У Палаці Республіки відбувся тридцять третій республіканський конкурс «Юний виконавець Придністров’я». Хорові колективи та вокальні ансамблі з усіх міст і районів (553 учасники) подарували глядачам вокальні композиції, які зворушили душу кожного з присутніх. Обов’язковою умовою конкурсу було виконання пісень, присвячених Великій Вітчизняній війні.
Слова глибокої подяки керівникам і педагогам музичних шкіл адресувала начальник Державної служби з культури та історичної спадщини Марія Кирмиз. Під час свого виступу вона висловила захоплення досягненнями юних придністровських хлопців і дівчат у навчанні музиці та співу. Марія Андріївна побажала усім конкурсантам яскравих виступів.
Журі конкурсу очолила Тетяна Твердохлєб – заслужений діяч мистецтв, народна артистка Придністров’я, доцент, нагороджена орденом «Трудова слава».
Тетяна Василівна – художній керівник і диригент Придністровського державного хору, зазначила, що для членів журі критеріями успішного виступу є майстерність виконання вокальних партій, а також емоційна складова, передана юними артистами.
Концертмейстер МОУ ДО «Дитяча школа мистецтв ім. С. Рахманінова» Максим Лавриненко упродовж кількох років навчає музичному мистецтву юних тираспольчан. Вони виконали найвідоміший твір композитора Юрія Чичкова на слова Михайла Пляцковського «Детство – это я и ты». До цього номера вже з перших нот приєдналися усі глядачі.
Музикант і педагог, Максим В’ячеславович поділився інформацією про композитора, сказав, що Юрій Чичков був одним із небагатьох, хто в музиці для дітей знайшов справжнє покликання:
«Юрій Михайлович був абсолютно правий, коли сказав таку фразу: «Творчість для дітей тримається на трьох китах: музика і вірші мають бути почуті серцем, у дитячій пісні має бути закладене добре, чарівне зернятко і, найголовніше, – любов до дітей!».
Вихованці МОУ ДО «Дитяча школа мистецтв» м. Бендери виконали відому пісню на вірш поета Олексія Суркова «Песня смелых». Вона була написана за покликом серця. I як заклинання звучали останні рядки: «Сміливого куля боїться, Сміливого багнет не бере…». Під текстом вірша стоїть промовиста дата – 22 червня 1941 року.
За словами концертмейстера бендерського навчального закладу Оксани Фальчевської, під час війни пісня стала найпоширенішим жанром радянської музики. Воєнна пора в усій повноті та силі виявила її мобільність, безпосередню близькість до повсякденного життя суспільства. Пісня стала духовною зброєю фронту і тилу. Вона кликала в бій, надихала спогадами про мирні дні та вселяла в людські серця впевненість у перемозі. Головна тема пісенної творчості тих років – захист Батьківщини. Музикант стверджує, що юнаки та дівчата на різних конкурсах досить професійно виконують композиції, присвячені найбільш жахливій війні в історії людства.
Юні музиканти МОУ ДО «Дитяча музична школа ім. Ю. Гагаріна» (м. Рибниця) заспівали відому всім пісню «Потому, что мы пилоты». Вперше вона пролунала у фільмі «Небесный тихоход», який вийшов на великому екрані у квітні 1946 року. Слова пісні написав Олексій Фатьянов, а музику – Василь Соловйов-Сєдой. Спочатку стрічку критикували за легкість і водевільний стиль, але народна слава виявилася сильнішою за авторитетну думку мистецтвознавців. От уже понад 80 років ця пісня не просто існує – вона живе і сьогодні викликає життєствердну посмішку. За словами юної учасниці рибницького колективу Софії Потеску, пісні воєнних років допомагають представникам різних поколінь придністровців правильно оцінити значення Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній.
Педагог рибницької школи Тетяна Морозова зазначила, що в кожному хоровому колективі репертуар складається із творів різного ступеня складності. Обов’язковою є наявність у ньому і складніших, і легших вокальних партій. Необхідно чергувати роботу над обраним репертуаром: деякі пісні служать відпочинком хору від напруженої роботи над важкими творами. Є й такі, що після невеликої репетиційної роботи готові до концертного виконання. Трапляються композиції, для виконання яких потрібна копітка і довга робота.
Керівник старшого хору Кам’янської школи мистецтв Світлана Мензерар стверджує, що хоровий спів впливає на формування особистості дитини. Світлана зазначила, що в репертуарі є різні твори, виконані українською, російською, молдавською мовами. Звернула вона увагу і на акапельне виконання відомої української пісні на слова Юрія Рибчинського та композитора Юрія Поклада «Сіла птаха». За її словами, вокалісти гармонійно поєднують свої голоси, створюючи багатошарову текстуру звуку.
За підсумком усіх виступів професійне журі на чолі з Тетяною Твердохлєб визначило переможців. Тетяна Василівна звернула увагу на високий рівень підготовки усіх юних придністровських артистів.
Володимир ДАНИЛОВ.
Фото Сергія МАРЧЕНКА.