На черговому засіданні Оперштабу, яке відбулося на початку тижня, перший заступник Голови Уряду – міністр економічного розвитку Сергій Оболоник доповів про поточний стан справ в енергетичному секторі.
Про теплопостачання
Міністр нагадав присутнім, що 1 лютого у другій половині дня до республіки почав надходити так званий гуманітарний газ, в обсязі необхідному для побутових споживачів. Майже відразу фахівці розпочали роботи з підвищення тиску в системі, що стало відправною точкою для повного запуску генерації електроструму на Молдавській ДРЕС та системи теплопостачання на місцях.
Сергій Оболоник звернув особливу увагу на злагоджену взаємодію співробітників різних комунальних служб, об’єднаних спільним планом заходів. Завдяки тісним контактам задіяних у газопостачанні та теплопостачанні фахівців, уже в суботу вдалося підвищити обсяг генерації на Молдавській ДРЕС, відмінити віялові відключення та забезпечити споживачів електроенергією в повному обсязі.
Також до кінця дня були запущені основні котельні централізованої системи, що забезпечило опалення у 727 із 728 будинків столиці та майже в усіх закладах охорони здоров’я та соціального захисту. На двох об’єктах – РКЛ та психоневрологічному інтернаті –
було відсутнє централізоване опалення. Там працюють дизельні котли. Вони будуть зупинені, коли в системі теплопостачання параметри температури відповідатимуть нормам. У районах республіки до системи підключені багатоповерхові будинки та установи охорони здоров’я у повному обсязі. До кінця дня (понеділок, 3 лютого) планувався запуск 30 котелень у населених пунктах.
Сергій Оболоник визнав:
«Що стосується системи теплоенергетики, варто зауважити, ми успішно, навіть краще, ніж очікували, здійснили ці запуски. Сьогодні їх буде вже закінчено».
Про газопостачання
Найскладнішими залишаються питання в цій царині. Адже для того, щоб підключити квартири та приватні будинки, необхідно здійснити велику кількість виїзних заходів, щоб фахівці особисто відвідали кожне домоволодіння. Вже сьогодні (3 лютого) газом забезпечено 2 707 будинків приватного сектора та 8 938 абонентів у сільській місцевості, а роботи з підключення продовжуються без перерви.
Особливо напруженою виявилася ситуація в Дубоссарах та Григоріополі, де нестача персоналу ускладнює процес. Однак, пояснив Сергій Оболоник, як тільки в інших містах і районах ця робота завершуватиметься, фахівців, що звільнилися, направлять до цих міст. Усі співробітники працюють у цілодобовому режимі та без вихідних. Очікується, що за підтримки такого темпу вдасться до кінця робочого тижня забезпечити газом усі об’єкти.
Про електроенергетику
Паралельно з цим варто відзначити позитивні зміни в електроенергетичному комплексі. Вугільний блок на Молдавській ДРЕС був зупинений, а генерація перейшла на газовий, що дозволило повернутися до звичної роботи.
Про аварійне припинення подачі електроенергії. Першого лютого на розподільних мережах зафіксовано 50 аварій, другого лютого – 27. У вихідні в республіці віялові відключення не проводилися, а динаміка використання обігрівальних приладів пішла на спад. З цих причин кількість аварій на електромережах скоротилася. Але варто зазначити, що за січень сталося 3 292 аварійні відключення електроенергії, які торкнулися 110 тисяч побутових абонентів. Загалом, за словами Сергія Оболоника, всі системи працюють у штатному режимі, з такими темпами все вже незабаром налагодиться.
Діяльність соціальних об’єктів та лікувальних закладів
Міністри – охорони здоров’я Христина Албул і соцзахисту Олена Куліченко – довели до відома учасників засідання наступне.
Пенсії та допомоги за січень виплачені громадянам у повному обсязі, заборгованостей немає. З понеділка, 3 лютого, розпочалася виплата пенсій за поточний місяць, доповіла Олена Куліченко. Щодо підвідомчих установ. Котельні Будинку дитини, а також шкіл-інтернатів у Попенках, Глиному та Парканах уже підключені до системи газопостачання й обігрівають приміщення. З 6:00 ранку неділі перейшла на опалення газом котельня Бендерського психоневрологічного інтернату, всі підопічні повернулися до закладу. Нагадаємо, частину пацієнтів у січні було переведено до міської лікарні, де підтримувався необхідний температурний режим. У столичному психоневрологічному інтернаті перехід на газове опалення ще триває.
Міністр зазначила, що поки не працює котельня в с. Воронково Рибницького району, яка опалює МУ «Будинок для самотніх людей похилого віку та інвалідів, ветеранів війни, праці та військової служби». Коли ж у приміщеннях знову стане тепло, підопічні повернуться. На сьогодні вони проживають у профілакторії «Сонячний» та частково – в лікарні міста Дністровська.
Підвідомчі міністерству з соціального захисту та праці установи забезпечені всім необхідним, зокрема і продуктами харчування.
Міністр охорони здоров’я Христина Албул доповіла, що у стаціонарах лікувальних закладів республіки, за даними на ранок понеділка, перебуває 1 795 пацієнтів. Усі лікарні, крім РКЛ, забезпечені теплом газових котелень. Однак, пацієнтів вони поки що не приймають. Приміщення необхідно прогріти до 18–20 градусів.
В усі поліклініки тепло подано, вони почали працювати за своїм звичайним графіком. Тільки сільські амбулаторії та ФАПи чекають на своїх пацієнтів після підключення до котелень, у селах цей процес відбувається поступово.
Голова Уряду рекомендував міністру охорони здоров’я не транспортувати іногородніх пацієнтів, які надійшли в стаціонари з сусідніх районів, що діють під час НС, а завершити призначений їм курс лікування на місцях, щоб не турбувати хворих і не відволікати від штатної роботи транспорт лікувально-профілактичних установ.
Про навчання
Учасники засідання обговорили питання щодо повернення придністровських школярів і студентів до освітнього процесу у штатному режимі. За розпорядженням Глави держави, навчання в республіці відновлюватиметься поетапно. Насамперед у тих навчальних закладах, де температура в приміщеннях відповідатиме санітарним нормам. Головне завдання полягає в тому, щоб створити комфортні умови для школярів, студентів та педагогів, наголосив Президент.
На сьогодні температура в приміщеннях придністровських шкіл і технікумів поки що не дозволяє розпочати навчальний процес, підкреслила міністр Світлана Iванишина. Наприклад, у місті Кам’янка та Кам’янському районі температура в класах коливається від 8 до 17 градусів. У Рибниці та районі – від 9 до 12 градусів, у Дубоссарах та Дубоссарському районі – від 9 до 14, у Григоріополі та районі – від 7 до 12. Деякі школи та дитячі садки ще не опалюються, йдеться про ті об’єкти, що розміщені у приватному секторі чи в сільській місцевості.
В очному форматі заняття відбуваються тільки у школі та технікумі Дністровська, Кам’янській СШ № 2, а також у кількох інтернатах, де температура у класах відповідає санітарним вимогам.
Iрина МАСЛОВА.