Горами – полями, дорогами – шляхами…

Звичайно й іншими, часом зовсім незвіданими стежками йдуть, їдуть, летять, поспішають до Придністров’я туристи. З десятків країн світу прибувають, щоб познайомитися з нашим чудовим, а для них – загадковим краєм.


Цього року, а саме 5 лютого, виповнилося 5 років від дня офіційної реєстрації Агентства з туризму нашої республіки. Державну установу створили для реалізації Стратегії розвитку ПМР на 2019–2026 роки, в якій галузь туризму позначена як один із пріоритетних напрямів розвитку держави, що пояснюється високим туристичним потенціалом республіки.

Щоб справити враження на читачів, розпочнемо з незаперечних фактів: якщо в перший рік діяльності Агентства, у 2020 році, метою приїзду до Придністров’я лише 321 особа вказала у своїй міграційній карті «туризм», то у 2024-му ця цифра становила 12 335 осіб.

При цьому варто зауважити, що до республіки в’їжджає набагато більше іноземців, але не всі зазначають справжню мету поїздки, тому що прагнуть поєднати кілька цілей. Вони одночасно оглядають пам’ятки та туристичні об’єкти, відвідують сувенірні магазини, купують продукцію придністровських підприємств і навіть користуються послугами супутньої інфраструктури.

АЛЕ ПОВЕРНЕМОСЯ ДО ПОЧАТКУ ІСТОРІЇ

Уже під час заснування Агентства на його долю випали перші випробування: розповсюдження коронавірусної інфекції (Covid-19), яка вплинула на діяльність усіх галузей економіки і, звичайно ж, не обійшла туристичну. Це позначилося й на формуванні колективу, повноцінна робота якого одразу розпочалася з дистанційної форми, коли всі питання вирішувалися в режимі «онлайн».

Однак, попри труднощі, молода творча команда, очолювана Анною Миколишиною, взялася за реалізацію заходів у рамках Держпрограми в кількох напрямках: удосконалення нормативно-правової бази в галузі туризму, розвитку та покращення його інфраструктури, просування на внутрішньому та зовнішньому ринках, розвитку окремих видів туризму: сільського, промислового, спортивного, релігійного, соціального та дитячо-юнацького.
Поступово, подолавши наслідки пандемії, вдалося здійснити комплекс заходів з усіх напрямків Державної цільової програми.

ЧОГО Ж ВДАЛОСЯ ДОСЯГТИ ЗА 5 ПОВНИХ РОКІВ?

Перш за все – створити туристичний портал «Пізнавай Придністров’я», який просувається для різних цільових аудиторій та держав. Географія його відвідувачів налічує 158 країн. Значна кількість зацікавлених придністровським електронним ресурсом відзначена з країн далекого зарубіжжя: Німеччини, США, Італії, Туреччини, Польщі, Ізраїлю, Іспанії, Великобританії. На туристичному порталі можна знайти всю інформацію про основні пам’ятки, вибрати екскурсовода для подорожі Придністров’ям, ознайомитися з визначними місцями, дізнатися, де зупинитися на ночівлю і смачно поїсти.

Крім того, активно просуваються туристичні послуги в соціальних мережах на сторінках Агентства у Facebook та Instagram. Щодня публікуються серії постів про туристичні комплекси, готелі та гостьові будинки, а також багато іншої корисної інформації, пов’язаної з туризмом. Зокрема, для візуалізації туристичного потенціалу, у 2023 році було знято 7 рекламних відеофільмів про основні пам’ятки міст і районів, а також промо-ролик про туристичний потенціал нашого краю.

Заступник директора – начальник відділу розвитку та просування туризму Єгор Артюхов розповів, що співробітники Агентства брали участь у Міжнародних спеціалізованих виставках туризму, відпочинку та готелів Tourism & Travel Expo в Кишиневі, представивши туристичний потенціал Придністров’я різноманітністю видів спортивного туризму, достатньою кількістю об’єктів сільського туризму, можливістю санаторно-курортного лікування, засобами розміщення, пам’ятками історико-культурної спадщини та різноманітністю природно-рекреаційних ресурсів. Гості стенду виявляли значний інтерес до інформаційних матеріалів.

На території парку св. Олександра Невського в Бендерській фортеці в липні 2021 року було відкрито Туристичний інформаційний центр. За цей час його відвідало понад 7 800 осіб, з яких 5 500 – іноземні туристи з 67 країн світу. Це були мандрівники з багатьох європейських країн, а також США, Туреччини, Ізраїлю. Особливо вражають своєю допитливістю ті, хто приїздить з найбільш віддалених від нас географічно країн світу – Колумбії, Венесуели, Еквадору, Австралії, Нової Зеландії, Індії, В’єтнаму, Японії, Південної Кореї. Їх не так багато, як з Європи, але приємно, що вони знають про нас, бачать на власні очі, хто ми є. Центр надає і онлайн-консультації, а для зручності туристів його обладнали безкоштовною Wi-Fi зоною та велопарковкою. Крім того, у 2022 році було відкрито 5 Туристичних інформаційних пунктів у містах Слободзея, Григоріополь, Дубоссари, Рибниця та в селі Рашків.

У республіці було проведено три семінари для понад 100 представників туристичної індустрії сільських населених пунктів, щоб сприяти розвитку сільського туризму. З цією ж метою у 2023-2024 роках проведено Республіканський конкурс «Кращий об’єкт сільського туризму», переможці якого отримали грошові призи, які вони витратили на розвиток своїх об’єктів.

Зростає інтерес до туризму серед громадян республіки, які активно подорожують, користуються туристичним кешбеком, а для того, щоб потрапити в сільські гостьові будинки в літній період, вони навіть бронюють відпочинок за кілька тижнів наперед. Чи це не досягнення!
За минулі 5 років колектив зумів реалізувати безліч заходів, але слід зазначити, що в цей період у містах і районах республіки було створено нові парки, сквери, рекреаційні зони, які сприяють розвитку внутрішнього туризму, головним споживачем якого є жителі республіки.

Загалом, основним завданням на наступні періоди співробітники установи вбачають просування Придністров’я на туристичному ринку, створення привабливого іміджу краю, збільшення потоку іноземних туристів у республіку, а місцевим жителям нагадати, що у нас дивовижна країна, в якій завжди можна відкрити для себе щось нове.


Михайло ТРЕМБІТА.

Фото з архіву агентства.