Під такою назвою в Дубоссарській картинній галереї відкрилася міжнародна виставка KамAрт. Експозиція присвячена 230-річчю великого подвижника православної церкви – святого преподобного Паїсія Величковського.
Назва виставки запозичена з його однойменного твору. У святоотецькій книзі автор писав:
■ «У процесі створення людини любов Божа до людського роду виявилася невимовно і незліченно: бо Бог дарував людині душевні та тілесні почуття. Душевні почуття чи сили суть: розум, сенс (смисл), слово, мрія (уява), почуття серця. Тілесні почуття такі: зір, нюх, слух, смак, дотик. Через тих та інших ми й чинимо чесноти душевні та тілесні».
У представлених роботах передано світоглядні переконання, думки та філософські погляди сучасних живописців із Придністров’я та зарубіжних країн. Картини вони створювали цього літа під час XIX міжнародного симпозіуму художників «КамАрт». Він відбувся на території Свято-Вознесенського Ново-Нямецького Кіцканського монастиря і був приурочений одразу до двох ювілейних дат: 230-річчя Паїсія Величковського та 160-річчя Кіцканської чернечої обителі.
До участі в проекті тоді залучилися 25 художників із Придністров’я, України, Росії, Молдови, Румунії, Болгарії, Південної Кореї та Польщі. Протягом десяти днів учасники симпозіуму ознайомлювалися з придністровськими монастирями, з укладом життя ченців, з богослужіннями та з поетичними творами Паїсія Величковського. Для багатьох живописців православні храми з їхнім оздобленням і наповненням стали справжнім одкровенням. Особлива атмосфера наклала відбиток на зміст і характер написаних картин, надихнула на створення нових глибоких робіт духовного змісту.
■ «Для колег це стало одкровенням у їхньому творчому житті, а для багатьох –
відправною точкою до створення нових картин. У монастирі митці дістали великий заряд духовної енергії, тому змогли створити складніші роботи. Головне завдання – через сприйняття зорове показати духовну складову, взаємини між людьми. У всіх вийшли цікаві композиції, будь то напівабстрактна робота, чи пейзаж, чи портрет», – зазначив керівник творчого об’єднання «КамАрт», віце-президент Міжнародної асоціації працівників культури та мистецтва Юрій Салко.
Серед авторів представлених картин була і викладач Дубоссарської дитячої художньої школи Дільнара Турсунова. Майстер пензля презентувала на виставці чотири роботи, які написала під час симпозіуму.
Художнє полотно під назвою «Нев’янучий цвіт» художниця створила протягом чотирьох днів. Дільнара розповіла про творчий пошук:
■ «Це друга робота, яку я написала під час літнього симпозіуму. Першою була «Три храми», ідея якої одразу захопила. Задум другої теми несподівано народився під час ранкової прогулянки монастирем. Тоді я захопилася приміщеннями, в одній кімнаті через вітраж побачила світло та незвичайну ікону. Я вперше бачила таку. На ній Матір Божа притуляє руку Сина Божого до свого обличчя. Образ глибоко вразив мене. Працюючи над картиною, згадала, що в багатьох приміщеннях монастиря стояли живі лілії. Їх теж вирішила зобразити. Виявляється, вони несуть церковне послання. Було відчуття, що мене ніби хтось надихав, і зображення, що з’являється на полотнах, виникало десь навіть неусвідомлено».
Відвідувачі виставки висловлювали захоплення представленими роботами. Кожна заворожувала як юних художників, які взяли участь у вернісажі, так і досвідчених любителів прекрасного.
Слова подяки та захоплення лунали на адресу творців та організаторів свята мистецтва.
■ «Виставка надзвичайно цікава, багато гідних робіт. Мені прийшлося до вподоби полотно ченця Ісіхія (Архипа) «Портрет владики Доримедонта». Автор пра-
цює й у графіці олівцем, і пише олією. Мене зацікавили його портрети, досить глибокі. В експозиції взагалі багато портретів, написаних різними людьми, в різних техніках – акварельні, графічні, живописні. Вражають насамперед обличчя священнослужителів. Вони передають характер, в них відчувається жива душа», – поділилася враженнями та думками директор Дубоссарської картинної галереї Ольга Стародубова.
Насолодитися зразками справжнього мистецтва придністровських та зарубіжних живописців у Дубоссарах можна до 25 січня. Потім виставка експонуватиметься в інших містах і районах республіки.
Надія ДОБРЯНСЬКА.
Фото автора.