«Розмова на рівних»

Проект головного вишу республіки під цією назвою реалізується з 1 жовтня. Партнером у його реалізації виступає представництво Росспівробітництва. Основний посил – надати студентам можливість у неформальній обстановці поспілкуватися з відомими людьми зі світу культури, науки, бізнесу, політики, спорту, громадської діяльності. Залучитися до участі у відвертій розмові можуть студенти всіх курсів, усіх факультетів.


Діляром Науменкова

Як повідомила нашому кореспондентові співробітник Контактного центру Росспівробітництва, художній керівник культурно-просвітницького центру ПДУ та модератор проекту Ксенія Маєвська, зустрічі проводитимуться щомісяця. Важливо показати молодим людям, що кожен із них здатен досягти успіху в будь-якій галузі діяльності. Формат спілкування – питання-відповідь, діалог. Перше засідання було приурочене до 94-ї річниці головного вишу Придністров’я. Чергова зустріч із бізнес-тренером і медичним судовим психологом, членом Асоціації когнітивно-поведінкової терапії (м. Санкт-Петербург) Діляром Науменковою. Співрозмовниками фахівця стали члени студентського творчого центру «Арт-синтез», учасниками якого є представники різних факультетів та інститутів ПДУ.

Професійна сфера спікера одразу визначила тематику розмови. На перше запитання – як вона зважилася пов’язати своє життя з такою непростою професією – вона відповіла:

«Усе розпочалося ще в школі, коли я допомагала однокласникам вирішувати складні ситуації. Я й сама любила посперечатися з дорослими. Одного разу шкільний психолог принесла мені книгу про цю професію. Я її прочитала й подумала: захопливо! Вступила до вузу, на першому курсі психфаку відбувся поділ на загальну та клінічну психологію, обрала другий напрямок».

Спеціалізація з судової психології розпочалася на 5 курсі: один із викладачів у рамках кримінальних справ спеціалізувався на судовій психолого-сексологічній експертизі.

«Викладач запропонував мені практику, ми об’їжджали СІЗО. Приводили підозрюваного, щоб здійснити експертизу та написати висновок. Разом із наставником проводила експертизи щодо підозрюваних у педофілії. Було страшно, але був професійний інтерес… Так я й почала працювати в судовій медичній психології», – пояснила Діляром Одилівна.

У перебігу зустрічі докладно обговорювали вплив суспільства на становлення особистості, зокрема, як бути ідеальною мамою, дружиною, господаркою та колегою. Практикуючий психолог упевнена: прагнення стати ідеальним – прямий шлях до невротики.

«Ми встановлюємо собі недосяжну планку, якої ніколи не зможемо досягти, адже ми не знаємо критеріїв ідеальності. Від цього приходить розчарування, що призводить до неврозу, емоційного вигоряння, нервового виснаження, до поганого самопочуття, зрештою, до депресії», – констатувала партнер у «Розмові на рівних».

Чимало уваги під час діалогу приділили обговоренню такого ємного поняття як «щастя». Воно у кожного своє, криється часом у несуттєвих дрібницях. Модератор наголосила на необхідності прагнути до цього почуття.

«Щастя бачити, що ти комусь допоміг, зробив щось добре і відчуваєш радість. Часом ми почуваємося щасливими, маючи нагоду просто поспати (батьки маленьких дітей мене зрозуміють). Важливо аналізувати свій стан протягом дня: це радість чи смуток, з чим ці емоції пов’язані, як ви до такого дійшли, не намагаючись цього уникнути», – пояснила Діляром Науменкова.

Під час діалогу студенти цікавилися, як вибудовувати стосунки між дітьми та батьками. Багато питань було про особисте – як краще спілкуватися з коханою людиною в різних спірних ситуаціях, чи потрібно потурати дітям?

Невимушену й відкриту розмову, щире спілкування Діляром Одилівна завершила подякою учасникам, зазначивши, що подібні зустрічі допомагають краще зрозуміти запити нового молодого покоління.


Iгор ШЕВЧЕНКО.

Фото автора.

На фото Ксенія Маєвська (праворуч) зі студентами.