У багатонаціональному Придністров’ї культура незримою силою формує національну єдність, робить нас неповторними, несхожими на інших. Свій вагомий внесок до цієї царини вносять численні професійні та аматорські об’єднання, зберігають і передають від покоління до покоління історичну пам’ять придністровського народу працівники клубів, музеїв, бібліотек.
Усе це розмаїття об’єднує і надихає до праці Державна служба з культури та історичної спадщини (ДСК та ІС) нашої республіки, яка нещодавно відзначила річницю свого заснування.
Оскільки розвитку культури, збереженню духовної та історичної спадщини в Придністров’ї надається велике значення, указом Президента була створена окрема служба у структурі виконавчої влади, керівництво якою здійснює Уряд республіки. Сталася ця подія у січні 2014 року, а головними завданнями нового підрозділу визначили проведення державної політики в цій важливій царині, зокрема підвищення соціальної та просвітницької ролі культури в житті громадян.
Шанобливе ставлення, збереження та розвиток культури й мистецтва всіх народів, що проживають на території республіки, використання та популяризація об’єктів культурної спадщини, розвиток професійного мистецтва та самодіяльної художньої творчості стали пріоритетними у плануванні роботи ДСК та ІС. Перед держслужбою з самого спочатку були поставлені завдання щодо створення всіх умов для виконання цих завдань.
З дня заснування й до сьогодні держслужба, очолювана досвідченим фахівцем Марією Кирмиз, розвивалася, йдучи в ногу з часом.
Наприкінці минулого року, зустрівшись з журналістами на засіданні експертного клубу в ДУ «Приднестровская газета», Марія Андріївна поділилася фактами з життя відомства. Розповімо про деякі з них.
За 11 місяців 2024 року в республіці було проведено понад 22 тисячі культурно-масових заходів. На сьогодні місць для проведення концертів, вистав, усіляких показів стає більше. І не лише у великих містах. Мистецтво стало доступнішим і для мешканців сільської місцевості, для яких гастролі музикантів та артистів театру вже звична справа. Незважаючи на економічні складнощі, багато уваги приділяють і розвитку інфраструктури. Наприклад, у минулому році відбулося відкриття літнього кінотеатру в Слободзеї, триває ремонт сільських та селищних будинків культури, бібліотек та музеїв.
Ремонтні роботи, якщо все складатиметься за планом, продовжаться і наступного року. Поки що точно можна сказати про великі «перехідні» об’єкти, розпочаті 2024-го та в попередні періоди. Тільки в столиці їх кілька: корпус Інституту мистецтв імені А. Г. Рубінштейна, міський Палац культури, історико-краєзнавчий музей.
Говорячи про підготовку кадрів, начальник держслужби зазначила, що цей процес є багатоступеневим. З раннього віку діти відвідують танцювальні гуртки, музичну школу та інші творчі секції. Потім молоді обдарування можуть здобути професійну освіту. Немає проблем із набором до Придністровського державного інституту мистецтв та Бендерського вищого художнього коледжу.
Керівник відомства розповіла, що ДСК та ІС координує діяльність шести державних закладів культури та мистецтва, між яких Придністровський театр драми та комедії ім. Н. С. Аронецької, культурний центр «Палац Республіки», кіноконцертний комплекс «Тирасполь», Придністровський художній музей, інститут мистецтв ім. А. Г. Рубінштейна, Бендерський вищий художній коледж ім. В. І. Постойкіна. Крім того, сюди належать 114 закладів культури клубного типу (у містах – 24, в сільській місцевості – 90).
Нині відомство керує діяльністю 23-х дитячих організацій додаткової освіти в галузі культури. У полі зору ДСК та ІС перебуває робота культурно-дозвільного центру «Восход» (кінотеатр в м. Григоріополі); 40 муніципальних музейних установ, зокрема трьох картинних галерей (у містах – 18, у сільській місцевості – 22); 123 публічних бібліотек (у містах – 37, у сільській місцевості – 86).
«Культура, мистецтво завжди асоціюються з душею народу, зі збереженням її ідентичності, розвитком традиційної національної культури з урахуванням сучасних тенденцій. У нас багато робиться для того, щоб створити умови для культурного дозвілля наших мешканців. У республіці діють 310 закладів культури. Якщо ще 8 років тому тільки у 30 % з них було опалення та не текли дахи, то сьогодні картина змінилася, і вже 60 % закладів культури перебувають у задовільному стані. Звичайно, багато чого ще потрібно зробити», – наголосила Марія Кирмиз.
Для держслужби з культури 2025-й, обіцяє бути ще більш насиченим.
«Республіканські та міжнародні заходи відбуватимуться під знаком 80-річчя Великої Перемоги, 35-річчя утворення Придністровської Молдавської Республіки та Року придністровського народу», – підсумувала начальник Держслужби з культури та історичної спадщини.
Антоніна ПАЛАМАРЧУК.
Фото IA «Новости Приднестровья»