Добитися енергетичної безпеки Придністров’я – таке завдання поставило перед країною саме життя. Над його вирішенням тепер працюють органи влади, трудові колективи та найбільш передбачливі мешканці республіки. На державному рівні визначена мета – забезпечити твердопаливними котлами всі соціально значимі об’єкти. Перехід на нову систему теплопостачання – це не запасний варіант на випадок відсутності газу, а крок до енергобезпеки.
Ще у розпал кризи коштом резервного фонду Уряду було придбано кілька імпортних твердопаливних котлів. Це була міра екстреного реагування, однак купувати за кордоном подібні прилади, щоб повністю задовольнити потреби держави, – дорого й недалекоглядно. Тим більше, що в республіці є підприємство «Електромаш», здатне виготовляти необхідне устаткування.
«Уряд спільно з заводом розробив програму створення вітчизняних твердопаливних котлів. Ми визначили необхідні технічні параметри. Буквально за півтора місяці котел був спроектований, запущений у виробництво та введений в експлуатацію», – зазначив Голова Уряду Олександр Розенберг, відвідавши Кам’янську СШ № 2, де встановили перший, зроблений у ПМР «Горинич».
Таке ім’я, що нагадує про персонажа слов’янського фольклору, який дихає полум’ям, дали вітчизняному твердопаливному котлу.
Енергетична криза, викликана відсутністю газу, змусила всіх нас по-новому подивитися на звичні речі, що здавалися невіддільною частиною сучасного життя. З’ясувалося, що централізоване опалення та світло не за графіком, а цілодобово – важливі складові державного суверенітету.
У міській СШ № 2 – найбільшій у Кам’янському районі – 642 школярі сіли за парти ще тоді, коли придністровська освітня система працювала в асинхронному дистанційному форматі. Щоправда, вчилися у дві зміни, тому що потужності імпортного котла, який працює на вугіллі та дровах, вистачало на обігрів тільки одного корпусу.
«Горинич» потужніший, він здатний обігрівати 2 500 м2. Встановили його оперативно, фахівці відновили електролінію, підключили до нового котла шкільну теплосистему. Випробування її, не піддаючись забобонам, провели 13 лютого. А наступного дня, зустрічаючи урядову делегацію, глава Кам’янської держадміністрації Сергій Сокирка констатував, що після переходу навчального закладу на обігрів в автономному режимі температура в класах піднялася до 21 градуса. За ніч прогрілися навіть ті кабінети, де зазвичай було прохолодно.
Тепер у школі проводять апробацію опалювальних приладів вітчизняного й іноземного виробництва, оцінюють ефективність роботи на різних видах палива. Перші враження: котел від «Електромаша» виконаний якісно та добротно, він функціональний і надійний, конкурентоздатний за таким важливим показником, як коефіцієнт корисної дії. До того ж автономна котельна забезпечує незалежність від централізованого опалення.
«Ми можемо регулювати температуру самостійно, орієнтуючись на сукупність декількох чинників. Якщо погода тепла і в приміщеннях комфортно, є можливість збавити на котлі температуру, – пояснила директор школи Оксана Iвасіва. – Залежно від природних умов можна буде раніше починати опалювальний сезон або пізніше завершувати його, підтримуючи в класах нормальний мікроклімат».
На сьогодні «Горинич» працює на дровах і вугіллі, проте його конструкція дозволяє використовувати брикети, а також встановити механізм автоматичної подачі гранульованого палива. Управління генерацією тепла, процесом обігріву приміщення здійснюється за допомогою електронного блоку. Користувачеві залишається лише задати необхідний рівень температури та своєчасно завантажувати паливо. Про це розповів головний конструктор «Електромаша» Максим Медушевський. Нині фахівці підприємства уважно стежать за процесом тестування нового устаткування, щоб у перспективі поліпшити його характеристики.
Ще один освітній заклад Кам’янки, де вже місяць успішно функціонує твердопаливний котел, – дитячий садочок № 7. Завідуюча та співробітники розповіли Голові Уряду, що після запуску автономної котельні температура в групах стала комфортнішою. Олександр Розенберг поцікавився, як дошкільна установа забезпечується гарячою водою. Коли з’ясувалося, що за допомогою електричних бойлерів, посадовець доручив керівництву заводу «Електромаш» передбачити в конструкції котлів, які вироблятимуться у рамках держзамовлення для дитсадків, установ охорони здоров’я та соціального захисту, можливість підігрівати воду для побутових потреб.
Ґрунтовний підхід щодо забезпечення основних об’єктів альтернативними джерелами енергоресурсів пов’язаний, як наголосив Олександр Розенберг, і зі зміною умов подачі блакитного палива до Придністров’я.
«Газ надходить у республіку, але наслідком тієї схеми, за якою ми його купуємо, стане перегляд відповідних тарифів. На сьогодні першочергове завдання – зменшити витрати: бюджетні та серед населення, – пояснив Голова Уряду. – До наступного осінньо-зимового сезону ми повинні мати можливість опалювати об’єкти та житло всіма доступними видами палива. Тому саме тепер формується державне замовлення на виробництво вітчизняних котлів за заявками міністерств, відомств, держадміністрацій».
Науково-виробниче підприємство «Електромаш» розробляє також проекти твердопаливних водонагрівальних приладів відповідної потужності для промисловості та приватного сектора.
Тетяна ГРИЦЮК.
Фото government.gospmr.org