На знак подяки

У СВІТІ ГРОШЕЙ

Протягом багатьох років у Придністров’ї діє встановлений на законодавчому рівні механізм виплат компенсацій за банківськими вкладами ще радянського періоду. Щороку Уряд спільно з депутатами Верховної Ради під час обговорення проекту республіканського бюджету вишукують певний обсяг коштів для того, щоб виплатити їх тим, хто ще за часів СРСР довіряв власні накопичення ощадкасам.


Нинішнього року ми відзначатимемо 80-річчя Великої Перемоги. Серед нас ще є ті, хто розтрощив фашизм у далекі «сорокові» роки минулого століття. Ми в неоплатному боргу перед ними. Тому відповідно до чинної в ПМР правової бази в поточному році, крім традиційних виплат, згідно зі встановленим графіком, за роками народження передбачена також повна виплата «згорілих» радянських вкладів певним категоріям громадян. До них належать:
– інваліди Великої Вітчизняної війни;
– учасники та ветерани ВВВ;
– особи, прирівняні до них.

Уповноваженим органом державної влади щодо виплати відновлених гарантованих заощаджень у 2025 р. є Міністерство фінансів. Воно й визначило порядок видачі фінансових компенсацій вищезгаданим та іншим категоріям громадян.

Як зазначають фахівці відомства, процес виплати здійснюється на підставі бюджетного фінансування. Для зручності одержувачів відновлених заощаджень запроваджено систему онлайн-повідомлень, яка допомагає відстежувати на сайті Ощадного банку статус виплат. Поява зеленої позначки в розділі «Пенсіонерам» сигналізує про те, що кошти можна отримати. Якщо з’являється червона позначка – гроші ще не надійшли.

Громадянам, які мають право на отримання компенсацій за радянськими ощадними вкладами, настійно рекомендують до 9 травня звернутися до місцевих відділень Ощадбанку.


МОВОЮ ЦИФР. У 2024 р. коштом республіканського бюджету було виплачено близько 18.3 млн рублів.


Міністерство фінансів нагадує, що на цей час право на отримання відновлених заощаджень мають громадяни, що народилися до 31 грудня 1950 р., інваліди першої групи, вдови та вдівці учасників бойових дій у Великій Вітчизняній війні, а також ветерани, які брали участь у захисті Придністров’я та їхні близькі родичі. Для подружжя вкладників передбачена можливість отримання фінансових коштів за принципом спадщини.

У такому разі виплата всіх сум гарантованих відновлених коштів як у заощадженнях, відкритих на ім’ям чоловіка, у разі наявності таких, так і за отриманими як спадок, здійснюється у більш ранньому із двох періодів, якщо вони не збігаються. Інші категорії спадкоємців отримують виплати у порядку загальної черги.

Розмір виплат цього року становить 1 000 рублів на одного одержувача, якщо сума відновлених заощаджень перевищує цей ліміт. Якщо ж вона не досягає тисячі рублів, виплачується вся сума. Ця виплата здійснюється один раз на рік.

Для отримання відновлених сум необхідно звернутися до відділення ЗАТ «Придністровський Ощадбанк» та подати заяву, додавши оригінали документів, що засвідчують особу, ощадну книжку, посвідчення на право на пільги або свідоцтво про право на спадщину.

Подати заяву може як сам вкладник, так і його представник за наявності нотаріально завіреної довіреності.

Відповідно до чинного у Придністров’ї законодавства, виплата індексації відновлених заощаджень здійснюється виключно в рублях ПМР і лише особисто власнику вкладу або його представнику. Безготівковий переказ чи інші форми дистанційного одержання коштів законом не передбачені. Вклади, внесені після 1 січня 1992 року, індексації не підлягають.

Міністерство фінансів закликає громадян відстежувати актуальну інформацію, заздалегідь готувати необхідні документи та звертатися за виплатами у встановлені терміни. Це надзвичайно важлива умова для того, щоб процес отримання відновлених заощаджень відбувався максимально оперативно та зручно для громадян.


Сергій ХОХЛОВ.