Давно закінчилася найжахливіша війна в історії людства, стрімко і нестримно летить час. Змінюються покоління. Проте ми пам’ятаємо тих, хто не шкодував життя заради нас, робив усе, щоб не було війни, щоб над нашими головами світило яскраве сонце і завжди було чисте небо. Цього року на майданчику юридичного факультету ПДУ ім. Т. Г. Шевченка реалізується проект «Марафон пам’яті».
Завідувач кафедри державно-правових дисциплін юридичного факультету головного вишу республіки Тетяна Дьоміна відзначила важливість і розкрила мету проекту:
«80-річчя Перемоги над фашизмом – гарна нагода, щоб нагадати про трагічні події глобальної катастрофи XX століття, осмислити причини, які викликали Другу світову війну, задуматися про її уроки. Це ще одна можливість віддати шану подвигу переможців, схилити голови перед пам’яттю десятків мільйонів солдатів та офіцерів антигітлерівської коаліції, партизанів та бійців Опору. Студенти 1 курсу упродовж кількох місяців працюватимуть над важливими темами. До чергової річниці звільнення Тирасполя від фашистів (12 квітня) вони підготують доповіді, присвячені родичам, які були учасниками Великої Вітчизняної війни, важливим змінам у розвитку радянського права та законодавства у 1940-х роках минулого століття».
Студентка Юлія Симанькіна розповіла, що члени її родини старшого покоління брали активну участь у звільненні світу від фашизму. Прадід Iван Iванов був розвідником-піхотинцем, відзначений багатьма бойовими нагородами, поміж яких орден Бойового Червоного Прапора. За словами дівчини, неоціненний внесок у загальну перемогу над фашизмом зробили лікарі, фельдшери, медичні сестри, санінструктори, які відважно боролися за життя солдатів, виявляючи неймовірну мужність та самовідданість.
Орина Вороненко зазначила, що її прадід Сергій Кутиркін та прабабуся Надія Піддубна познайомилися на фронті й разом пройшли весь важкий переможний шлях до Берліна. Сергій Іванович служив шофером, часто потрапляв під ворожі обстріли, одного разу дістав поранення в спину. Осколок у хребті залишився в нього на все життя. У складі 89-ї гвардійської стрілецької дивізії він звільняв Бєлгород. Також брав участь у Берлінській наступальній операції. Дівчина пишається тим, що її родичі теж були відзначені великою кількістю нагород. Після війни вони створили сім’ю, в якій виховали семеро дітей.
Майбутній юрист Анастасія Гулько проявила неабиякий інтерес до вивчення задокументованих фактів про участь військовослужбовців іноземних армій у знищенні цивільного населення та військовополонених на окупованій радянській території. Здебільшого це були матеріали, зібрані Надзвичайною державною комісією СРСР зі встановлення та розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх спільників і заподіяної ними шкоди громадянам, колгоспам, громадським організаціям, державним підприємствам та установам, а також підпорядкованими їй регіональними комісіями. Ці документи використовували під час війни та в перші повоєнні роки в судових процесах над німецькими, угорськими, румунськими та іншими іноземними військовими злочинцями.
Першокурсник Микола Попов вважає, що на сьогодні представникам молодого покоління важливо пам’ятати про Нюрнберзький процес. Нагадаємо, розгляд справ головних німецьких воєнних злочинців тривав з 20 листопада 1945 р. по 1 жовтня 1946 р. Як злочинці були засуджені державні діячі, винні в підготовці й проведенні агресивної війни. Трибунал справедливо покарав організаторів і виконавців злочинних планів, згідно з якими вони намагалися винищити мільйони людей і скорити цілі країни й народи.
Питання фальсифікації історії теж турбують студентів юридичного факультету. За словами Анастасії Григоріци, серед тез, що ставлять під сумнів хід і підсумки Великої Вітчизняної війни, її найбільше обурює така: рівна відповідальність гітлерівського і сталінського режимів за розв’язання Другої світової війни, а отже, і Великої Вітчизняної.
Тетяна Дьоміна зазначила, що майбутні юристи з великою повагою ставляться до тих давніх подій і завжди зацікавлені в дослідженні інформації, яка свідчить про усі злочини фашизму.
Андрій КРАВЧЕНКО.
Фото автора.