Розмаїття творчої палітри

До Року придністровського народу

У Дубоссарах весело, на душевному підйомі, та по-молодецьки радісно відшумів ювілейний, 25-й республіканський фестиваль козацької культури.


Подія присвячена пам’яті військового отамана Чорноморського козацького війська Володимира Рябинського. Віднедавна фестивалю присвоєне його ім’я. Упродовж 1994–2012 років генерал-майор очолював ЧКВ, приділяв велику увагу збереженню козацької культури та вихованню козачат, Володимир Іванович був ініціатором проведення творчого змагання серед козацьких станиць та округів.

Місце проведення чергового свята також було не випадковим. Наприкінці 80-х – на початку 90-х років минулого століття у Дубоссарах розпочалося відродження придністровського козацтва. Про це нагадав глава місцевої держадміністрації Руслан Чабан під час відкриття заходу:

«Ми раді вітати вас у місті воїнської слави. Завдяки отаману Пантелію Сазонову та його соратникам, саме в нашому місті відродився волелюбний козацький дух. З Дубоссар почалося відродження козацтва в Придністров’ї. Зберігайте, примножуйте традиції, культуру та славу козаків».

Учасникам ювілейного огляду-конкурсу козацької культури направили вітання Президент Вадим Красносельський та Голова Уряду Олександр Розенберг.

«Ваш фестиваль став символом єдності та багатої культурної спадщини козацького народу, яку ми з гордістю зберігаємо та розвиваємо. Це ще й спосіб поєднати покоління, передати любов до культури та історії молодим козачатам. Впевнений, що цей захід стане важливою віхою в історії нашої республіки», – йдеться у вітальному адресі. Вадим Красносельський побажав учасникам «творчого натхнення, яскравих виступів та незабутніх моментів».

За традицією до учасників фестивалю звернувся отаман ЧКВ Iгор Небейголова. Він висловив подяку за збереження народних козацьких традицій.

«Якщо люди зберігають історію, культуру, самобутність – вони мають майбутнє. Для цього і проводяться подібні фестивалі… ПМР – маленька, проте багатонаціональна держава, а фестиваль козацької культури – тільки частина багатонаціонального народу та культури Придністров’я», – зазначив отаман.

У 25-му фестивалі взяли участь представники всіх козацьких округів Придністров’я. Їх представляли народні ансамблі та солісти з міст і районів, а також молоді артисти-початківці – танцювальні колективи та студії моди, що демонструють колекції одягу. Гості зі Слободзеї – зразкова студія моди «Миллениум» – під популярну композицію «Матух-земля» представили народні костюми. Дівчатка, які відвідують студію, навчаються не лише демонструвати колекції, а й створюють власними руками сучасні моделі та народні костюми.

«У нашій колекції є п’ять видів російського вбрання. До сучасного стилізованого костюму ми привносимо традиційні елементи наших предків. Одяг виготовляємо з льону, манішки та головні убори в’язали гачком. Нам хочеться поділитися творчістю з глядачами», – розповіла керівник студії моди «Миллениум» Людмила Чебручан.

Дубоссари представили народний колектив козацької пісні «Червона стрічка». Ансамбль вокалістів – учасник 15 оглядів художньої самодіяльності козаків, він щоразу намагається підібрати новий репертуар.

«Козацький репертуар – своєрідний, він особливий, задерикуватий, веселий. Усі учасники представили яскраві номери. Приємно спостерігати за нашими колегами з інших міст. Ми виконуємо пісні російською та українською мовами. Цього року колектив виступає в оновленому складі – вирішили долучити до вокального мистецтва наших чоловіків. Чотири дубоссарські козаки виконуватимуть з нами пісню «Ех, душа козака», – поділилася з кореспондентом газети керівник ансамблю Оксана Мирза.

За традицією учасникам фестивалю вручили дипломи. Фінальним акордом стало частування артистів солдатською кашею.


Надія ДОБРЯНСЬКА.

Фото автора.