Без терміну давності

Велика програма святкових заходів, присвячених 80-річчю визволення міста Бендери від німецько-фашистських загарбників, розпочалася з першого серпня.


Упродовж кількох тижнів у місті проводили патріотичні акції, спортивні змагання, конкурси, виставки, покладання квітів до монументів героїв, відбулося багато інших подій за участі школярів, жителів міста, ветеранів, представників міської влади.

Одним із найцікавіших у цій низці став вечір історії з символічною назвою «Без терміну давності», що відбувся в міському кінотеатрі ім. Горького. Програмою передбачався телеміст «ПМР – Росія», перегляд документального фільму, спецпогашення серії марок, виставка творчих робіт, присвячених ювілею Яссько-Кишинівської операції, та заохочення її переможців.
Однак, про все по порядку: передусім глядачі послухали інтерв’ю з дочками двох уславлених маршалів Радянського Союзу – Сергія Бірюзова та Родіона Малиновського. Ольга Бірюзова привітала присутніх з 80-річчям звільнення Молдавії.

Наталія Малиновська наголосила, що в Бендерах живуть люди, генетично поєднані зі славним поколінням, яке рятувало Батьківщину в роки Великої Вітчизняної війни. Напередодні 23 серпня – ювілейної дати визволення Бендер, вона подарувала місту 30 унікальних фотографій з особистого архіву. Присутні в залі з цікавістю переглянули кожен з відомих історичних знімків.
По завершенні телемосту відбувся прем’єрний показ документальної стрічки «Гордість. Слава. Пам’ять». Над його створенням працювали співробітники Бендерського телебачення на чолі з директором Жанною Настас. Вона зазначила, що ця робота – данина поваги подвигу героїв-визволителів, розповідь про людей, які звільняли Бендери під час Яссько-Кишинівської операції, і про те, якими зусиллями далася ця перемога в серпні 1944-го.

З трепетом і нетерпінням учасники вечора чекали відкриття виставки творчих робіт «Малюємо Перемогу» і нагородження учасників конкурсу «Серпень 1944 року: погляд із майбутнього». Його організаторами виступили Міждержавний Союз міст-героїв та міст Воїнської слави, Бендерська міська Рада народних депутатів та Міністерство просвіти ПМР. Усього на суд журі надійшло 182 роботи: 86 плакатів, 54 нариси та 42 твори. До участі в події долучилися учні не тільки Придністров’я, а й Молдови, Білорусі, Росії, Південної Осетії.

У фойє кінотеатру глядачі та учасники заходу мали можливість ознайомитися з кращими малюнками. Придністровські школярі зображали монумент в с. Кіцкани, де відбувалися бої Яссько-Кишинівської операції, пам’ятник танкістам під Дубоссарами, знайомі всім нам меморіали, розташовані на території нашої республіки.

Юні художники з інших країн обрали темою 80-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні, ювілей якої відзначатиметься наступного року. Голова Бендерської Ради народних депутатів Юрій Кара зауважив, що хоча роботи не «прив’язані» до нинішньої дати, вони заслуговують на увагу, тому що написані серцем, з почуттям гордості за свій народ, за перемогу.

Міжнародна конкурсна комісія визначила переможців: 9 учасників посіли перші місця; 14 – другі та 36 – треті. Лауреатами визнано 29 школярів, за участь у конкурсі нагороди здобули 94 учні різних вікових категорій.

Юрій Кара подякував усім за виявлену ініціативу і додав, що багатьма роботами його серце було зворушене. Висловив подяку і батькам за виховання дітей патріотами.
Ми поспілкувалися з суворовцем на ім’я Iгор, який теж став переможцем і одержав нагороду за перше місце:

«Я вирішив взяти участь у конкурсі, тому що суворовці – це нащадки Перемоги. Ми завжди повинні показувати приклад іншим учням, з інших навчальних закладів. У нашій родині воював дідусь мого батька, він і зображений на моєму малюнку. Ми всі бережемо пам’ять про нього».

Переможцям вручили грамоти, подарунки та квіти. Присутні в залі ровесники бурхливими оплесками та підбадьорливими вигуками підтримували друзів.

Завершилася зустріч презентацією та погашенням серії марок «Яссько-Кишинівська операція», яку видавництво «Марка Придністров’я» підготувало до ювілею визволення Бендер. Блок містить 9 поштових марок із зображенням пам’ятників. Серед них, наприклад, меморіальний комплекс «Площа героїв», у братській могилі якого поховано понад 800 воїнів, полеглих під час визволення Бендер у 1944 році. Марки також прикрасило зображення меморіалу «Підірвана переправа», розташованого в селі Карманово Григоріопольського району, який увічнює подвиг військових інженерів і будівельників. Вони відіграли ключову роль на початковому етапі Яссько-Кишинівської операції.


Михайло ТРЕМБIТА.