянів. У секцію Вітальку записали в шість років – оптимальному для початку занять віці. Завдяки цьому, фізична підготовка велася гармонійно. Тренер, який уміє підійти до кожного, спочатку поєднував її з рухливими іграми, де використовувалися й елементи дзюдо.
Допомагав молодшому освоювати техніку і старший брат. У них склалася своя система тренувань, чіткий режим дня, а ще – куточок, де зберігаються кубки та медалі. Їх уже чимало, а головне, що «золоті» нагороди є в обох братів. Восени 10-річний Віталій став переможцем чемпіонату ПМР з дзюдо у ваговій категорії 30 кг. Тепер у сім’ї – двоє юних чемпіонів.
Заняття дзюдо та іншими видами спорту сприяють загартуванню характеру, упевненості в собі. Добиваючись певних результатів, перемагаючи на змаганнях, людина вчиться ставити перед собою конкретні цілі та досягати їх. Спорт дисциплінує, привчає до відповідальності. Ці навики допомагають і в інших справах. От і брати Брайляни вже вміють раціонально розподіляти час між навчанням, спортом, домашніми справами та іграми з ровесниками. У Кам’янській СШ № 2 вони вчаться на «добре» та «відмінно», беруть активну участь у заходах різної спрямованості, у творчих конкурсах. Після уроків старанно виконують домашні завдання й охоче допомагають батькам: у своїй хаті завжди багато справ і турбот. Вечорами тренуються в секції або самостійно.
Леонід для Віталія – приклад у всьому, як і належить старшому братові. Рівняючись на нього, молодший уже досяг першого юнацького розряду по дзюдо та прагне до нових перемог. Гордяться цілеспрямованими синами їхні батьки й тренер, а однолітки тягнуться за братами Брайлянами – до гарних оцінок, до спортивних досягнень, до тих духовних ідеалів, які пропагує філософія дзюдо.
Ніна ПАНАЇДА.
Фото з особистого архіву Брайлян (Василь Мясковський і брати Брайлян).