Викликане воно нинішніми умовами, в які ми потрапили за обставин, що зовсім від нас не залежать: енергетичну кризу через непостачання газу до нашої республіки.
Ми постійно перебуваємо в холоді, вдаємося до різних способів і засобів для зігрівання, але не можемо втямити, скільки ще триватиме така ситуація, скільки ще нових хвороб зваляться на наш організм від його перемерзання.
Говоримо про алергію на холод. Узимку людям, які страждають від неї, досить нелегко. Мороз влаштовує на них полювання. Що таке холодова алергія, як з нею боротися і чого чекати від несподіваного діагнозу?
«До неї найбільше схильні молоді люди та жінки. Деякі дослідження засвідчують, що лише у чверті пацієнтів симптоми холодової алергії можуть зникнути через 5 років і не повертатися більше ніколи», – розповіла нашим читачам лікар-дерматовенеролог, завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення Республіканського шкірно-венерологічного диспансеру Антоніна Страт.
Чому виникає холодова кропив’янка?
«Холодова кропив’янка або алергія на холод на руках і тілі є рідкісною формою хронічної кропив’янки, при якій висипання на шкірі з’являються після контакту з холодом, холодною водою або холодними предметами. Сьогодні це особливо актуально.
Захворювання діагностується у 0.05 % населення. Найчастіше проявляється у людей середнього віку, але може виникати в дітей та в людей похилого віку. За статистикою жінки хворіють нею частіше за чоловіків», – поділилася Антоніна Іванівна.
Клініка. Симптоми виявляються через 2–5 хвилин після дії холоду і тримаються від однієї до двох годин. Клінічно проявляється сверблячими ділянками шкіри, пухирями, які можуть бути локалізованими (уражаються окремі ділянки тіла) або генералізованими (розповсюджуються по всьому тілу). У поодиноких випадках може розвинутись анафілактичний шок. Купання в холодній воді є найпоширенішою причиною важкої форми холодової кропив’янки. Висипання можуть бути тільки на ділянках, що зазнали впливу холоду, може бути набряк руки, що контактувала з холодом, набряк губ від холодних напоїв та їжі.
Діагностика. Діагноз ставлять за допомогою простого тесту: прикладання кубика льоду до шкіри передпліччя на 1–5 хвилин. Якщо у пацієнта є алергія на холод, на місці дії холоду протягом кількох хвилин з’являться характерні висипання.
Лікування. Пацієнти з холодовою кропивницею повинні вживати заходів для захисту від швидкого падіння температури тіла. З настанням зими необхідно стежити за ознаками алергічних реакцій, які можуть виявлятися в інші сезони. Якщо контакт з холодом неминучий, можна вжити заходів для зниження реакції або зменшити її тяжкість. Пацієнту необхідно носити теплий одяг, головний убір, не вмиватися холодною водою, не купатися в холодній воді, не вживати холодної їжі та напоїв. Одяг повинен бути водонепроникним, з капюшоном, достатньої довжини. Вовняні та синтетичні тканини посилюють прояви холодової кропив’янки, тому нижня білизна з них не придатна. Одяг, який безпосередньо прилягає до шкіри, в ідеалі повинен бути з бавовни або льону. Перед виходом на вулицю рекомендується нанести на шкіру обличчя та рук тонкий шар будь-якого жирного крему, скористатися гігієнічною помадою.
Антигістамінні препарати є основним симптоматичним засобом терапії.
Лікування кропив’янки – компетенція лікаря алерголога чи дерматолога. Після огляду та збору анамнезу, проведення додаткових лабораторних досліджень лікар підбере необхідну фармакологічну терапію. За потреби призначається консультація інших фахівців з метою виявлення основної патології, корекції супутніх захворювань. У разі правильного вибору діагностичних і терапевтичних методів, можливо забезпечити профілактику рецидивів цього захворювання.
Лікар повідомила, що нині в столичному диспансері перебуває на обліку одна людина з такими симптомами. Її лікують, сподіваються на одужання.
Михайло ТРЕМБIТА.
Фото sonclinic.ua