Ми пам’ятаємо кожного

У Бендерському поштовому відділенні відбулося спецпогашення серії марок, присвячених Героям Радянського Союзу, видатним льотчикам Якиму Карпенку та Степану Колесниченку, подвиги яких є символом мужності та патріотизму.


Колекціонери та представники ЗМI з нетерпінням чекали початку урочистої процедури. Ця подія привернула увагу не тільки філателістів, а й широкий загал громадськості, оскільки випуск нової серії марок є визначним моментом для поштової історії. Ці марки продовжують серію на честь 80-річчя Перемоги, підкреслюють важливість подвигів і увічнюють пам’ять про льотчиків, які стали справжніми героями свого часу, проявили хоробрість і відвагу під час боїв у небі Батьківщини.

Яким Карпенко – штурман авіаційної ескадрильї 5-го гвардійського авіаційного полку 50-ї авіаційної дивізії 6-го авіаційного корпусу авіації дальньої дії, гвардії майор. Народився 17 вересня 1915 року в селі Лоєв, нині міське селище Гомельської області, Білорусь, у сім’ї робітників. По закінченні 9 класів у Ленінграді, юнак вступив до П’ятої Ленінградської військової школи авіаційних техніків з озброєння, яку з успіхом закінчив у 1936 році. Продовжив здобувати професійну освіту у Чкаловському військовому авіаційному училищі штурманів, а через чотири роки підвищував кваліфікацію на курсах штурманів у Кіровабаді. У 1941 році пішов на фронт.
Льотчик бомбардував ворожі ешелони та склади, промислові центри та переправи, морські конвої та порти. Він літав за лінію фронту, щоб доставити в тил ворога парашутистів-розвідників, зброю, провіант і листівки партизанам. Навчав льотної майстерності молодих авіаторів.

У небі над Молдавією Яким Карпенко воював двічі – в оборонних боях 1941-го та під час Яссько-Кишинівської операції. Досвідчений пілот сприяв радянським військам в обороні Кавказу, в прориві блокади Ленінграда та у взятті Берліна. Безліч разів дивився у вічі смерті та долав її, при цьому неодноразово повертаючись з бойового завдання на пошкодженій крилатій машині, на якій, здавалося б, літати було неможливо, в полку його екіпаж називали «вогняними льотчиками».

За зразкове виконання бойових завдань, проявлені при цьому героїзм і мужність у боротьбі з німецькими загарбниками, гвардії майору Якиму Карпенку присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка». Після війни він продовжив службу у військово-повітряних силах СРСР.

Згодом, пішовши у відставку, він працював на заводі імені С. М. Кірова (Тирасполь) і в Дні-стровському річковому пароплавстві. Не стало Якима Павловича 10 вересня 1974 року. У 2012 році останки героя перепоховали на Меморіальному комплексі «Площа героїв» (на вулиці О. В. Суворова біля міського кладовища) в Бендерах.

Уродженець села Гиртоп (Григоріопольський район) Степан Колесниченко був одним із найбільш результативних льотчиків-винищувачів Великої Вітчизняної. Він народився 24 вересня 1913 року, закінчивши 8 класів у Григоріополі, працював трактористом. У 1935-му юнака призвали на дійсну військову службу, яку він проходив у береговій артилерії Чорноморського флоту. Служба прийшлася молодому воїну до вподоби, тож він надалі залишився на надстрокову на посаді старшини-моториста.

А в серці леліяв любов до неба і льотної справи, яка проявилася ще в юнацтві, коли він відвідував Одеський аероклуб. Під керівництвом досвідчених інструкторів, чоловік освоїв ази пілотування, попри молодий вік, проявив неабияку схильність до цього складного і небезпечного ремесла. Заняття в аероклубі стали важливим етапом на шляху Степана Калиновича до професійної авіації. Саме тут він здобув початкові навички, що стали йому в нагоді на фронті, де його майстерність як льотчика проявилася в бойових завданнях. Згодом Степан Колесниченко став не тільки видатним військовим льотчиком, а й прикладом для багатьох молодих юнаків. Літав на винищувачах МіГ-3, Як-1 та Як-7, вів ефективні повітряні бої в небі на Курській дузі.

30 серпня 1943 року старший лейтенант Колесниченко загинув у повітряному бою над хутором Кривенково Глухівського району Сумської області. Повертаючись з розвідувального вильоту, винищувач був атакований четвіркою Ме-109 і в нерівному повітряному бою був збитий.

Цього ж року льотчику присвоєно звання Героя Радянського Союзу посмертно. Серед його нагород: орден Леніна, Червоного Прапора, Червоної Зірки. Його ім’ям у рідному селі Гиртоп названі вулиця та школа.

Подвиги цих героїв надихають покоління юнаків і дівчат, що приходять їм на зміну: показують приклад вірності своїм ідеалам, готовності захищати свою землю і стояти за справедливість. Вони назавжди залишаться в нашій пам’яті, як приклад справжньої відданості Батьківщині і вищого прояву патріотизму.

ДУП «Марка Придністров’я» порадувало філателістів випуском марок із серії «Наші земляки», якими вшановано почесного громадянина міста Бендери Євгена Лобанова та засновника першого музею, історика Олександра Грекулова.

Наклад кожної серії – 4 900 штук. Придбати знаки поштової оплати всі бажаючі можуть в офісі видавництва «Марка Придністров’я», а також у відділеннях пошти Придністров’я.


Володимир УС.

Фото автора.