Навіщо покупцеві ЧЕК?

Про особливості роботи підприємців із касовими апаратами та онлайн-касами наш кореспондент розмовляв із заступником міністра фінансів – директором державної податкової служби республіки Євгеном Кошелєвим.


– Євгене Сергійовичу, раніше, років 10 тому і більше, за куплений товар чи надану послугу ми не поспішали брати чек. Чи є якісь зміни на сьогодні?
– Безумовно, в останні два роки ми бачимо зростання фінансової грамотності з боку звичайних покупців, їхнє розуміння того, навіщо продавець видає чек покупцеві разом із придбаним товаром. Обов’язок продавця на вимогу споживача видати йому документ, що засвідчує факт купівлі, закріплений Законом ПМР «Про захист прав споживачів». Одним із таких документів є касовий чек, незалежно від того, в якій формі здійснювали розрахунки. Це означає, що отримання чека на руки захищає права споживачів і дає можливість повернення неякісного товару, що не підійшов покупцеві, а також гарантує, що продавець не приховує від держави свої доходи, справно сплачує податки, які є джерелом формування бюджету країни та виконання соціальних зобов’язань, у тому числі й стосовно виплати пенсій, допомог, зарплат працівникам бюджетної галузі.
– У чому сьогодні, в період кризової енергетичної ситуації, полягають особливості роботи підприємців із касовими апаратами та онлайн-касами?
– Мінфін ПМР 11 січня роз’яснив платникам податків порядок роботи касової техніки в умовах віялових відключень електропостачання. Цей порядок для традиційних касових апаратів передбачає наступне: під час відключення електропостачання розрахунки фіксуються вручну в допоміжній книзі (журналі) касира-операціоніста. Ця книга має бути прошита, пронумерована, скріплена печаткою організації, підписами посадових осіб (керівника та бухгалтера) та зареєстрована в податковому органі, в якому цей контрольно-касовий апарат (машина) перебуває на реєстраційному обліку. З іншого боку, на вимогу покупця (споживача) має забезпечуватися видача продавцем товарного чека.

Дещо інакша справа з онлайн-касами. Вони працюють через смартфони /ПК/ планшети з термопринтером на акумуляторі та не вимагають реєстрації в податкових органах, а реєструються в оператора фіскальних даних. Якщо ж онлайн-каса встановлена на ПК, то, щоб уникнути залежності від вимкнень електроенергії, можна встановити програму онлайн-каси на смартфон або планшет. Роботу термопринтера під час вимкнення електроенергії може забезпечувати акумулятор або інше джерело безперебійного живлення.

У віддалених від мереж зв’язку місцевостях, а також у разі перебоїв у доступі до мережі Інтернет через причини, що не залежать від користувачів, вони (користувачі) можуть застосовувати онлайн-каси в режимі офлайн, проте протягом 24 годин із моменту розрахунку повинні забезпечити передачу фіскальних документів до податкових органів в електронній формі через оператора фіскальних даних. Крім того, у продажу є термінали, що поєднують функції онлайн-каси та банківського терміналу, який має можливість працювати як з електромережею, так і без неї.
– Скільки підприємців працюють з онлайн-касами у 2025 році?
– За даними на кінець минулого року, онлайн-каси застосовують понад шість тисяч індивідуальних підприємців. І це далеко не межа. Нагадаю, що працювати з онлайн-касою зобов’язані підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування. Їхня робота пов’язана з реалізацією непродовольчих товарів, торгівлею в магазинах та інших стаціонарних торгових точках.


Iгор ШЕВЧЕНКО.