Талановиті люди, обдаровані Богом

У дні новорічних канікул у Тираспольській дитячій художній школі ім. О. Ф. Фойницького відбулося нагородження переможців дебютного конкурсу «Православне мистецтво Придністров’я».


Творчий республіканський проект відбувся за підтримки Міністерства просвіти, Державної служби з культури та історичної спадщини й Центру дослідження культурно-історичної та духовної спадщини Придністров’я. Ініціатива належить Тираспольсько-Дубоссарській єпархії.
Конкурс об’єднав учнів, студентів, педагогів освітніх установ, а також професійних художників і аматорів з усіх куточків республіки. Всього понад півтисячі учасників віком від 8 до 60 років. Почесними грамотами та призами в п’яти номінаціях нагородили 94 з них.

На церемонії були присутні представники Тираспольсько-Дубоссарської єпархії, шанувальники образотворчого мистецтва та численні гості. Організатори конкурсу зазначили, що головною метою його проведення була демонстрація багатства та глибини православних традицій через мистецтво, виховання морально-духовних чеснот і збереження елементів культури, що передаються від покоління до покоління як основоположні чинники ідентичності при-дністровського народу. Учасники представили свої роботи в різних жанрах образотворчого та прикладного мистецтва, розкриваючи через творчість теми духовності, віри та православ’я.

З привітальним словом до учасників та гостей звернулася міністр просвіти Світлана Iванишина:

«Це свято зібрало людей різного віку та професій, перш за все, воно спрямоване на підтримку і розвиток духовної та культурної спадщини нашого краю шляхом створення та презентації творів мистецтва, які відображають православні цінності. В духовній єдності – сила нашого народу».

Керівник освітнього відомства побажала зібранню творчої наснаги, доброти в душах, теплоти, любові та піклування про ближніх.

Особливу подяку всім конкурсантам висловив архієпископ Тираспольський і Дубоссарський Сава. Правлячий Архієрей зауважив, що православне мистецтво допомагає людям молитися і думати про любов, віру та Бога.

«Кожен представлений твір має певний сенс, містить цікаву ідею. Всі автори, безсумнівно, талановиті й обдаровані, кожен з унікальним стилем та персональними художніми особливостями», – зазначив владика.

Учениця школи, в якій проводилася виставка, Марія Перстньова вперше взяла участь у конкурсі республіканського масштабу. Дев’ятилітня дівчинка мріє стати художницею, вона з особливим хвилюванням очікувала церемонії нагородження, в той час, як її мама Дана розповіла нашому кореспонденту, що намалювати картину доньці допомогла сімейна традиція. Зазвичай родина у різдвяну ніч відвідує церкву, там дівчинка чула розповіді дорослих про історію свята. Тому символічно, що в маленькій голівці народилася ідея створення картини під назвою «Народження немовляти Ісуса». Юне обдарування отримала з рук архієпископа Сави набір предметів для малювання і творчості, а також почула теплі напутні слова.

Випускник художньої школи імені О. Ф. Фойницького, «вільний художник» Володимир Тимофєєв понад три десятиліття створює полотна, які зберігаються у приватних колекціях та фондах музеїв республіки. Картину «Очікування» майстер пензля написав ще задовго до конкурсу. Прототипом його героїні був реальний персонаж: старенька самотня бабуся з с. Ближній Хутір. Вона в зимових сутінках із ліхтариком у руках чекає на родичів, які давно поїхали з рідної оселі в пошуках кращої долі. Автор вважає, що теми сімейних цінностей, шанування батьків, доброта, відповідальність та повага актуальні у всі часи.

Виставка «Православне мистецтво Придністров’я» знайомить глядачів із тим, як віра і мистецтво переплітаються в православній традиції, як воно служить не тільки естетичним, а й духовним цілям, дарує людям світло і творче натхнення.

Побачити оригінальні картини можна до 15 лютого.


Катерина СИДОРЧУК.

Фото автора.