Більш ніж хто інший, з особливим нетерпінням на Новий рік чекають діти. У них ще жива здатність дивуватися і радіти кожній дрібниці. Головною складовою новорічних свят для них, звичайно, є подарунки. Малята беззавітно вірять у те, що їх обов’язково принесе добрий чарівник – Дід Мороз. Принаймні так їм кажуть дорослі, незмінно додаючи споконвічне «якщо слухатимешся».
На превеликий жаль, не всі діти можуть отримати під ялинку той подарунок, про який мріяли цілий рік і навіть слухалися. Таким допомагає благодійний фонд «Допоможемо дітям» під керівництвом Анни Довгалюк. Аудиторію, на яку спрямована його діяльність, визначає сама назва – це школярі та студенти.
Однією з найбільш масштабних акцій, що проводить організація, якраз є передноворічна під назвою «Коробка добра». Її стаж – п’ять років. Починали в мережі магазинів
«5 кишень». Згодом вирішили залучити до неї школярів та їхніх батьків.
■ «Ми вбачаємо в цьому великий виховний аспект, – зазначила в розмові з кореспондентом «Гомону» соціальний педагог фонду Марія Шматко. – Дорослі повинні прищеплювати молодому поколінню співчуття, милосердя, добродушність. Так і виникла ідея підключити школярів до надання допомоги ровесникам, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. У когось іграшок подіти нікуди, й половина припадає пилом десь у комірчині, а чиїсь батьки не можуть дозволити собі їх купувати, дай Бог одягнути та нагодувати дитину. Отже, перші можуть поділитися з іншими».
Звернення співробітників фонду в УНО за дозволом, щоб розташувати подарункові коробки в школах, дістали відгук в адміністрації, у педагогів, учнів та їхніх батьків. Збирали продукти харчування, побутову хімію, канцелярські товари, одяг та взуття у добротному стані, предмети особистої гігієни, іграшки, книги, пазли, конструктори – все, чим користуються діти. Не приймалися тільки продукти з коротким терміном зберігання.
«Коробки добра» розташували також у різних торгових точках, у салонах.
Підприємці відгукнулися на пропозиції щодо співробітництва в проведенні благодійної акції – понад півсотні точок, розташованих переважно в Тирасполі, Бендерах, Слободзеї. Шукають і створюють аналогічні можливості й на півночі республіки.
У торгових точках, де встановлені оформлені у новорічній стилістиці коробки з атрибутикою акції, продавці пропонують покупцям залучитися до участі в благодійній події, тим самим допомогти дітям із соціально вразливих сімей, купивши ту чи іншу річ, іграшку, одежинку. До акції «Коробка добра» приєднуються і самі працівники торгових об’єктів, де вона проводиться. Таким чином їхнє коло шириться, як після кинутого у воду камінця, залучаючи до благодійної місії нових і нових учасників.
Хтось може просто почути, що проводиться така акція, побачити список об’єктів, де встановлені коробки та принести дари туди. Дізнаються і через ЗМІ, й через сторінку фонду в Інстаграмі (там близько 3,5 тис. передплатників) – головна причетність до спільної добродійної справи допомоги дітям. У фонді «Допоможемо дітям» кажуть, що раді тому, що люди відгукуються, не залишаються байдужими до тих, кому важко, хто обмежений у коштах, щоб відзначити головне свято в році. Представники благодійної організації із задоволенням констатують позитивну динаміку надходження допомоги від добрих, співчутливих, небайдужих до чужої біди людей. Її обсяг значно зріс, коли приєдналися учні шкіл.
Організатори акції мають намір роздати дари жертвувальників під час новорічних та різдвяних ранків, які проведуть для підопічних фонду «Допоможемо дітям». Сформовані подарунки матимуть близько 200 дітей. На додачу до цього гостро нужденним сім’ям подарують продуктові набори для святкового новорічного столу.
Особливим напрямком роботи фонду є підтримка сімей біженців з України. Їхнім дітям допомога надається на постійній основі.
Є чимало охочих допомогти фінансово. Проте навіть у таких випадках співробітники фонду намагаються роз’яснити, що краще на ці гроші придбати щось матеріальне і подарувати безпосередньо дітям. Іноді люди хочуть допомогти, а грошей у них мало. Тоді, звичайно, вони можуть переказати кошти на рахунок фонду. Засоби акумулюють, а потім розподіляють на потреби підопічних – витрати прозорі та відбиваються на сторінці в Інстаграм: кому допомогли, хто допоміг. Бувало, що на ці гроші робили в будинках тих, хто потребував, необхідний ремонт, зокрема усували наслідки пожежі; не було одягу та взуття – купували їх, зламалася пральна машина, газплита – ремонтували. Життєві ситуації різні, у кожній родині своя. А дітям, як найбільш незахищеній категорії населення, необхідні прийнятні умови для життя.
Добрі традиції доброчинства зберігаються і в тому, що не всі меценати бажають розкривати своє ім’я, допомагають анонімно. Аналогічну новорічній, фонд «Допоможемо дітям» проводить акцію і напередодні Великодня.
У цей час наголос зроблено на підготовку продуктових наборів для сімей, у яких виховуються діти-школярі та студенти для того, щоб вони після посту могли накрити багатий пасхальний стіл.
Масштабною можна вважати акцію фонду «Збери дитину до школи». Уже з назви зрозуміла її основна мета: збирають канцтовари, рюкзаки. Охочі допомогти наповнити цю акцію конкретним змістом можуть принести те, що хочуть віддати, безпосередньо в офіс фонду. Якщо ж дарувальники не мають можливості самостійно привезти подарунки для школярів, а їх є велика кількість, то співробітники самі забирають їх.
Починається ця акція зазвичай у середині липня, а закінчується в середині серпня, щоб батьки могли встигнути щось докупити. Цього літа канцелярські набори вдалося зібрати для 60 школярів із Тирасполя та Слободзеї.
Є в діяльності фонду «Допоможемо дітям» і співпраця зі спортивною спільнотою «Фітнес-мафія». На запрошення керівників, діти могли попрацювати на сучасних тренажерах. Вражень вистачило надовго, як і від інших заходів, що організовуються для них фахівцями фонду «Допоможемо дітям».
Соціальний педагог Марія Шматко розповіла про завдання, які щодня вирішує персонал:
■ «Для нас важливо, що, приходячи у фонд, діти та молоді люди не тільки отримують допомогу, на яку мають право розраховувати, а й розширюють свій кругозір, соціалізуються. Потрібно, щоб вони відчули себе повноцінною особистістю, повірили у власні сили, в те, що можна досягти самому. Ми допомагаємо їм побачити свої сильні сторони, підносимо особистісну самооцінку, переконуємо, що все в їхніх руках, навчаємо, всупереч існуючим труднощам, досягати поставленої мети, самостійно вирішувати життєві ситуації».
Віримо, що з таким ставленням до дітей, які потребують підтримки, до них обов’язково прийде Дід Мороз і вручить подарунки, які дістав з «Коробки добра», у свою чергу наповнену добрими та небайдужими дорослими.
Віктор ЗАРЕЙЧУК