Класні ідеї, як відпочити від школи зі своїми дітьми.
Нехай школярики не сумують і не сидять весь час у телефонах.
Є безліч цікавих занять, якими можна відволікти дітей від гаджетів на канікулах. Можливо, ці ідеї наштовхнуть на ще більш цікаві та захопливі заняття.
■ Осіннє полювання на скарби: організуйте прогулянку в ліс чи парк, де дитина шукатиме різні природні «скарби» – листя, жолуді, каштани, шишки. Можна скласти карту або зробити завдання у вигляді квесту.
■ Майстер-клас з гарбузового карвінгу: разом вирізайте гарбузи або створюйте осінні композиції з гарбузів та інших овочів.
■ Похід у фермерське господарство: відвідайте разом із дитиною ферму, де можна побачити тварин. Вихованець зможе дізнатися, як вирощують їжу, як вона потрапляє в дім, відчути осінню атмосферу.
■ Кулінарний день: приготуйте разом осінні страви, наприклад, яблучний пиріг, гарбузовий суп або домашнє печиво.
■ Фотопроект «Осінь у місті»: візьміть камеру і вирушайте з дітьми на прогулянку містом чи селом, щоб разом зробити серію осінніх фотографій. Можна створити цілий альбом чи календар.
■ Екоекскурсія: якщо неподалік є заповідник або парк, можна провести день на природі, вивчаючи рослини і тварин, які змінюються з приходом осені.
■ Квест у будинку: влаштуйте полювання на скарби вдома, з підказками та маленькими призами. Темою можуть бути осінні символи або улюблені герої мультфільмів.
■ Влаштуйте марафон перегляду фільмів: кіновечори з мультиками або сімейними фільмами, прикрасивши кімнату лампочками та затишними ковдрами, щоб створити теплу осінню атмосферу.
■ Захоплива подорож: заплануйте поїздку в сусіднє місто чи в іншу країну, якщо є така можливість. Подорожі – це чудовий варіант розширити кругозір та дізнатися більше.
■ Творчий табір вдома: влаштуйте кілька днів креативності – малюйте разом, ліпіть із пластиліну, робіть паперові фігурки чи розмальовки з осінніми мотивами. Можна створити власні прикраси для дому.
■ Влаштовуйте пікніки: навіть восени можна організувати пікнік на природі. Знайдіть тепле місце, візьміть гарячий чай у термосі та улюблені смаколики, влаштуйте затишний відпочинок під осінніми деревами.
■ Відвідайте театр: подбайте заздалегідь про квитки на виставу, яка буде цікава вам і дитині. Потім можна піти в кафе й за морозивом обговорити побачене.
Стережись – не застудись
Усі без винятку батьки повинні знати, як підвищити імунітет дитині. Методи зміцнення захисних сил малюка спрямовані на те, щоб маленька людина підлягала якомога меншій небезпеці захворіти на інфекційні захворювання.
Зміцнення імунітету – система заходів, спрямованих на те, щоб природні захисні сили дитячого організму не лише підтримувались на необхідному рівні, але й поступово зростали. Імунітет дитини до статевого дозрівання забезпечує бар’єр для хвороботворних бактерій, поки маленький організм не окріпне.
Суть зміцнення імунітету полягає ще й у тому, що попередити інфекційне захворювання у них значно простіше, аніж потім позбавлятися від нього.
Система дій для зміцнення імунітету:
• прийом вітамінів;
• загартовування;
• правильне харчування;
• фізична активність.
Прийом вітамінів
Батьки добре знають про те, наскільки важливе застосування вітамінів для росту дитини. Те саме стосується підтримки організму цими корисними речовинами під час статевого дозрівання. Також тата і мами добре знають, чи потрібно дітям приймати вітаміни для пам’яті. А от імунозміцнювальні властивості вітамінів застосовують не на повну силу, хоча вони можуть творити справжні дива. Навіть звичайні яблука, які ви регулярно даєте дитині, в майбутньому вбережуть її від тяжких інфекційних захворювань. А що вже говорити про комплексну вітамінотерапію!
Вітамінна підтримка імунної системи, це прийом натуральних вітамінів не тільки у складі овочів, фруктів, ягід, але й зернових, бобових, м’яса, риби тощо.
Загартування
Загартовування – це дія на організм звичайних фізичних методів, у результаті чого імунна система стає міцнішою.
Найпоширеніші методи загартовування дітей:
• повітряні ванни (перебування дитини з оголеними шкірними покривами на відкритому повітрі);
• сонячні ванни (дія сонячних променів на непокриті шкірні покриви дитини);
• водні процедури (обтирання, обливання, купання);
• чергування низьких і високих температур відносно температурного режиму тіла (контрастний душ).
Найголовніші принципи загартовування дітей – це поміркованість і обережність у будь-якому з використовуваних методів.
Харчування
Правильне харчування – запорука міцного імунітету. Раціон дитини повинен містити страви зі збалансованим співвідношенням білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин – без них імунна система не здатна стати повноцінним захисним бар’єром. Завдяки правильному харчуванню, накопичується і необхідний рівень вітамінів, які потрібні для підтримки імунної системи.
Фізична активність
Регулярна фізична активність забезпечує організму налагоджений кровообіг, без якого імунна система не може отримати для своєї роботи необхідні речовини та позбуватись від «відходів» у процесі своєї життєдіяльності.
Для зміцнення імунітету вітається будь-яка посильна для дитини фізична активність:
• ранкова зарядка;
• короткочасні вправи, які повинні регулярно проводитись упродовж усього денного часу;
• заняття в спортивних секціях (особливо добре зміцнюють імунітет біг, плавання, а взимку – лижний спорт, зокрема, пробіжки на лижах по рівнині).
Імунна гімнастика дає організму емоційний, оздоровчий заряд. Діти виконують її в досить легкому натуральному одязі після ранкової гімнастики чи одразу ж після денного сну; батькам рекомендуємо виконувати ці вправи вдома разом із дітьми у вихідні та під час канікул.
Азбука виховання
А – азбуку виховання повинні знати всі батьки.
Б – будьте при дітях стриманими у своїх вчинках.
В – вас запитують – уважно слухайте, дайте відповідь.
Г – говоріть з дитиною у зрозумілій для неї формі.
Д – дайте можливість дитині винайти самостійність.
Є – єдність між педагогами та членами сім’ї – запорука успішного виховання.
Ж – життя дитини повинно бути заповненим посильною працею.
З – знайте: основи виховання завдаються з раннього дитинства.
І – ігри – запорука здорового фізичного розвитку дитини.
К – корисно знати: любов до дитини має бути поміркованою.
Л – любов до рідного краю виховуйте з дитинства.
М – мама і мир – найдорожче для дітей.
Н – не говоріть дітям неправду.
О – одяг має бути охайним.
П – прагніть завжди чинити з дітьми справедливо.
Р – розмовляйте з дітьми частіше, співайте разом.
С – стежте за своєю поведінкою, бо діти наслідують вас.
Т – трудитися навчайте з раннього віку.
У – успіх у вихованні залежить від здорової атмосфери в сім’ї.
Ф – фізкультура повинна стати для дитини улюбленим уроком.
X – хай завжди дитина відчуває інтерес до себе.
Ц – цілеспрямованість у вихованні допоможе досягти значних успіхів.
Ч – частіше бувайте з дитиною на природі.
Ш – шум – ворог здоров’я дитини.
Щ – щастя і радість дітей – у ваших руках.
Я – якщо хочете, щоб ваша дитина була ввічливою, справедливою, чесною, ставилася до всіх з любов’ю, дотримуйтеся цих порад самі.
ТЕСТ «Чи хороші ви батьки?»
1. Чи слідкуєте ви за статтями в журналах, програмами радіо і телебачення на теми виховання? Чи читаєте ви книжки за такою тематикою?
2. Чи вважаєте провину дитини результатом упущення якихось моментів у вихованні?
3. Чи є ви з чоловіком (дружиною) однодумцями у вихованні дітей?
4. Чи приймаєте допомогу дитини в будь-якій справі, навіть якщо справа від цього не виграє?
5. Чи забороняєте ви щось дитині й наказуєте її лише тоді, коли це цілком виправдано і необхідно?
6. Чи вважаєте ви послідовність найголовнішим з усіх педагогічних принципів?
8. Чи вважаєте ви, що середовище й оточення – це фактори, які суттєво впливають на вихован-
ня дітей?
9. Чи вважаєте ви спорт і фізкультуру важливими факторами гармонійного розвитку підлітка?
10. Як ви вважаєте, що краще: просити про щось свою дитину чи наказати їй це зробити?
11. Якщо вам доводиться казати дитині: «У мене немає вільного часу» або «Зачекай, доки я не закінчу роботу», чи стає вам від цього неприємно?
За кожну позитивну відповідь поставте собі 2 бали, за відповідь «іноді» – 1 бал, за негативну відповідь – 0 балів.
ЯКЩО ВИ НАБРАЛИ:
менше 6 балів – справи ваші кепські. Спробуйте негайно розпочати вивчення азів батьківського вміння виховувати своїх нащадків;
від 7 до 14 балів – поняття про батьківські обов’язки у вас є, але треба більше уваги та часу приділяти дітям, більше спілкуватися з ними;
понад 15 балів – ви справляєтеся зі своїми батьківськими обов’язками, але не тіште себе тим, що робите все можливе – в цій царині немає меж.
ПАМ’ЯТКА
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
1. Перед кожною зустріччю дитини з вулицею не забувайте ще раз нагадати Правила дорожнього руху (особливо це стосується користування велосипедом, роликами). Дуже важливо, щоб дитина не тільки запам’ятовувала, але й добре зрозуміла, що виконувати Правила дорожнього руху потрібно завжди та скрізь. Кращий спосіб навчання – це власний приклад у виконанні «дорожньої азбуки». Своєчасне прищеплення дитині навичок дотримання Правил дорожнього руху допоможе запобігти нещасних випадків на дорогах, зберегти найдорожче – життя і здоров’я.
2. Не дозволяйте доньці чи синові бути на вулиці без супроводу дорослих у вечірній і нічний час. (Після 21:00).
3. Наголошуйте про те, щоб діти нічого чужого не брали та своєю поведінкою не створювали криміногенної ситуації (бійки, крадіжки, брутальна поведінка).
4. Пам’ятайте про проблеми, які стоять перед сучасною молоддю: куріння, пияцтво, наркоманія (у зв’язку зі становленням характеру дитини, прийміть до уваги те, що ніхто з підлітків не застрахований від них). Особливо зверніть увагу на друзів дитини.
5. Не забувайте про небезпеку поширення застудних захворювань та грипу в осінній період.
6. Не залишайте дітей без нагляду!
7. Не дозволяйте їм гратися і кататися на ставках та річці.
8. Пояснюйте дітям, чому небезпечно використовувати в іграх рогатки, кидати ніж у ціль.
9. Попереджуйте самостійне перебування дітей біля річки та в лісі.
10. Ліки, отрутохімікати, пальне тримайте під замком.
11. Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил поведінки в побуті. Виховуйте навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам’ятайте, ці хвилини вимірюватимуться ціною життя. А щоб несподівана мить не стала початком великої біди – потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.
Під час канікул відповідальність за життя та здоров’я дітей несуть батьки!
Сторінку підготувала Сільвія РОГУТ.