Учителі української мови дубоссарських шкіл взяли участь у районному семінарі, присвяченому духовно-моральному вихованню юних придністровців. Навчально-методичною базою для нього стала Дубоссарська гімназія № 1.
Підготували та провели відкритий навчальний захід для колег учителі української мови цього освітнього закладу Тетяна Юзленко та Людмила Григоренко, а його безпосередніми учасниками стали школярі 6-х, 9-х та 11-х класів, які вивчають українську мову як другу офіційну.
За словами Тетяни Василівни, основною метою, яку ставили перед собою філологи, стало розкриття теми гармонійної взаємодії людей, що репрезентують різні культури. У ході семінару школярі продемонстрували здобуті знання, виявили ерудицію у вікторині, присвяченій міфології, а також представили персонажів із творів українських письменників.
У процесі взаємодії педагоги звертали увагу учасників на те, що духовно-моральне виховання учнів можливо здійснювати й через представлення образів міфологічних істот, які у творах українських письменників часто виступають як позитивні персонажі, вони несуть благо, рятують людей, роблять їх кращими, добрішими, толерантнішими.
Як приклад, педагоги запропонували розглянути твір Лесі Українки «Лісова пісня». У ньому світ міфологічних істот протиставляється світові реальної дійсності людей. Це глибоко символічне протиставлення. Воно відбиває погляди письменниці на духовність, людські цінності, взаємодію між культурою людей та силами природи. Приблизно так і ми, придністровці, представляємо різні національні культури, взаємодіємо одне з одним. «Хоча мало хто з людей розуміє тонку сутність міфологічних персонажів у творі Лесі Українки», – зазначила Тетяна Юзленко.
Учасники події вважають, що духовно-моральне виховання дітей через використання літературних зразків давніх вірувань східних слов’ян спиралося на систему цінностей, які ґрунтувалися на повазі до природи, на шануванні предків, дотриманні сімейних традицій і моральних норм. Завдяки вивченню міфології, обрядів, фольклору діти долучаються до общинних та духовних принципів, які сприяють їхньому становленню як особистостей, відповідальних перед собою, сім’єю та суспільством.
Учитель вищої кваліфікаційної категорії Тетяна Юзленко провела також відкритий урок у двох шостих класах на тему «Відміни іменників». Шестикласники виявили високу активність, продемонстрували міцні знання з розділу мовознавства, що вивчається. Під час уроку педагог використовувала різноманітні форми, прийоми та методи подачі навчального матеріалу.
Учитель української мови Людмила Григоренко провела для одинадцятикласників урок-конференцію. Він був присвячений творчості Олександра Довженка, основоположника українського поетичного кіно. Старшокласники дізналися багато цікавого про українського кінорежисера, письменника і кінодраматурга.
Учасники районного семінару охоче залучилися до підсумкового тренінгу, взяли активну участь в обговоренні проведеного заходу, ділилися власним досвідом роботи. Гості акцентували також увагу на різноманітності форм і методів викладацької діяльності, спрямованих на духовно-моральне виховання юних придністровців в умовах полікультурного простору.
Надія ДОБРЯНСЬКА.
Фото Людмили ГЕНЕРАЛОВОЇ.