ФІЛАТЕЛІЯ – наша культурна спадщина

У Бендерському краєзнавчому музеї відбулася презентація нових поштових марок, присвячених 80-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні та початку нового року за слов’янським календарем.


Державне унітарне підприємство «Видавництво «Марка Придністров’я» продовжує випуск поштових мініатюр, що увічнюють тему найбільш масштабної війни XX століття. За словами директора установи Всеволода Лаврентьєва, пам’ятати минуле означає зберігати свою культурну та духовну спадщину. Він також підкреслив, що історія формує нашу ідентичність і є основою для розвитку культурної самосвідомості. Для філателістів марки мають не тільки історичну, а й патріотичну цінність.

Колекціонування сприяє збереженню пам’яті про героїв, служить символом поваги до ветеранів війни, нагадуванням про подвиг наших предків, завдяки яким ми сьогодні можемо жити в мирі та злагоді.

Фото на конверті першого дня ілюструє момент встановлення Червоного прапора над Рейхстагом, що відображає факт капітуляції нацистської Німеччини та символізує перемогу Червоної Армії.

Поруч на ньому художник відтворив орден Великої Вітчизняної війни. Він був найпершою нагородою і першим радянським орденом, що мав поділ на ступені (вищим був I ступінь). Ним нагороджували військовослужбовців і партизан, які проявили хоробрість, стійкість і мужність у боях, а також військовослужбовців, що своїми діями сприяли успіху бойових операцій радянських військ. Першими кавалерами ордена стали радянські артилеристи, що відзначилися в боях на харківському напрямку. Всього ж за час війни понад 1 млн солдатів і офіцерів удостоїлися цієї визначної нагороди. Багатьох представляли до нагороди й кілька разів.

Після закінчення війни орден вручали не тільки окремим бійцям, а й військовим частинам, воєнним училищам і оборонним заводам. Варто зазначити, що орденом Вітчизняної війни I ступеня була нагороджена значна кількість радянських міст (серед них і наш Тирасполь), які виявили хоробрість і стійкість у боротьбі з ворогом. Ці нагороди стали символом мужності та героїзму жителів.

Таким чином, марки є не тільки засобом поштової оплати, вони стають цінними артефактами, що мають культурну й історичну цінність для філателістів. Поєднання різних елементів історичної символіки, художньої цінності та патріотичного почуття робить засоби філателії значущим для тих, хто цінує історичну пам’ять.

Другий конверт, презентований цього дня в музеї, присвятили символу слов’янського календаря – жалючому шершню. Це вже третій за рахунком тематичний випуск. Наклад – 5 600 примірників.

У день весняного рівнодення (20 березня) настає рік цієї тотемної комахи. До цього моменту продовжуємо жити під заступництвом Темного Лося.

Спостерігаючи за навколишнім світом, наші предки створили свій гороскоп, який ділиться на 16-річні цикли та має назву Свароже коло. Він деяким чином нагадує східний гороскоп: кожному року присвоюється своя тварина-покровитель. Серед знаків календаря є також птахи, риби та навіть комахи. Слов’яни вірили, що люди, народжені у відповідний рік, переймають звички, риси та характер свого тотемного покровителя.

Колекція, під назвою «Рік Жалючого Шершня», яскраво відображає багатство і символізм давньослов’янської міфології, де кожна тварина наділена особливими рисами, має сакральне значення. Це не просто марка, а справжній культурний артефакт, який розповідає про стародавні традиції та вірування слов’ян. Унікальний дизайн, символізм роблять цю серію справжньою знахідкою для цінителів культури та мистецтва.

Придбати поштові марки можна в офісі видавництва «Марка Придністров’я», а також у відділеннях ДУП «Пошта Придністров’я».


Володимир УС.

Фото автора.