Уряд про реалії СЬОГОДЕННЯ

На черговому засіданні вищого виконавчого органу влади йшлося про розвиток «зеленої» енергетики в нашій республіці.


У Придністров’ї продовжується робота над залученням інвестицій у виробництво енергії з відновлюваних джерел. Відповідно до розпорядження Президента «Про заходи, спрямовані на розвиток енергетики та стимулювання впровадження виробництва електричної енергії з використанням відновлюваних джерел енергії в ПМР», Уряд розробив низку законодавчих ініціатив, які дозволять представникам «зеленої» енергетики одержати преференції. Під час засідання документи подали Голові Уряду.

Один із таких законопроектів спрямований на визнання виробництва енергії з відновлюваних джерел пріоритетним напрямом діяльності. Перший заступник Голови Уряду – міністр економічного розвитку Сергій Оболоник пояснив, що це допоможе компенсувати дефіцит енергії через використання альтернативних та енергозберігаючих технологій, а також забезпечить комплексну організацію робіт у цій галузі. Крім того, проект допоможе у створенні сприятливих умов і механізмів стимулювання інвесторів та вітчизняних підприємців. Йдеться про пільги зі сплати податків і зборів, інвестиційні субсидії та інші заходи.

«Соціально-економічними наслідками ухвалення цього проекту закону стане збільшення кількості залучених до ділового обігу інвестицій у республіку. А також стабілізація економічної ситуації республіки, зокрема щодо збільшення енергоефективності, енергозахищеності та ліквідації дефіциту енергії», – пояснив Сергій Оболоник.

Крім того, податкові пільги для підприємств «зеленої» енергетики запропоновано закріпити в законах «Про податок на доходи організацій» та «Про плату на землю». Докладніше про ініціативу розповіла заступник Голови Уряду – міністр фінансів Альона Рускевич.

Конкретніше, організації, які відповідають за будівництво, виробництво та експлуатацію станцій з генерації «зеленої» енергії та за реалізацію цієї електроенергії, будуть звільнені від сплати податку на доходи строком на п’ять років. Пільга діятиме з першого числа місяця, в якому вперше одержаний виторг від реалізації.

«Пропонується також звільнити від сплати земельного податку юридичних осіб, які є власниками генеруючого обладнання або установок, що виробляють електроенергію з відновлюваних джерел, земельних ділянок, наданих у користування, зокрема в оренду, з метою розміщення обладнання або установок, що виробляють електричну енергію, на строк 5 років з першого числа місяця, в якому обладнання чи установки введено в експлуатацію з дотриманням вимог законодавства», – доповнила міністр.

Голова Уряду Олександр Розенберг наголосив:

«Необхідно виробити тарифи на «зелену» енергетику, щоб під час будівництва сонячної електростанції інвесторам було зрозуміло, на що готова держава, за якими тарифами закуповуватиметься електроенергія, яким чином вона передаватиметься, транспортуватиметься, розподілятиметься. Ці документи нам необхідно ухвалити, щоб потенційні інвестори могли розраховувати свій бізнес-план».

Члени Уряду не залишили поза увагою законодавчу ініціативу щодо спрощення декларування обладнання, яке виробляє електричну і теплову енергію з відновлюваних джерел або з використанням твердого палива. Відповідні зміни та доповнення запропоновано внести до Митного кодексу. У разі ухвалення парламентаріями пропозиції Уряду, таке обладнання належатиме до категорії товарів, для яких застосовується спеціальна митна процедура з неповним митним декларуванням, що спростить його імпорт.

Олександр Розенберг наголосив, наскільки важливим є ухвалення підготовлених законопроектів, і закликав членів Уряду активно залучатися до розвитку «зеленої» енергетики в підвідомчих галузях. Він зазначив, що вирішення проблем дефіциту електроенергії та вивільнення газу для промисловості безпосередньо залежить від якнайшвидшого переходу на альтернативні джерела енергії. Він також порадив розпочати підготовку до наступного опалювального сезону вже тепер.

«У межах роботи на середньострокову перспективу ми маємо порушувати питання, щоб максимально виключити споживання газу там, де його можна замінити альтернативними джерелами. І вже сьогодні нам потрібно готуватися до наступного опалювального сезону. Треба починати це робити тепер. Сподіваюся, що у короткостроковому періоді наша законодавча ініціатива буде підтримана Верховною Радою. Ми повинні зробити прорив у переході на відновлювані джерела енергії. Крім того, ми маємо продовжити роботу з переведення теплопостачання на використання твердопаливних котлів. Це питання ніхто не знімає, воно залишається актуальним сьогодні», – наголосив керівник Уряду.


Юлія ПОНОМАРЕНКО.

Фото government.gospmr.org