ЛЮДИНА ТА ЇЇ СПРАВА
Професійне свято Міжнародний день кухаря заснували у 2004 р. з ініціативи Всесвітньої асоціації співтовариств шеф-кухарів. Елітою кулінарного світу вважаються ресторани з мішленівськими зірками та кухарі, які стоять біля керма кухні подібних закладів.
Проте наша розповідь не про елітарний заклад громадського харчування з зіркою Michelin, а про звичайну їдальню Республіканського українського теоретичного ліцею-комплексу та її невеликий колектив. На сьогодні їх четверо: завідувач виробництва Валентина Гогул, кухар Марія Козаченко, буфетник Ольга Додул і кухонний працівник Олена Шторц. Донедавна їх було всього троє – Олена Шторц на роботу влаштувалася нещодавно. До цього майже рік ліцеїстів годувала і напувала бригада всього з двох осіб. Спочатку одна працівниця харчоблоку потрапила в ДТП і тривалий час лікувалася, потім інша за сімейними обставинами тривалий час виїжджала за межі республіки. Але ж вони вистояли! І в той скрутний час, і сьогодні в їдальні ліцею харчуються трохи більше ста людей – ліцеїстів і дітей-біженців з України. Це постійний контингент їдців. А є ще разові, випадкові клієнти, які сьогодні вирішили поїсти в ліцейській їдальні, а завтра і післязавтра – вдома. Тож із чим пов’язана така «ахова» ситуація з кадрами. Відповідь на це запитання дала завідувач виробництва Валентина Гогул.
«Головна проблема нестачі кадрів полягає виключно в низькому рівні оплати нашої праці», – констатувала вона.
Середня зарплата фахівців у міських шкільних їдальнях становить 3,5 тис. рублів.
Дійсно, фахівців не вистачає не тільки в РУТЛ-К, а і в інших школах Тирасполя, всього Придністров’я. До того ж слід зазначити, що харчоблоки навчальних закладів столиці належать до Тираспольського комбінату дитячого харчування «Школяр», який забезпечує підвідомчі установи обладнанням та постачає продукти. Усе це він робить централізовано.
Їдальня ж РУТЛ-К – республіканського освітнього закладу – перебуває у підпорядкуванні Міністерства просвіти. Тому говорити про централізоване забезпечення технологічним обладнанням і постачання продуктів тут не доводиться. Зарплата її працівників «б’є всі рекорди»: у завідувача виробництва та кухаря вона дорівнює 2 800 рублів, у буфетника та кухонного працівника – 2 600 рублів.
Проблема низької оплати праці працівників харчоблоків навчальних закладів неодноразово порушувалася на робочих нарадах різного рівня, та «віз і нині там». Нещодавно питання про необхідність підвищення їм заробітної плати обговорювалося і під час селекторної наради Президента з главами держадміністрацій міст і районів держави.
«Без підвищення зарплати, без розробки будь-яких механізмів для цього, вирішити проблему кадрів у шкільних їдальнях неможливо», – наголосив тоді Вадим Красносельський.
Кухарів та кондитерів готує Тираспольський технікум комерції. Однак його випускники не йдуть працювати у шкільні їдальні. Це й не дивно, адже довкола, як гриби після дощу, з’являються кафе, ресторани, бари. Там і обладнання сучасне, і зарплата гідна, і робота цікава. Тому й тримаються шкільні їдальні на плаву завдяки ще радянським кадрам. Тільки що буде, коли вони остаточно підуть на заслужений відпочинок? Невже ми перестанемо годувати дітей у дитячих садках, школах, училищах, технікумах?
Попри всі фінансові проблеми, в їдальні РУТЛ-К завжди панує атмосфера теплоти та домашнього затишку. Її персонал щодня зустрічає дітей і педагогів доброзичливими посмішками, а вони відповідають їм взаємністю, з задоволенням відвідуючи їдальню.
Заступник директора ліцею з господарської роботи Алла Кара розповідає про працівників харчоблоку з неприхованою гордістю:
«І завідувач виробництва Валентина Гогул, і кухар Марія Козаченко – професіонали найвищого класу. Достеменно знають технологію приготування їжі, без проблем можуть виконати будь-яку роботу на будь-якому етапі технологічного процесу. Вони і приготують, і подадуть на стіл, і приберуть, і посуд помиють. У їдальні завжди чистота, меню відрізняється різноманітністю. Страви смачні та естетично оформлені. Не відстає від них і буфетниця Ольга Додул. Усі вони – дуже відповідальні та небайдужі працівники, вболівають за результати праці».
Теплий відгук на адресу працівників їдальні підтримала і директор ліцею Тетяна Гілаш:
«За час моєї роботи тут – і як учитель, і директор – можу сказати, що у наших «годувальниць» у приготуванні їжі, а також в організації її прийому, ніколи не було жодних проблем. Тож ми за ними, як за надійною та міцною стіною».
Зі святом, майстри ножа та сковорідок! Ваші кулінарні шедеври роблять життя яскравішим і смачнішим. Ви перетворюєте звичайні продукти на справжні витвори мистецтва. Нехай ваше життя буде таким же яскравим і смачним, як приготовлені вами страви. Бажаємо всім вам більше вдячних ліцеїстів з чудовим апетитом!
Павло ОСТАПЕНКО.
Фото автора.