Життя коротке, МИСТЕЦТВО ВІЧНЕ

Знаменитий грецький лікар Гіппократ стверджував, що робота високої якості потребує багато часу на її виконання. Тому і залишаються на віки витвори мистецтва, створені справжніми майстрами.


Пам’яті майстра такого рівня, придністровського художника Iгоря Мосійчука і присвячена перша республіканська виставка акварельного живопису «Магія акварелі».

На кілька годин Тираспольська картинна галерея стала місцем тяжіння як для майстрів образотворчого мистецтва, так і для численних глядачів, небайдужих до творчості.

Пожвавлення відчувалося вже на вході: сюди прибували відомі, досвідчені художники, а також учні художніх шкіл і просто шанувальники живопису.

Усі з нетерпінням чекали на відкриття унікальної експозиції, до якої, як пояснила завідувач столичної картинної галереї Ольга Любовецька, увійшли близько 140 акварелей, виконаних на вільну тему.

«Деяким авторам було незвично працювати в новій для них техніці. Можна сказати, що на цій виставці вони роблять свої перші професійні кроки в новому для них жанрі образотворчого мистецтва», – сказала Ольга Василівна.

Ініціатором заходу виступила Спілка художників з метою вшанування пам’яті відомого майстра та популяризації техніки акварельного живопису в нашій республіці. У трьох залах галереї представлені портрети, натюрморти, міські та сільські пейзажі.

Член Спілки художників Придністров’я, один із найкращих майстрів пензля та обожнюваний багатьма учнями викладач дитячої художньої школи ім. О. Фойницького Олег Болтнєв розповів, що ідея створення виставки виникла ще кілька років тому:

«По суботах ми з колегою Маргаритою Корсак, як завжди, малювали. Завели розмову про те, що в Придністров’ї переважно відбуваються виставки робіт, виконаних олією на полотні, нам же захотілося створити щось легке, «повітряне».

Акварель – складна техніка, проте водночас сприймається легко. Може саме тому серед тих, хто представив свої акварелі на виставку, стільки представниць прекрасної жіночої статі. «Магія акварелі» чудово вписалася у весняні реалії», – запевнив Олег Васильович.

Інший організатор – голова Спілки художників Сергій Панов із радістю повідомив, що виставка вдалася: вона вийшла об’ємною та показовою. У ній зголосилися брати участь близько 40 художників. Серед них – члени Спілки художників, викладачі освітніх закладів художньої спрямованості, зокрема дитячих художніх шкіл та шкіл мистецтв, а також художники, які не є членами творчих спілок та організацій, вони пройшли професійний відбір та вперше представили свої роботи.

Однак серце виставки – роботи Ігоря Мосійчука, аквареліста міжнародного статусу. Його твори зберігаються в музеях республіки та приватних колекціях Росії, Молдови, України, Польщі, Греції, Туреччини, Німеччини, США та Швейцарії. Він був учасником 24 міжнародних і 9 персональних виставок.

Нагадаємо, що Ігор Петрович Мосійчук народився 1963 року в Україні. Дитинство та юність його минули серед мальовничої природи Волині, що вплинуло на подальшу творчу працю. Він часто любив писати ці місця, що полюбилися змалку, надихаючись рідною природою.

Юнак 1982 року закінчив скульптурне відділення Одеського державного художнього училища імені М. Б. Грекова, а 1994-го – Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова у Львові за фахом художник-графік. З 1984 року його життя було поєднане з Придністров’ям.

Творчі роботи художника публікувалися в науково-популярних виданнях Канади, США, Південної Кореї, Туреччини, Японії, Індії, України та Придністров’я.

Ігор Мосійчук – народний художник ПМР, був професором і завідувачем кафедри декоративно-ужиткового мистецтва Придністровського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, членом ради Спілки художників Придністров’я.

Художник прожив лише 59 років. Його не стало у травні 2022-го, проте роботи майстра продовжують надихати людей. Десятеро із сорока авторів картин, що представили свої досягнення на «Магії акварелі», навчалися в Ігоря Петровича на кафедрі декоративно-ужиткового мистецтва в Рибницькій філії ПДУ. Вони стали його послідовниками, й цілком справедливо є майбутнім нашого краю.

На вернісажі була вдова І. П. Мосійчука – Антоніна Михайлівна, теж художник і викладач, яка зізналася, що для неї він був і вчителем, а не просто люблячим і вірним чоловіком. Зі сльозами на очах жінка висловила вдячність ініціаторам та учасникам виставки, а також усім, хто не залишився байдужим і прийшов на відкриття. На знак вдячності за організацію такої прекрасної події Антоніна Михайлівна подарувала Олегу Болтнєву робочий пензель чоловіка.

Завдяки коханій дружині, вірній подрузі та колезі художника, ми можемо ознайомитися з невідомими раніше роботами Ігоря Мосійчука. Їх можна побачити на Фейсбуці. Антоніні Михайлівні організатори вручили квіти, а художникам, які презентували свої роботи для вернісажу, – дипломи.

Пропонуємо і вам, шановні читачі, насолодитися унікальною весняною легкою виставкою, яка експонуватиметься до 13 квітня. Так ви зможете наблизитися до акварельного мистецтва і вшанувати пам’ять великого художника.


Софія ЛОНСЬКА.

Фото автора.