КУПАННЯ НА ВОДОХРЕЩА: користь чи шкода для здоров’я

Протягом останніх років набув популярності звичай купатися в ополонці на Водохреща. Люди вірять, якщо зануритися в цей день у крижану воду, – рік мине без хвороб.


Наскільки купання в холодній воді є корисним для здоров’я, ми спробували з’ясувати в розмові з заслуженим лікарем ПМР, лікарем-неврологом вищої кваліфікаційної категорії неврологічного диспансеру госпіталю ветеранів Великої Вітчизняної війни Оленою Гулак.
– Холодною вважається вода температурою нижче +15 °С, а у відкритих водоймах у зимовий період її температура зазвичай становить 0.. -5 °С. Позитивний ефект від купання в холодній воді виявлено давно. Нині вважається, що це допомагає зменшити кількість гострих вірусних захворювань. Людина хворіє менше, недуга протікає легше, симптоми також менше проявляються. Покращуються адаптаційні властивості організму до стресу, оскільки підвищується рівень стресових гормонів.
Також плавання у холодній воді має позитивний вплив на загальне самопочуття. Воно допомагає зняти втому та напругу, покращити пам’ять і настрій. Зимове плавання зменшує біль та запалення при хронічних захворюваннях.
– Як правильно підготувати організм до занурення в ополонку на Водохреща?
– Підготовка до зимового купання має розпочатись, як мінімум, за декілька тижнів до запланованого занурення. Потрібно адаптувати організм, поступово зменшуючи температуру води. Наприклад, знижувати температуру води на 1 градус раз на декілька днів.
Також варто правильно вибирати місце для таких загартувань, робити це там, де присутні люди, які могли б надати своєчасну допомогу тому, хто купається у відкритій водоймі. Купання в холодній воді несе численні ризики навіть для людей із великим досвідом.
– Якої шкоди може завдати купання в холодній воді незагартованому організму?
– Переохолодження тіла супроводжується тремтінням, підвищеним серцебиттям, пришвидшеним диханням. Згодом виникає дезорієнтація, спантеличення, порушення м’язової координації, втрата пам’яті, розвиток серцевих аритмій, порушення кровопостачання шкірних покривів, порушення свідомості.
Зазвичай для розвитку гіпотермії у здорової дорослої людини необхідно понад 30 хвилин, проте на цей час впливають рівень адаптації, будова тіла, наявність супутніх хвороб тощо. У людей із захворюваннями серцево-судинної системи існує високий ризик розвитку аритмій або життєво небезпечних станів.
– Чого не можна робити перед зануренням в ополонку?
– Перед купанням категорично заборонено вживати алкоголь. Слід завчасно поїсти, перед зануренням зробити невеличку розминку, щоб розігріти тіло. Взуття, в якому підходите до води, повинне бути зручним та неслизьким. Неподалік водойми мають бути напоготові сухі рушники та одяг.
– Як правильно людині зігрітися, вийшовши з води?
– Після купання в холодній воді потрібно одразу розтерти тіло рушником та одягнутися в сухий одяг, можна зробити зарядку або легкі фізичні вправи для покращення циркуляції крові та відновлення температури тіла. У випадку переохолодження (температура тіла нижче 35 °С), зазвичай цього достатньо, щоб відновити нормальну температуру. Якщо ж температура тіла не нормалізується, стає нижче 35 °С, необхідна госпіталізація в стаціонар для постійного контролю життєвих показників та відповідного лікування шляхом внутрішньовенних інфузій.

Післяслово: до речі, Олена Альбертівна захоплюється йогою, досить загартована, і навіть, перебуваючи в Сахарні, пірнала на кілька секунд у купіль за температури води -7 °С.
Однак, вийшовши з купелі, одразу виконала необхідні процедури. Тому враження від занурення залишилися в лікаря найкращі. Поради спеціаліста, що важливо, основані на власному досвіді.


Iрина МАСЛОВА.

Фото з архіву О. Гулак.