Як зберегти здоров’я взимку

Ми зустріли Новий рік, віддали шану Старому Новому року і тепер мріємо жити в нових реаліях, не звертаючись до лікарів. Тим більше, що нинішні умови спонукають нас до загартування. Як прожити, не хворіючи?


Холодної пори року нас весь час підстерігають чи наздоганяють хвороби. Щоб убезпечити себе і свій організм, потрібно знати, як правильно зміцнити імунітет і залишатися здоровим протягом усієї зими.

Завідувач відділення загальної лікарської практики столичної поліклініки № 5 Христина Гурецька розповіла про причини захворювань:

«Суха морозна погода висушує дихальні шляхи, що робить їх чутливими до інфекції. У нормі всі бактерії та віруси, що вдихаються нами, осідають на мокротинні бронхів, яке постійно рухається вгору, не даючи інфекції потрапити в беззахисні легені. При надмірній сухості повітря в’язкість мокротиння знижується. Якщо і слизові оболонки недостатньо зволожені, вони просто не можуть якісно відфільтрувати такий обсяг. Перебіг мокротиння зупиняється, відкриваючи шлях інфекції в легені. Саме через це збільшується ризик застуди в холодну погоду».

Фахівець стверджує, що необхідно слідкувати за правильним харчуванням. Вона радить збільшити споживання овочів, фруктів, білків та цільнозернових продуктів, також продуктів, багатих на вітаміни C і D та корисні жири.

Христина Леонідівна поділилася інформацією щодо важливості фізичних вправ:

«Взимку, коли дні короткі, а сонячного світла не вистачає, заняття спортом можуть значно покращити ваш настрій та рівень енергії. Фізична активність допомагає зміцнювати імунну систему, що особливо важливо, коли високий ризик застудних захворювань. Регулярні тренування сприяють покращенню обміну речовин та допомагають підтримувати оптимальну вагу, а також підвищують загальну витривалість та зміцнюють серцево-судинну систему. Не забувайте про важливість розминки: перед початком тренувань обов’язково приділіть час розтяжці та розминці, щоб уникнути травм. Зимовий період – це чудовий час, щоб вийти на вулицю і насолодитися активним відпочинком із сім’єю та друзями».

Христина Гурецька зазначає, що необхідно пити достатньо води, навіть якщо не відчуваєте спраги. У холодну пору року організм також потребує рідини.

Фахівець упевнена, що людина повинна дбати про свій відпочинок. Саме тому потрібно забезпечити собі необхідну кількість сну та відпочинку. Це допоможе організму відновитися та залишатися енергійним.

Зручний одяг сприятиме покращенню здоров’я та настрою людей. Одягатися треба за погодою, щоб уникнути переохолодження. Шар одягу допоможе регулювати тепло.

За словами лікаря, стрес – на жаль, невіддільна частина повсякденного життя. З ним можна зіткнутися в різних проявах, часом він може бути досить сильним. Безсоння та погане самопочуття наступного дня – звичайні наслідки, які можуть спричинити нічні рої думок. Іноді це може перетворитися на нескінченний цикл, що негативно впливає на повсякденне життя.

«Справитися зі стресом – завдання непросте, адже він може впливати як на психічний стан, так і на фізичне здоров’я. Знаходьте способи розслаблятися та справлятися зі стресом, наприклад, через медитацію чи хобі», – зауважила лікар.

Завідувач відділення радить не зволікати з регулярними медичними оглядами. Особливо це стосується громадян, у яких є хронічні захворювання.

Христина Леонідівна розповіла про важливість загартування:

«Це процес, який допомагає зміцнити захисні функції організму та покращити його адаптацію до зовнішнього середовища. Якщо ви новачок, починайте з легких процедур, таких як обтирання вологим рушником або прохолодний душ. Використовуйте різні методи гартування – холодні обливання, контрастний душ, прогулянки на свіжому повітрі за будь-якої погоди. Процедури загартовування, особливо на свіжому повітрі, можуть позитивно вплинути на психоемоційний стан».

Виконання цих рекомендацій допоможе підтримувати здоров’я, гарне самопочуття та настрій.


Сергій ЛЕВЧЕНКО.

Фото з архіву Х. Гурецької.