Повітряні кульки дарують нам свято, Їх люблять дорослі й ще більше малята. ОДНАК…

У же незабаром подвір’я шкіл, гімназій та ліцеїв республіки знову заповнять школярі, й для них пролунає перший дзвоник. Він сповістить про початок нового навчального року, а урочисті святкові лінійки, що відбуваються з цього приводу, обов’язково завершаться якоюсь видовищною подією.


Одна з модних тенденцій нашого часу – запуск повітряних кульок – яскраве кольорове різноманіття, що ефектно, під радісні крики дітвори, відлітає в небо… Як це красиво, як весело і захопливо! Тільки навряд чи хтось задумується, що ж відбувається з повітряною кулею після того, як вона зникає з поля зору.

Те, що для людей свято, є справжнім нещастям для природи.
Наш кореспондент поспілкувався з заступником начальника Державної служби екологічного контролю та охорони навколишнього середовища Михайлом Малишевим, і дістав кваліфікований коментар про шкоду повітряних кульок.

«Повітряні кулі можуть подолати великі відстані, – пояснив еколог. – Падаючи, вони забруднюють найвіддаленіші і незаймані куточки природи, а їхні латексні оболонки та поліетиленові мотузки виділятимуть у землю та воду токсичні речовини. Якщо таку повітряну кулю з’їсть тварина, то її кишечник може заблокуватися, що прирече живу істоту до повільної голодної смерті. У стрічках і нитках, якими зав’язують кулі, тварина може заплутатися, і це також призведе до її загибелі», – констатував спеціаліст.

За оцінками фахівців, обсяг знайдених повітряних куль та їх фрагментів на пляжах і прибережних територіях за останні десять років збільшився втричі. Вони знищують живу природу на суші, у воді та в повітрі.

Світ давно вже б’є на сполох, сподіваючись на перемогу здорового глузду над людськими емоціями. Адже не можна допустити, щоб жива природа загинула через таку, здавалося б, дрібницю.

Однак, наведемо для прикладу кілька країн і регіонів, у яких існують або можуть існувати обмеження на використання повітряних куль.

Наприклад, у деяких штатах і територіях Австралії існують закони, що забороняють або регулюють запуск повітряних куль. Це може пояснюватися пожежною безпекою та збереженням навколишнього середовища.

Нова Зеландія. В країні заборонили використовувати повітряні кулі, наповнені горючими газами, особливо на висотах, де вони могли б зустрітися з повітряними суднами.
У США існують федеральні та місцеві закони, які регулюють використання повітряних куль, особливо поблизу аеропортів та національних парків.

У Росії обмеження на запуск повітряних куль регулюються місцевими нормативними правовими актами. Наприклад, такі розваги можуть бути заборонені в неконтрольованих зонах аеропортів.
Канада. У деяких її провінціях існують закони, що регулюють використання повітряних куль, зокрема обмеження на запуск поблизу аеропортів та природних заповідників.

Великобританія запровадила правила та регуляцію використання повітряних куль у повітряному просторі. Запуск повітряних куль може також вимагати спеціальних дозволів.
У Німеччині існують правила та обмеження на використання повітряних куль, особливо поблизу аеропортів та густонаселених районів.

На території Молдови обмеження в запусках повітряних куль під час проведення заходів мають рекомендаційний характер. Наприклад, Міністерство довкілля цієї країни у 2023 р. закликало відмовитися від повітряних куль на святах. Відомство звернулося до громадян через ЗМІ напередодні шкільних лінійок, випускних вечорів, які відбуваються в літню пору року, з відповідними рекомендаціями. Так само і влада Московської, Ленінградської областей, Краснодарського краю здійснюють регулювання у використанні куль відповідними адміністративними наказами напередодні шкільних свят.

Державна служба екологічного контролю та охорони навколишнього середовища Придністров’я вважає можливим рекомендувати як альтернативу, наприклад, висаджувати дерева по одному на клас або групу, а поруч кріпити табличку з роком випуску. Символічно й екологічно. Дерево збереже пам’ять про знакову для дітей подію на довгі роки, а ще день за днем оздоровлюватиме довкілля.


Юлія ПОНОМАРЕНКО.
Фото kartin.papik.pronebo