Туберкульоз. Поза сумнівом, головний удар у боротьбі з цією недугою бере на себе Республіканська туберкульозна лікарня, яка 10 січня 2025 року відзначила 80 років своєї діяльності.
Колись страшна і невиліковна хвороба, у всьому світі та в Придністров’ї зокрема, вже давно перестала бути смертельно небезпечною. На сьогодні в нашій республіці є все необхідне для її своєчасної профілактики, діагностики та лікування. I як наслідок цього – останніми роками кількість хворих на туберкульоз та рівень летальності від нього в державі дещо знижується.
Напередодні ювілею наш кореспондент розмовляв із головним лікарем РТЛ Сергієм Осадчим, який поділився цікавою інформацією для читачів нашої газети.
З історичних джерел відомо, що за часів румунської окупації в Бендерах не було жодної протитуберкульозної служби. Хворі на туберкульоз не мали можливості одержати спеціалізовану медичну допомогу навіть на платній основі.
Проте відразу після створення МРСР у листопаді 1940 року в Бендерах була відкрита перша повітова туберкульозна лікарня на 35 ліжок, а в лютому 1941 року розпочав діяльність міський протитуберкульозний диспансер. Однак ця динамічна праця була перервана віроломним нападом фашистської Німеччини на Радянський Союз. Після звільнення МРСР була відновлена і його робота.
Датою утворення установи вважається 10 січня 1945 року, коли рішенням Бендерського виконкому був відкритий поточний рахунок у міському відділенні Держбанку для новоствореної установи – протитуберкульозного диспансеру з відділенням на 30 ліжок. На той час у диспансері працювали два лікарі. У березні 1947 року кількість ліжок тут зросла до 50. У штаті протитуберкульозного диспансеру передбачалося 5 лікарів-фтизіатрів, а також 1 рентгенолог, 25 медсестер та рентген-лаборант.
Поступово до установи надходило сучасне обладнання, що позитивно впливало на її діяльність: більш якісною ставали профілактична та лікувальна робота. Велике значення відіграло відкриття 1963 року бактеріологічної лабораторії. Проведення досліджень методом посіву підвищило достовірність виявлення бацилярних (з відкритою формою) хворих, а також сприяло підвищенню якості лікувального процесу.
Тим часом і лікарня, і протитуберкульозний диспансер увесь цей час розміщувалися в одноповерхових пристосованих будинках. Тільки в 1964 році для них збудували 4-поверхову будівлю в заміській зоні, розраховану на 90 ліжок. На початку 1965-го в лікарняному корпусі розмістилося 3 відділення – 2 терапевтичні та 1 дитяче. Кількість лікарів досягла 22 осіб, середнього медперсоналу – 65. У будівлі лікарні розташовувалися також і допоміжні служби: рентген-кабінет, кабінет функціональної діагностики, клінічна та бактеріологічна лабораторії, інгаляторій на 5 посадкових місць, фізіотерапевтичний кабінет та протитуберкульозний диспансер.
У 1967 році внаслідок внутрішнього перепланування приміщень сталося розширення площі лікарні, кількість ліжок збільшилася до 200. У 1972-му тут відкрилося нове діагностичне відділення, до якого госпіталізувалися пацієнти з неясними легеневими захворюваннями з метою диференціальної діагностики та уточнення діагнозу, а також для визначення активності туберкульозного процесу. У цьому відділенні були впроваджені такі методи дослідження, як проба Коха для визначення активності туберкульозного процесу, бронхоскопія, бронхографія та рентгено-томографія. Це відділення по праву вважалося одним із найкращих у Молдавській РСР.
У 2001 році наказом МОЗ ПМР у Бендерах була створена ДУ «Республіканська туберкульозна лікарня», а 2004-го, також наказом МОЗ, міському протитуберкульозному диспансеру надано статус республіканського.
На сьогодні у її структурі є стаціонар на 150 ліжок, протитуберкульозний диспансер, 5 відділень, 10 кабінетів і лабораторій та 6 допоміжних служб. Медичну допомогу населенню надають 23 лікарі та 68 співробітників середнього медичного персоналу.
У 2024 році захворюваність на туберкульоз становила 55 осіб на 100 тисяч населення. Лідирують за кількістю хворих – Кам’янський та Слободзейський райони, а також місто Тирасполь. Зниження захворюваності спостерігається в Бендерах, Рибницькому та Григоріопольському районах.
«Ми подолали 80-річний рубіж –рубіж пошуків і знахідок, звершень і надій, злетів, а часом і падінь. Тож сьогодні, відзначаючи ювілей нашої установи, весь колектив, від лікарів до молодшого медичного персоналу, впевнений у майбутніх успіхах у боротьбі з туберкульозом», – впевнено зазначив Сергій Осадчий.
Павло ОСТАПЕНКО.
Фото IA «Новости Приднестровья».