Оголошений у Придністров’ї Роком сімейних цінностей, 2024-й вийшов на фінішну пряму.
Щоб іще раз звернутися до животрепетної теми їх збереження та передачі наступним поколінням, у великому залі Палацу Республіки зібралися військовослужбовці Збройних сил, курсанти Військового інституту Міноборони й ТЮІ, суворовці, кадети, юнармійці, студенти, члени військово-спортивного клубу «Барс» і спортивно-патріотичного клубу «Спадкоємці перемог».
Просвітницьку конференцію «Сімейні цінності як основа здорового суспільства» провели Міністерство оборони та Тираспольсько-Дубоссарська єпархія. Основним завданням, яке ставили організатори, скликаючи її, було роз’яснити молоді, що духовно-моральне відродження суспільства починається в сім’ї, яка є основою міцної держави.
Розпочалася конференція незвично – з церковного передзвону та спільної молитви. Серед почесних гостей були присутні керівники міністерств і відомств, представники Адміністрації Президента, ОГРВ, Союзу захисників Придністров’я, ЧКВ, Тираспольсько-Дубоссарської єпархії.
Для позначення наявних у царині сімейних стосунків проблем, учасникам зборів продемонстрували документальний фільм. Одним із порушених у ньому тривожних моментів був той, що нині чи не половина укладених шлюбів розпадається. Це світова статистика, а тенденції – повсюдні. І навіть таїнство вінчання, що звершується служителями культу, не стає гарантією щасливого подружнього життя. Адже подружнє життєве поле потрібно «орати» спільно, тим більше, що і слово «подружжя» походить від давньоруського «парна упряжка», «ті, що йдуть в одній упряжці».
Свій виступ архієпископ Тираспольський і Дубоссарський Сава розпочав зауваженням про те, що головним об’єктом нападу «сил зла» є саме сім’я.
«Робиться все, щоб зруйнувати цю «домашню церкву». Важко вберегти й захистити дитячу та юнацьку свідомість від такого негативного впливу. Та на цьому шляху ми завжди повинні пам’ятати: людина – це, перш за все, сім’я. Недобре бути людині одній, у родині її вищий сенс і призначення. Єднання люблячих одне одного чоловіка і дружини – це і є сім’я. Кохання зміцнює та примножує її», – резюмував владика.
Керівник Тираспольсько-Дубоссарської єпархії додав також, що шлюбними узами подружжя з’єднує Бог, а сімейне життя являє собою ніщо інше, як складний і тернистий шлях, який набагато легше пройти разом, «якщо в серці живе любов». Однак, не буває любові без жертовності.
На думку архієпископа Сави, по-справжньому сім’я починається тільки тоді, коли з’являються діти, а процес їх виховання триває все життя.
«Церква, держава, суспільство повинні підтримувати сім’ю не тільки словом, а й ділом», – переконаний архіпастир.
Про взаємодію армії та церкви говорив міністр оборони, генерал-лейтенант Олег Обручков. Глава військового відомства наголосив на актуальності порушеної теми, він також вважає, що повноцінна, здорова сім’я, в якій панують любов і взаєморозуміння, виховуються діти, позитивно впливає на суспільство, зміцнює державу. І з цим важко не погодитися, навіть якщо констатувати, що на сьогодні спостерігається криза сім’ї, небажання молодих людей створювати «осередок, первинну ланку суспільства», тому що вона нібито заважає кар’єрному зростанню, матеріальному добробуту, отриманню задоволень у житті.
Доповідачі, які просвіщали присутніх у залі, а це й ті, хто носить військову форму, і ті, хто одягнений в рясу, обрали для виступів найрізноманітніші теми. Поміж них: вплив сімейних стосунків на демографічну ситуацію; дотримання п’ятої заповіді, що свідчить про шанування дітьми батьків; приклад благодіяння царської сім’ї останнього російського імператора; цнотливість тілесна і душевна; аборт як дітовбивство; День сім’ї, любові та вірності – кульмінація Року сімейних цінностей у Придністров’ї.
Багато повчального було сказано з трибуни головного сценічного майданчика республіки. Дефіцит газетної площі не дозволяє детально розкрити зміст кожного виступу. Наведемо лише кілька сентенцій, які запам’яталися найбільше, запали в душу.
Залишається тільки сподіватися, що двогодинне просвітництво хоча б частково буде сприйняте молодіжною аудиторією конференції.
«Діти – наше відображення. Їхнє виховання необхідно починати за 18–20 років до їх появи».
«Погано, коли батьки замінюють спілкування з дітьми матеріальними благами для них».
«Технічний прогрес набагато випереджає моральність суспільства».
«Щоб бути щасливим, треба берегти у своєму серці любов».
«Зміцнюй сім’ю, вона є основою нашої держави». (З заповіту царя Олександра III своєму спадкоємцю Миколі II).
Олександр ЗАВЕЛЯ.
Фото mopmr.org