Хочу, щоб ім’я ветеран висвічувало наші душі

Чи знаєте ви, ким були ваші предки? Як їх звали, яка доля їх спіткала? Якщо прямо зараз попросити вас заповнити родове дерево, скільки поколінь ви згадаєте?

На практиці виходить, що 90 % людей насилу згадують імена своїх прабабусь і прадідусів, мало хто може розповісти про їхнє життя. А в ідеалі людина повинна знати своїх предків до сьомого коліна! Мені здається, що втрачається зв’язок поколінь, і люди перестають глибоко цікавитися своїм корінням. Суджу про це з досвіду спілкування зі своїми ровесниками. З упевненістю і гордістю хочу сказати, що в моїй родині історія нашого роду – це святе.

Розмовляючи з батьками, родичами, розглядаючи старі альбоми, ми, діти, дізналися, що сім’я наша багатонаціональна. Мамині предки – росіяни, родом із Нижньогородської губернії. Там вони жили з XVIII століття, де і досі живе наша прабабуся та інші родичі. Татусеві рідні (українці, молдавани) корінням з потомствених селян.

У 1941 році (77 років тому), коли Молдова входила до складу СРСР, почалася Велика Вітчизняна війна. З кожної сім’ї на фронт пішли захисники. Я з задоволенням розповім відразу про двох моїх прадідів, учасників Великої Вітчизняної війни, переможців. Це Юрко Захарій Степанович (1923 – 2001), дідусь мого тата, Ковальчука Руслана Степановича, і Ковальчук Микола Васильович (1909 – 1969), теж дідусь нашого батька. Дивуєтеся?! А от я вам все поясню.

До війни вони жили в сусідніх селах: Стурзи (Молдова) та Єлизаветівка (Україна). Села були розділені тільки озером. Закликали прадідів на фронт в 1941 році одночасно. Обидва воювали на Білоруському фронті, дуже дружили між собою. І це зрозуміло, бо вони – земляки, ровесники, хороші люди. Там, на фронті, прадіди й дали один одному слово одружити своїх дітей, якщо виживуть і якщо народиться в одного дочка, а в іншого син.

Так воно і сталося. Вижили! Повернулися додому. Почали працювати в колгоспі, кожен у своєму селі. Згодом обидва стали головами колгоспів, шанованими людьми. Потім поодружувалися. У прадіда Захара 25 березня 1949 року народилася дочка Клавдія, а у прадідуся Миколи 3 червня 1948 року – син Степан. Це батьки мого улюбленого тата, мої дорогі дідусь і бабуся. Тепер уже в родині ростемо ми, правнуки ветеранів.

За словами батьків, обидва прадідусі не любили багато розповідати про війну. Вони відразу починали сумувати, погляд ставав суворим. Постарівши, під час спогадів плакали. Я уявляю, скільки їм довелося пережити за роки війни!

Хочу розповісти про те, як Захар Степанович Юрко був нагороджений Орденом Вітчизняної війни 1 ступеня. У складі розвідгрупи він доставляв у штаб секретні документи. Група напоролася на фашистів, зав’язався нерівний бій. Мій прадід дістав важке поранення в голову, змушений був переховуватися в болоті. Коли з’являлися німці, пірнав у болото з головою і дихав через очеретяну соломинку. І так три дні. Дивом зумів дістатися до своїх. За це він був представлений до державної нагороди – ордена Вітчизняної  Війни I ступеня. Дід Захар ніколи не хвалився ним, а говорив: «Життя – найкраща нагорода для солдата». А у прадіда Миколи теж є медаль «За відвагу». Може, є й інші нагороди, але вони зберігаються у його сина Петра, в Дубоссарах. Тато нам, дітям, котрі не знали живими своїх дорогих прадідів, часто і з любов’ю розповідає про них. Ми всією сім’єю щоліта виїжджаємо в Єлизаветівку, живемо в будинку прадіда Колі, зустрічаємося зі своєю ріднею і згадуємо прадідів. Зі спогадів рідних знаю, що обидва були весельчаками, оптимістами, товариськими людьми. У День Перемоги 9 травня надягали піджаки з нагородами, збиралися за святковим столом, згадували бойових товаришів, співали пісні воєнних часів, плакали.

Скоро святкуватимемо День Великої Перемоги над фашизмом. Але життя на землі не тече спокійно. Тому 9 травня в Росії та в інших країнах, і в моєму Придністров’ї люди виходять на акцію «Безсмертний полк». Мої батьки теж зробили великі портрети прадідів: Юрко Захарія Степановича і Ковальчука Миколи Васильовича. Торік у цій акції в Бендерах взяли участь усі члени нашої родини: батьки й ми – п’ятеро правнуків. Портрети прадідів несли я і мій брат Захар, названий на честь одного з них. А у тата на плечах сиділа наймолодша сестра, Ангеліна, розмахуючи прапорцем. Ми дуже пишалися, що йдемо в одному строю з захисниками Вітчизни, як з живими.

Ветерани – для нас приклад. Я щаслива, що живу у великий працьовитій справжній сім’ї. Наш прадід по маминій лінії теж ветеран Великої Вітчизняної війни. Він помер саме 9 травня, після війни (не витримав хвилювань і спогадів). Ці рідні люди, які так любили Батьківщину, мужньо захищали її, для мене та моїх братів і сестер – символ гідності та наслідування.

Учениця 7 класу  МОЗ «Бендерська гімназія № 3 ім. І. П. Котляревського» Таїсія   КОВАЛЬЧУК.