Туризм завжди відігравав досить важливо роль в економіці, культурі, політиці, спорті, освіті й навіть в охороні здоров’я будь-якої держави.
Цьому сприяють його типи та види: рекреаційний, пізнавальний, гастрономічний, релігійний, лікувальний, сімейний, діловий, лижний, гірський, водний тощо. Особливо популярним серед жителів планети в останні десятиліття став так званий екологічний туризм.
Цей термін ще у вісімдесятих роках минулого століття запровадив архітектор з Мексики Гектор Себальос-Ласкурайн. Він запропонував новий формат проведення часу: відпочивати без шкоди для навколишнього середовища, а в чомусь заради природи, навіть відмовившись від звичних благ цивілізації та комфорту.
З огляду на всі ці фактори, 9 квітня ПДУ ім. Т. Г. Шевченка спільно з Агентством з туризму (Агентство) та Придністровським центром Російського географічного товариства (ПЦ РГТ) провів Республіканський науково-просвітницький круглий стіл «Потенціал, проблеми та перспективи розвитку екологічного туризму у Придністров’ї».
Пізнавальними та значущими для присутніх були доповіді заступника директора Агентства з туризму Єгора Артюхова та начальника відділу реалізації цільових програм і пріоритетних проектів цієї організації Ігоря Крижановського. Єгор Артюхов нагадав присутнім, що у Стратегії розвитку ПМР на 2019–2026 рр. є розділ «Розвиток туризму на рівні міст і районів», на підставі якого розбудовує свою діяльність їхнє Агентство. На основі цього ж документа у квітні 2024 року Уряд затвердив «Комплексний план розвитку екотуризму в ПМР на 2024–2026 рр.». Ухвалений документ, крім іншого, передбачає такі концептуальні заходи:
проведення інвентаризації та складання реєстру потенційних об’єктів екотуризму, можливих для відвідування туристами та розвитку екотуризму в ПМР;
розробка та впровадження нових форм організованого відвідування територій, що входять до природно-заповідного фонду нашої республіки;
розробка нових туристичних екомаршрутів, включення до діючих маршрутів об’єктів екологічного туризму, можливих для відвідування туристами.
Зазначалося, що минулого року Агентство організувало та провело 26 інформаційних турів для 173 представників туристичного бізнесу з різних країн світу. Це сприяло популяризації туристичного потенціалу нашої республіки, зміцненню інтересу до його культурної та природної спадщини, а також створенню позитивного образу Придністров’я на міжнародній арені.
Ігор Крижановський у своєму виступі зупинився на питаннях розвитку та покращення туристичної інфраструктури республіки, її матеріально-технічної бази. Крім того, він розповів про заходи Агентства, проведені у 2024-му, а також про найбільш значущі події поточного року. Доповідач ознайомив гостей і з порталом Агентства «Пізнавай Придністров’я», на якому розроблено та опубліковано 63 туристичні маршрути. Він зазначив, що на порталі велика увага приділяється й екотуризму, зокрема на сайті легко можна знайти опис усіх туристичних екомаршрутів та їхні карти.
Ще один виступ, на якому доречно було б зупинитися особливо, – доповідь директора Тираспольської станції юних туристів Миколи Візітіу – гуру туризму, як його шанобливо назвали присутні. Він розповів про організацію туристично-краєзнавчої діяльності школярів на основі екологічного туризму. Микола Михайлович на прикладі діяльності своєї установи переконливо довів, що екотуризм – один із найефективніших напрямків у вирішенні актуальних завдань виховання молодого покоління. Наставник юних дослідників краю докладно зупинився на організації екскурсій та походів нешкідливих для природного середовища.
Особливу увагу він присвятив аналізу екологічних стежок республіки та проблемам збереження природи під час проведення заходів екотуризму на етапі його розвитку в ПМР.
У своєму виступі бакалавр ПДУ напряму «Туризм» Аліна Андронакій розповіла про клімат, як фактор туристичної привабливості регіону. Вона зазначила, що сприятливий клімат Придністро-
в’я, гарні природні ландшафти, природні лісові масиви, водні простори, лікувальні гідромінеральні джерела, пам’ятки природи, найбагатша історія нашого краю є привабливими для організації відпочинку, туризму та лікування мешканців республіки.
А досить зручне географічне розташування, роздоріжжя багатьох європейських туристичних маршрутів, певна новизна і природна незайманість об’єктів, безперечно, можуть стати вельми привабливими для іноземних туристів і цим приносити прибуток Придністров’ю.
Загалом про фактори, що впливають на розвиток екотуризму в нашому краї, говорила учениця 10 класу Бендерської ЗОШ № 13 Дар’я Кустурова. Серед них, зокрема, вона виділила як позитивні, так і негативні. Наприклад, серед позитивних – природно-ресурсний потенціал, транспортна доступність, природоохоронні акції; серед негативних – екологічні проблеми та відсутність необхідних кадрів.
Старший науковий співробітник Державного заповідника «Ягорлик» Микола Романович доповів про екотуризм у ПМР, як елемент екологічної освіти та пропаганди дбайливого ставлення до природної спадщини. А учениця 11 класу Тираспольської ЗОШ № 11 Вікторія Филипович – про вело-маршрут за пам’ятками природи Кам’янського та Рибницького районів. Усього було представлено 12 досліджень.
Підбиваючи підсумки заходу, Володимир Фоменко та учасники круглого столу висловили одностайну думку про важливість порушеної проблеми, а також про актуальність і змістовність усіх заслуханих доповідей.
Ігор ШЕВЧЕНКО.
Фото автора.