Жовтень вважається таким собі переходом від осені до зими. Тому що на початку місяця нас зігрівали ще досить теплі сонячні промені, так зване «бабине літо» з лагідними сухими днями. А наприкінці ми вже відчули, що то значить холод, заморозки на поверхні ґрунту та в повітрі.
Отже, з огляду на такі різкі зміни, ми й підказуємо нашим читачам, які господарські роботи та в який день краще виконувати. Коли ж доцільніше відпочити або приділити увагу хатнім справам.
27 жовтня. Діва, знак не дуже сприятливий для вирощування різних культур, але швидкорослу зелень або мікрогрін можна посіяти.
До того ж, можна поливати рослини та вносити добрива. Займіться вологозарядним поливом, який тепер потрібний рослинам на вулиці. Це треба і декоративним, і плодовим. Зволожена земля не буде швидко промерзати, що забезпечить деревам комфортнішу зимівлю. Однак, якщо у вашій місцевості йшли рясні дощі, можливо вологозарядний полив і не потрібен.
28 жовтня обріжте дерева, кущі винограду, якщо досі цього не зробили. Видаліть сухі та пошкоджені гілки, ті, які заважають нормальному формуванню крони або ростуть під гострим кутом. Лише після цього можна укривати рослини на зиму.
Тепер можна приділити час захисту овочесховища від мишей та щурів. З настанням холодів вони приходять ближче до наших осель і можуть живитися овочами, зерном та іншими запасами в погребі. Огляньте сховище, якщо помітили ознаки перебування там гризунів, застосуйте ефективні засоби захисту. Капкан – це принада для знищення гризунів. Можна розкладати як у закритих приміщеннях, так і на присадибній ділянці, якщо миші чи щурі шкодять корінню молоденьких дерев.
29 жовтня. Місяць знову у Терезах. Це означає, що можна поливати рослини та розпушувати ґрунт після цього. Не забувайте помірно поливати й кімнатні рослини, які перебувають у стані спокою, щоб ґрунт повністю не пересихав.
Якщо ще не укривали теплолюбні культури, час зробити це зараз. Троянди, виноград, хвойні декоративні культури – укривайте їх лише в тому випадку, якщо це теплолюбні сорти, адже далеко не всі виноградники та троянди потребують такого піклування.
30 жовтня. Зверніть увагу на озиму цибулю. Висаджуйте її в лунки на глибину 5 см. Цибулю перед цим замочувати не потрібно, вона повинна бути сухою. Перед посадкою бажано відкалібрувати сіянку. Також можна посіяти моркву та буряк на зиму. Після посадки та посіву грядки можна додатково замульчувати.
Мульчування потрібне і деревам та чагарникам. Використовуйте ялинове гілля, кору або інший природний матеріал.
31 жовтня. Місяць усе ще в Терезах, тому, якщо погода дозволяє, проведіть санітарну обрізку дерев та кущів. Зніміть із них муміфіковані плоди та винесіть за межі ділянки, адже вони можуть бути джерелом розповсюдження інфекції.
Побіліть стовбури дерев або поновіть побілку – її могли зіпсувати чи змити опади. Наприкінці місяця також практикують скарифікацію газону, очищаючи його від бур’янів та опалого листя. (Скарифікація – процедура видалення соломи з поверхні ґрунту).
Можна заготувати живці для ранньовесняного щеплення. Робити це краще до настання морозів. Живці наріжте довжиною 30–40 см, використовуючи лише молоді та здорові гілки, які плодоносили.
Христина ЖУРАВЕЛЬ.