Тренер З ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ

У Бендерах відбувся фестиваль боротьби, присвячений пам’яті заслуженого тренера Молдавської РСР Геннадія Баданова, який підготував 50 майстрів спорту СРСР. Місцем проведення події стала спортивна школа імені уславленого наставника.


До урочистої церемонії відкриття змагань залучилася донька Геннадія Баданова – Галина. За її словами, дуже приємно, що придністровці пам’ятають про батька і проводять фестиваль, присвячений йому.

Андрій Вяльшин, який нині очолює школу боротьби ім. Баданова, зазначив, що Геннадій Миколайович був не лише прекрасним спортсменом, борцем, а й талановитим педагогом. Він дивився в майбутнє і передбачав тенденції розвитку цього виду спорту. Тренер дуже багато уваги приділяв фізичному розвитку борців, їх витривалості, напрацюванню стійких механізмів, доводив до автоматизму координацію рухів, які вважав головними. Це одночасна робота спини, рук та ніг.

За регламентом фестивалю, понад 130 учасників з усіх міст і районів Придністров’я виявляли найсильніших у греко-римській боротьбі, самбо, дзюдо.

Головним суддею змагань з греко-римської боротьби під час проведення фестивалю традиційно є Андрій Вяльшин. Він розповів про досить популярний вид єдиноборств:

«Це величезна користь здоров’ю. Фізичні заняття розвивають силу, витривалість, гартують характер, сприяють гармонійному розвитку дитини та підвищують активізацію інтелекту. На татамі суперники повинні блискавично оцінювати поточну ситуацію та приймати рішення, що змушує мозок безперервно працювати».

Фахівець зазначив, що мета борця – змоделювати хід бою так, щоб вибити суперника з рівноваги та укласти його лопатками на мати. Для цього застосовуються різні прийоми, захоплення, кидки, утримання. На килимі для спортсмена на перший план виходить повний контроль над ситуацією, будь-яка помилка або секундне зволікання обертається поразкою.
Андрій Олександрович поділився власною думкою про тренерську роботу:

«Наставника цілком можна вважати членом сім’ї спортсмена, оскільки він багато часу проводить з вихованцем, як другий батько. Тут і тренування, і виїзди на змагання. Це та людина, яка допомагає, підтримує, виховує. З ним можна обговорити те, чого не скажеш іншим. Думка і вибір тренера впливають на становлення борця, його внутрішній стрижень. Як на мою думку, це дуже важливо.
Під час вибору спортивного тренера батьки, звичайно ж, дивляться на його досягнення, кар’єру, звання і титули. Проте не слід також забувати, що дитина мимоволі перейматиме звички та манери свого вчителя. Тобто не можна нехтувати й моральними чеснотами наставника, його духовними запитами, патріотичними настроями. Моя особиста порада: перш ніж вибрати тренера для вашої дитини, познайомтеся з ним особисто. Тому що вам доведеться спілкуватися не тільки на тренуваннях, а стати однодумцями та друзями, що сприятиме вихованню та становленню особистості майбутнього спортсмена, його людських і моральних якостей».

За результатами напружених поєдинків судді визначили переможців. Цікаво, що з семи чемпіонів у греко-римській боротьбі, шестеро є вихованцями школи Баданова, один чемпіон представляв Тирасполь.

Iлля Стефанов не залишив жодного шансу суперникам у ваговій категорії 55 кг.
За його словами, запорукою такого успіху стала наполеглива праця на тренуваннях.
Усі переможці змагань були відзначені медалями та дипломами.


Олександр ЗАЙЧУК.

Фото Едуарда ГАЗУЛА.