У Палаці Республіки в межах освітнього проекту «Діалог на рівних» відбувся відкритий урок історії «Вибори та референдуми – форми безпосередньої демократії в Придністров’ї».
Голова Центральної виборчої комісії (ЦВК) Станіслав Касап детально поінформував юних представників організацій середньої та вищої професійної освіти про події, пов’язані з виборами і референдумами, та висловив власну думку про важливість участі в електоральних процесах.
Напередодні уроку Станіслав Михайлович в інтерв’ю журналістам розповів про мету цього заходу: «Ми намагаємося сприяти активізації участі молоді в різних виборчих процесах. Саме тому необхідно пояснити, що таке вибори, як голосувати та чому це важливо. Адже кожен голос виборця може бути вирішальним. Відомі такі приклади, коли з перевагою навіть в один голос у нашій республіці перемагав той чи інший кандидат і ставав депутатом чи головою держадміністрації».
Голова ЦВК розповів про ключові принципи виборчого процесу, приділивши особливу увагу рівному виборчому праву та прозорості виборів.
За 34 роки розвитку Придністров’я було проведено 7 виборчих кампаній з обрання президента та формування складу Верховної Ради. Крім того, відбулося 6 виборчих циклів до місцевих Рад народних депутатів та обрання глав адміністрацій сіл та селищ.
Станіслав Касап звернув увагу молодих людей на інформатизацію, яка сприяє полегшенню електоральних процесів. Наприклад, виборцю достатньо знайти свою дільницю (зробити це можна за допомогою сервісу ЦВК ПМР, усім слухачам роздали пам’ятки з QR-кодом, який веде на цей інтернет-ресурс), прийти туди з паспортом, отримати бюлетень, у кабінці для голосування поставити будь-який знак проти прізвища обраного кандидата й опустити бюлетень до скриньки. Уся процедура потребує кількох хвилин. Однак цю простоту забезпечують багато тисяч людей. Очікується, що наступного року у виборах візьмуть участь до півтори тисячі кандидатів, свої обов’язки виконуватимуть до 4 тисяч членів виборчих комісій. До цього треба додати спостерігачів, членів виборчих штабів, правоохоронців та представників судових органів.
Одним із важливих елементів забезпечення гласності та відкритості у виборчому процесі стало встановлення на всіх виборчих дільницях відеокамер для фіксування всіх процедур, що проводяться на виборчій дільниці в день голосування з моменту відкриття виборчої дільниці до закінчення підрахунку голосів та підписання протоколу. Відеоспостереження за голосуванням і підрахунком голосів з 2011 року здійснюється на всіх видах і рівнях виборів, а також на референдумах.
Станіслав Михайлович зазначив, що гарантією чесних виборів, є спеціальний захист бюлетенів. Вони виготовляються на спеціальному папері, на який наноситься фарба з водяними знаками.
Голова ЦВК нагадав, що з ініціативи Президента Вадима Красносельського, з метою залучення молоді до активної участі в електоральних процесах, підвищення її правової культури та реалізації Молодіжної електоральної концепції, у 2018 році Центральною виборчою комісією та територіальними виборчими комісіями міст і районів було сформовано 8 молодіжних виборчих комісій. У 2022 році був успішно проведений перший Форум молодіжних виборчих комісій.
На завершення уроку Станіслав Касап звернувся до юнаків і дівчат із закликом, активніше залучатися до участі в електоральних процесах:
«Багато людей не голосують, оскільки вважають, що їхній єдиний голос не має значення. Однак це далеко від істини. Ваша виборча активність мотивує не тільки особисто вас, а й ваших друзів, родичів, знайомих, колег, спонукаючи їх залучитися до голосування, цієї всенародної демократичної події».
Слухачі відкритого уроку оцінили важливість проведення подібних подій, адже вони сприяють вихованню загальної політичної культури молоді. Студентка Придністровського державного інституту мистецтв імені А. Г. Рубінштейна Олександра Гратова поділилася з цього приводу своїми міркуваннями:
«Вважаю, що більшість молодих людей знала про всі свої права, а такі зустрічі є корисними, як нагадування про те, що ми можемо самі вирішувати свою долю та допомагати державі розвиватися. Саме молоді належить будувати комфортне майбутнє для себе та країни. Отже, кожен голос важливий».
Володимир ДАНИЛОВ.
Фото Сергія МАРЧЕНКА.