На порядку денному Надзвичайного засідання Верховної Ради основним питанням стало затвердження низки важливих рішень під час енергетичної кризи.
Термін дії НС пролонговано
Депутати Верховної Ради затвердили Указ Президента Вадима Красносельського щодо продовження терміну дії надзвичайного економiчного стану ще на 30 діб (до 10 березня включно). Це пов’язано з неможливістю забезпечення в необхідному обсязі природним газом його споживачів, що створює реальну загрозу життєдіяльності населення та держави.
Голова Верховної Ради Олександр Коршунов в інтерв’ю журналістам прокоментував ситуацію, пов’язану з відсутністю газу:
«На жаль, поки що не всі питання вирішені й енергетична криза продовжується. Рішення, знайдене з 1 лютого, має тимчасовий характер, підприємства реального сектора економіки поки що не працюють. Сьогодні органи державної влади, посадові особи республіки, включаючи, насамперед, Президента, Голову Уряду, депутатів Верховної Ради, працюють над розв’язанням питання щодо постачання енергетичних ресурсів на більш довгострокову перспективу, що допоможе стабілізувати як економіку нашої республіки, так і стан бюджету».
Пріоритетним завданням держави є виконання соціальних зобов’язань перед громадянами. У період НС в економіці продовжить діяти закон «Про державні заходи, спрямовані на мінімізацію негативного впливу у зв’язку з запровадженням надзвичайного економічного стану, пов’язаного зі скороченням (припиненням) постачання природного газу до Придністровської Молдавської Республіки», який був прийнятий у грудні минулого року.
Голова Комітету з економічної політики, бюджету та фінансів Віктор Гузун поділився інформацією відносно виплати зарплат і пенсій:
«Відповідно до норм закону, Уряд має оперативні інструменти для того, щоб акумулювати кошти на рахунках, щоб ми могли виплачувати заробітні плати, пенсії, виконувати хоча б мінімально свої соціальні зобов’язання. З урахуванням того, що ці норми закону діяли ще наприкінці 2024 року, нам вдалося акумулювати певну суму коштів. Плюс сформувалися залишки на рахунках місцевих і республіканських бюджетів. Саме це дозволило виплатити в січні заробітні плати та пенсії нашим громадянам. Ми сподіваємося, що маємо ще певний запас, який дозволить нам виконати ці зобов’язання і наступного місяця. Проте слід розуміти, що ці ресурси обмежені».
Зміни у кримінальному законодавстві
Під час чергового пленарного засідання члени вищого законодавчого органу в остаточному другому читанні ухвалили зміни до Кримінального кодексу. Авторами нововведень є депутати Галина Антюфєєва, Валерій Бабчинецький та Григорій Дяченко.
Григорій Іванович в інтерв’ю журналістам розповів про сутність документа:
«Є негідники, які залучають неповнолітніх до злочинів, зокрема з використанням мережі Інтернет, до актів вандалізму, хуліганства. Для того, щоб припинити такі злочини та діяння, ми запропонували доповнити Кримінальний кодекс відповідальністю, зокрема за залучення неповнолітніх до злочинів середньої та невеликої тяжкості».
Запроваджується також кримінальна відповідальність за залучення до скоєння злочинів осіб віком до 14 років, оскільки до цього віку діти неспроможні повною мірою усвідомлювати та оцінювати характер вчинених ними дій і більшою мірою піддаються впливу з боку дорослих. Найбільш поширеним з-поміж таких злочинів є залучення до збуту наркотиків. До тюремного строку за залучення підлітка до 14 років, як покарання, додано позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
Про безпеку на дорогах
Народні обранці у двох читаннях скоригували Кодекс про адміністративні правопорушення. Введене окреме покарання за їзду у стані сп’яніння на електросамокатах, гіроскутерах, сигвеях та інших засобах індивідуальної мобільності. Мета – запобігти аваріям та наїздам на людей.
За словами Григорія Дяченка, ухваленням цього законопроекту, органи влади дають чіткий сигнал порушникам, що керувати електросамокатами в нетверезому стані категорично заборонено, тому що вони відповідатимуть перед законом.
Про заохочення підприємців
Законодавці підтримали пропозицію Уряду про стимулювання роботодавців брати на роботу інвалідів І та ІІ групи. У першому читанні прийнято зміни до 6 профільних законів, включаючи закон «Про зайнятість населення». Стимулювання передбачає виплату субсидії організаціям та індивідуальним підприємцям за кожного прийнятого на роботу працівника з інвалідністю І чи ІІ групи. Розмір виплати складе трохи більше 5 мінімальних розмірів оплати праці (МРОП), це близько 10,8 тисяч рублів.
ПОСТАНОВА Верховної Ради ПМР
Про затвердження Указу Президента ПМР від 3 лютого 2025 р. № 27
«Щодо продовження надзвичайного економічного стану на території Придністровської Молдавської Республіки»
Розглянувши надісланий Президентом ПМР Указ від 3 лютого 2025 р. № 27 «Щодо продовження надзвичайного економічного стану на території Придністровської Молдавської Республіки», керуючись підпунктом а) пункту 3 статті 70 Конституції Придністровської Молдавської Республіки, пунктом 2 статті 12, статтями 25 і 26 Конституційного закону «Про особливі правові режими», а також відповідно до підпункту б) частини другої статті 42, підпункту 10) підпункту б) пункту 3 статті 63, пункту 3 статті 100 Регламенту Верховної Ради ПМР, Верховна Рада Придністровської Молдавської Республіки ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Указ Президента ПМР від 3 лютого 2025 р. № 27 «Щодо продовження над-звичайного економічного стану на території Придністровської Молдавської Республіки».
2. Ця Постанова набирає чинності з дня ухвалення і підлягає офіційному опублікуванню.
Голова Верховної Ради Олександр КОРШУНОВ м. Тирасполь, 5 лютого 2025 р., № 3655.
Микола ЮРКЕВИЧ.
Фото прес-служби Верховної Ради.