До Всесвітнього дня боротьби проти раку представники Міністерства охорони здоров’я республіки організували конференцію, щоб привернути увагу до важливості ранньої діагностики, профілактики та лікування захворювання.
Щороку 4 лютого проблемі онкології в усьому світі приділяється особлива увага. Ця інтернаціональна подія була заснована Міжнародним союзом проти раку (UICC). Важливо, що заходи цього дня мають на меті покращити обізнаність суспільства про важливість регулярних медичних оглядів та роль здорового способу життя у профілактиці раку.
Хвороба дістала свою назву, завдячуючи давньогрецькому лікареві й філософу Гіппократу. Він один із перших зацікавився вивченням злоякісних утворень і у своїх працях називав їх karkinos – рак. Усе тому, що великі пухлини в розрізі дуже нагадували досліднику мешканця водного середовища. Нині злоякісну пухлину все частіше називають чумою XXI століття.
На початку цьогорічної конференції міністр охорони здоров’я Христина Албул зазначила:
«На жаль, онкологічні захворювання залишаються однією з найважливіших проблем сучасної медицини. Зокрема, вони є однією з причин смертності та інвалідизації як у Придністров’ї, так і в усьому світі. Вже протягом багатьох років лікарі шукають найбільш ефективні методи діагностики та лікування. Рак, виявлений на ранній стадії, – це успіх у лікуванні та повноцінна якість життя пацієнта».
Головний позаштатний онколог Аліна Андреєва у своїй доповіді підбила підсумки 15-річної діяльності онкослужби в республіці. Вона зауважила, що з кожним роком зростає кількість хворих, у яких вперше виявили онкологічну патологію. Наприклад, у 2010-му по республіці було 1 577 осіб, у 2024-му їх стало вже 1 938. Таке явище пояснюється, перш за все, кількома факторами, зокрема такими, як збільшення тривалості життя, доступність якісної діагностики. Наприклад, за останні роки коштом держави для онкослужби придбали 5 томографів (КТ), а їхня наявність – важливий крок у поліпшенні діагностики, що дозволяє швидко і точно виявляти пухлини, метастази та інші аномалії в органах.
Слід зазначити, за цей час істотно розширився спектр лікарських препаратів: тепер це майже 70 найменувань. Сучасні концепції в онкології застосовують не тільки традиційні методи, такі як хірургія, радіотерапія і хіміотерапія, а й інноваційні препарати, які значно покращують результати лікування та якість життя пацієнтів.
Важливим аспектом у боротьбі з раком є ставлення людей до факторів ризику. Головні з них: куріння, неправильне харчування, алкогольна залежність, недостатня фізична активність і генетична схильність. Усі ці чинники в поведінці та суспільній свідомості можуть суттєво зменшити захворюваність та смертність від раку.
Описуючи поточну ситуацію, Аліна Євгенівна розповіла, що на диспансерному обліку перебувають понад 13 тисяч мешканців республіки. Максимальний рівень сукупної онкологічної захворюваності у 2024 році відзначається у людей 75 років і старше (476 осіб), а це 24,6 % від усіх випадків злоякісних захворювань. Серед лідерів лікарі виділяють: колоректальний рак, рак шийки матки та рак легенів.
У своїй доповіді онколог зазначила, що п’ятирічне виживання залежить від стадії та локалізації пухлини: під час виявлення хвороби на першій стадії успішне одужання спостерігається у 93 %, на другій – 75 %, на третій – 55 % і на останній – 13 %. Таким чином, чим раніше виявлене захворювання, тим вищий шанс на успішне лікування і довше життя.
Однією з найчастіших причин жіночої смертності від онкологічних патологій є рак шийки матки. Основною причиною є інфекція високоонкогенними штамами вірусу папіломи людини, носіями якого є значна частина населення планети, молоді жінки та підлітки, що входять у головну групу ризику. Небезпечно, що цей вірус передається статевим шляхом і може викликати зміни в клітинах шийки матки, які з часом можуть призвести до непоправних наслідків.
Ранній початок статевого життя і наявність великої кількості статевих партнерів збільшують ризик зараження і, відповідно, ризик хвороби. Жінки, які палять, також мають підвищений ризик, оскільки хімічні речовини, що містяться в тютюновому димі, можуть ослабити імунну систему та сприяти змінам у клітинах шийки матки. Iснують ефективні способи профілактики РШМ, наприклад, регулярні скринінгові тести, починаючи з 18-річного віку, вакцинація проти ВПЛ і здоровий спосіб життя.
Колоректальний рак (рак товстої та прямої кишки) часто зустрічається у людей старшого віку, але в останні десятиліття спостерігається зростання захворюваності й серед молоді. На початковій стадії діагностики велике значення має скринінгове обстеження, яке можна провести в домашніх умовах. Для цього використовують спеціальні набори, що продаються в аптеці або надаються медичними установами. Цей тест допомагає виявити наявність крові в калових масах, яка може бути ознакою раку товстої кишки, навіть якщо її не видно неозброєним оком. На додаток до тесту на приховану кров, для більш точного виявлення колоректального раку та передракових станів, рекомендується регулярно проходити більш глибокі обстеження, такі як колоноскопія, яка дозволяє не тільки виявити рак, але і видалити поліпи на ранній стадії.
За словами фахівця онкологічного диспансеру ДУ «Республіканська клінічна лікарня», голови РГО «Онкологи Придністров’я» Камала Тагієва, чоловіки рідше проходять обстеження на рак, і це явище пов’язане з кількома факторами, включаючи соціальні, культурні та психологічні аспекти.
«Зокрема представники сильної статі менше схильні відкрито говорити про свої симптоми або занепокоєння, особливо, якщо ці проблеми стосуються інтимних частин тіла. Важливо, щоб вони не тільки усвідомлювали важливість обстежень, а й брали участь у скринінгових програмах, які допомагають виявити рак на ранніх стадіях», – пояснив Камал Мустафайович.
Державна підтримка при захворюваннях на рак відіграє ключову роль у забезпеченні доступності медичної допомоги та у покращенні якості життя пацієнтів. У минулому році на цільову програму було виділено близько 40 млн руб. Ці кошти спрямовували на придбання медичних апаратів, лікарських препаратів, а також розвиток профілактичних програм. Це, у свою чергу, сприяє забезпеченню населення необхідною підтримкою на всіх етапах боротьби з підступною хворобою.
Ольга КВIТКА.
Фото Сергія Марченка.