Енергетики Придністров’я за усталеною багаторічною традицією відзначають професійне свято в один з найкоротших світлових днів у році – 22 грудня. Його історія починається в далеких двадцятих роках минулого століття, коли в Радянській Росії був ухвалений план електрифікації країни.
Енергетика є однією з найважливіших, провідних галузей придністровської економіки. Працівників енергетичного комплексу з професійним святом привітали Президент Вадим Красносельський, Голова Верховної Ради Олександр Коршунов та Голова Уряду Олександр Розенберг.
Енергетична галузь республіки представлена сімома підприємствами. Це три електростанції (ЗАТ «Молдавська ДРЕС», ДУП «Дубоссарська ГЕС» і ТОВ «Тиротекс-Енерго»); два електропостачальних підприємства – ДУП «ДК «Дністеренерго» і ДУП «Єдині розподільні електричні мережі», а також два теплопостачальних підприємства – МДУП «Тирастеплоенерго» та МУП «Бендеритеплоенерго».
Безперечно, лідером галузі є Молдавська ДРЕС, яка генерує та постачає електроенергію не тільки на внутрішній ринок, а і в Молдову. На сьогодні це одне з системо і бюджетоутворювальних підприємств Придністров’я. За всі роки роботи на МДРЕС вироблено 436 320 млн кВт-год електроенергії, відпущено 7,07 млн Гкал теплової. Станція стала енергетичним центром не тільки ПМР, а всього Причорномор’я загалом.
■ «Ми виконуємо досить важливу технологічну функцію, як основне підприємство, що виробляє електроенергію для Придністров’я, Молдови та суміжних держав. Тут виросли цілі покоління професіоналів, які зробили величезний внесок у розвиток станції, міста, республіки», – зазначив на урочистостях з нагоди 60-річчя МДРЕС, гендиректор Валентин Трубчанин.
Нашим читачам, можливо, буде цікаво дізнатися, що у 80-х роках минулого століття на території Григоріопольського району планувалося будівництво атомної електростанції. У 1984-му між Григоріополем і селом Дороцьке був навіть закладений перший камінь майбутньої АЕС. Однак її зведення заморозили після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а повністю від цієї ідеї відмовилися після катастрофічного землетрусу у Спітаку (Вірменія) в 1988-му.
Проте і без атома електро- і теплоенергетика стабільно посідають у республіці друге місце за обсягами промислового випуску. На одному з засідань Уряду, де розглядалася ситуація в економіці та виконання бюджету, міністр економічного розвитку Сергій Оболоник доповів, що, попри негативні наслідки зростання з початку цього року економічного тиску з боку Молдови, обсяг виробництва в електроенергетиці скоротився досить незначно, досяг рівня 488 млн рублів. Такі виробничі дані вселяють надію.
Більше того, на засіданні Уряду в середині літа були детально розглянуті законопроекти, спрямовані на вдосконалення діяльності відновлюваних джерел енергії, правового регулювання цієї діяльності, впровадження інноваційних методів, які успішно використовують у країнах із високими передовими технологіями.
■ «Поки що ми використовуємо тільки воду Дністра, – наголосив тоді Голова Уряду Олександр Розенберг. – Однак ситуація на енергетичному ринку, як і раніше, залишається нестабільною. З цієї причини генерація енергії з відновлюваних джерел є необхідною перспективою. Уряд ініціював упровадження в правову базу республіки поняття «відновлювана електроенергетика», і тепер просуває цю ідею. Загальносвітова практика переконує, що певні побутові потреби можна легко забезпечити шляхом експлуатації поновлюваних джерел енергії. Це зумовить появу так званих «ферм», які вироблятимуть електроенергію, а отже, з’являться і нові робочі місця».
Напередодні 2025 року склалася непередбачувана ситуація через можливе припинення газопостачання. Президент провів засідання Ради безпеки, нараду з главами держадміністрацій, щоб з’ясувати стан справ на місцях. Серед можливих заходів – переведення Молдавської ДРЕС на роботу на вугіллі. Електроенергія подаватиметься в житлові будинки, соціальні установи та на підприємства, що випускають харчові продукти, а також в організації життєзабезпечення. На місцях заготовлятимуть альтернативне паливо. Інфраструктура республіки готова до роботи у стресових умовах, ризики зменшені до допустимих, з викликами в енергетиці необхідно справлятися.
Олександр ПЕТРЕНКО.
Фото Аліси КОХАНОВОЇ.