Провісники? НІ! ПРОГНОЗИСТИ

Коли люди не знають, про що поговорити, неодмінно заводять розмову про погоду. Це одне зі свідчень затребуваності й необхідності прогнозної інформації про неї.
У статистиці відвідувань соціальних мереж і месенджерів прогнози погоди в топі. Люди постійно стежать за ними, керівники гідрометцентрів відразу стають медійними персонами. Головний метеоролог республіки Віталій Кольвенко не є в цьому відношенні винятком. На прохання редакції він підготував статтю, присвячену 32-й річниці республіканського Гідрометцентру. Тож пропонуємо її до вашої уваги.


Документальним свідченням про народження нової структури молодої республіки став президентський указ, технічною базою – Тираспольська метеорологічна станція, кадровою ланкою – фахівці, які здобули освіту ще за часів Радянського Союзу. На першому етапі до складу Гідрометцентру увійшли станції та пости Молдавського управління з гідрометеорології, розташовані на лівому березі Дністра. Особливо варто виділити той факт, що вже через два місяці після утворення Гідрометцентру відділ метеопрогнозів видав перший випуск прогнозу погоди, а фахівці-агрометеорологи освоїли методики складання агрометеорологічних бюлетенів.

Історія ж метеорологічних спостережень у Придністров’ї веде відлік з 1881 року. Відразу після звільнення Тирасполя від німецько-румунських загарбників (у квітні 1944) почалося відновлення метеостанції на території нинішнього Інституту сільського господарства. На сьогодні до Придністровської гідрометеорологічної служби належать 4 метеостанції, агрометеорологічний пост у Григоріополі, 8 гідропостів на річці Дністер, 4 – на малих річках, 3 лабораторії та 9 постів спостереження за забрудненням атмосфери в Тирасполі, Бендерах та Рибниці. Щодня вимірюється також радіаційний фон.

Попри складне соціально-економічне становище в республіці, в 1993 році були відновлені метеорологічні, агрометеорологічні спостереження, а також гідрологічні на Дністрі, відбір і аналіз проб забрудненого атмосферного повітря. Під час збройного конфлікту 1992-го єдина не тільки в Придністров’ї, але і в Молдові Дубоссарська озерна станція виявилася на лінії фронту. Вона була зруйнована, майно, прилади та обладнання пограбовані, розбиті, через що стали непридатними. Щоб «вдихнути в неї життя», довелося знову оснастити її за допомогою частини обладнання інших станцій. Та ж доля, але трохи раніше, спіткала Бендерський гідрологічний пост. Коли вирішили й цю проблему, перейшли до розв’язання наступної, пов’язаної з перенесенням метеорологічної станції Тирасполя. На ній зберігалися дані багаторічних спостережень, а власного приміщення вона не мала.

У 1993 році її перенесли на територію аеродрому, де відкрили авіаційну метеорологічну станцію Тирасполя. Крім обслуговування польотів, тут проводилися ще й агрометеорологічні спостереження. Приміщення станції було перебудоване, до неї додався електрифікований самими співробітниками Гідрометцентру метеомайданчик.

У червні 1994-го Бендерський комітет з охорони природи передав Гідрометслужбі два павільйони зі спостереження за забрудненням атмосфери, що вціліли після бойових дій. У серпні того ж року ввели в дію третій (у районі заводу «Молдавкабель»), пізніше – четвертий (у мікрорайоні «Солнечный»). Аналогічні пости, що працювали в Тирасполі та Рибниці, також увійшли до мережі гідрометеорологічної служби республіки. Таким чином була сформована єдина мережа спостережень на дев’ятьох постах у Тирасполі, Бендерах і Рибниці.

У найкоротші терміни наші співробітники освоїли передову методику прогнозування рівнів забруднення атмосферного повітря в періоди несприятливих метеоумов. Згодом відповідний відділ налагодив співпрацю з підприємствами та організаціями республіки щодо забезпечення їх штормовими попередженнями про високі рівні забруднення повітря.

Фінансові реалії сьогодення не дозволяють оперативно здійснити модернізацію обладнання всієї гідрометеорологічної служби. Тому Уряд затвердив поетапний план розвитку гідрометеорологічної діяльності. До нього увійшли заходи з оснащення мережі метеорологічних спостережень сучасним обладнанням, будівництво Тираспольської метеостанції на новому місці, де враховуватимуться особливості мікроклімату міста. Передбачений також ремонт лабораторій і постів спостережень, що перебувають у віданні ДУ «Гидрометцентр».
Частину запланованого вже реалізовано: новосілля відсвяткували співробітники лабораторії зі спостереження за забрудненням атмосфери в Бендерах. Два об’єкти служби відремонтовані в Рибниці.

У 2020 році до Гідрометцентру приєднали ДУ «Противоградовая служба», створили станцію радіолокаційного забезпечення, новий метеорологічний пост відкрили в селі Бичок.

У будь-якій справі визначальну роль відіграють кадри. У республіці не готують інженерів-синоптиків, техніків-метеорологів, гідрологів. Здобути відповідну освіту можливо тільки поза її межами. У Гідрометслужбі тепер працює 104 спеціалісти. Вони ведуть постійні спостереження не тільки в галузі метеорології, а й фенології, агрометеорології, гідрології, спостерігають за станом атмосферного повітря в містах Придністров’я. Багато проблем доводиться вирішувати в умовах економічних обмежень.

Мине день, настане новий, і всі ми за звичкою знову шукатимемо прогноз погоди. Знайте, для того, щоб зробити його якомога точнішим, трудяться придністровські метеорологи.