Розмаїття та висока якість

Експертна комісія при Торгово-промисловій палаті, яка перевіряє добротність продукції придністровських підприємств і організацій у межах конкурсу «Придністровська якість», відвідала Бендерську друкарню «Поліграфіст».


Біля входу на підприємство відвідувачі можуть побачити фірмовий магазин, який пропонує покупцям силу-силенну різних книжок, буклетів, обкладинок для документів, календарів, учнівських зошитів, дитячих розмальовок, паперу кольорового для ручної праці…

Очі розбігаються. Мабуть, добра тисяча усілякої високоякісної продукції розкладена на полицях магазину.

У відділі маркетингу, де збирають заявки від замовників, заступник директора з виробництва Олена Сосевич розповіла, наскільки кардинально змінився поліграфічний процес за одне покоління журналістів. Лише чверть століття тому газетний набір здійснювали на типотайпері – зовсім незнайомій нинішньому поколінню друкарській машинці, що друкувала на спеціальній плівці. Різні бланки набирали на лінотипах, а кожен набраний рядок відливали в металі.

П’ятнадцять років тому до друкарні почали надходити зверстані на комп’ютері та роздруковані на матовій плівці, так званій кальці, газетні шпальти. Потім із цієї кальки фотоспособом робили офсетні пластини, що монтувалися на друкарських машинах, де безпосередньо друкувалася газета. Нині калька відійшла в минуле: на алюмінієві пластини переноситься безпосередньо вміст електронного файлу. Поки що залишилися на процесі випробувані колишні друкарські машини, де на вході розмотується рулон газетного паперу, а на виході конвеєром рухаються складені газети. За їх станом фахівцям доводиться пильно стежити, оскільки придбання нового обладнання сучасного класу найближчим часом не передбачається, тому що потребує чималих коштів.

«Ми бережемо те, що маємо, бо новітнє обладнання коштує надзвичайно дорого. Це мільйони доларів, яких у нас нема», – повідомила Олена Василівна.

Офсетний друк застосовують лише для великотиражних замовлень. Для дрібних тиражів – від одного до ста екземплярів – використовують принтери. Один із них, що надійшов на підприємство минулого року, – унікальний, дозволяє здійснювати друк спеціальним чорнилом, яке застигає під дією ультрафіолетового випромінювання, утворюючи на папері чи будь-якій іншій поверхні бажаний рельєф. Таким чином, Бендерська друкарня стала першим підприємством у Придністров’ї, спроможним видавати літературу для незрячих, надруковану шрифтом Брайля. Потреба в такій літературі існує, перш за все, йдеться про шкільні підручники для незрячих або слабозорих учнів.

Показали членам комісії не тільки таке диво, як друк шрифтом Брайля, а й виробництво зошитів – досить звичайних побутових товарів першої необхідності, що використовуються у повсякденні всіма, хто навчається в школі чи виші.

Серед них – розвивальні зошити для дошкільнят, розмальовки-азбуки, зошити-шаблони з великими літерами, альбоми для малювання і не тільки. Все було розроблено співробітниками підприємства за поточний рік. Олена Сосевич розповіла, що дизайн кольорової продукції оновлюється щороку – повторень не буває.

Серед цікавих новинок цього разу – «Пам’ятка юного пішохода», розроблена спільно з МВС. Вона є книжкою-розмальовкою з Правилами дорожнього руху для дітей. Спеціаліст зазначає, що таке видання набагато цікавіше, ніж прості картинки, на яких написані ПДР. Розмальовки допомагають дітям краще засвоювати інформацію.

Випустили нинішнього року і нові зошити – на 18 та 36 аркушів з традиційною класичною обкладинкою, без малюнка, як це було колись. Заступник директора пояснила її перевагу тим, що діти під час уроку не відволікаються на кольорові елементи.

Спостерігати за «народженням» зошитів надзвичайно цікаво. Спеціальна виробнича лінія дозволяє підприємству випускати за зміну від 10 до 15 тис. зошитів по 12 аркушів, і 5 тис. – на 24 аркуші. Варто зазначити, що підприємство не підвищує ціну на цей товар. Зошити реалізуються торговою мережею республіки та у фірмовому магазині.

На сьогодні на «Поліграфісті» працюють 95 фахівців, і тут не відзначають плинності кадрів. Недавно прийняли на роботу випускницю ПДУ на посаду дизайнера-верстальника.

За рік підприємство відзначатиме ювілейні 80 років, і планує й надалі розвивати виробництво друкованої продукції для школярів та дошкільнят, задовольняти потреби придністровських споживачів.


Уляна БОНДАРЧУК.