Нещодавня газова криза в нашій республіці стала приводом для обговорення теми щодо розвитку альтернативної енергетики.
Зважити та обміркувати кожен крок
Одна з проблем упровадження цього напряму полягає в тому, що якщо всю енергетичну карту республіки заповнити об’єктами, які виробляють енергію з природних відновлюваних джерел, то можна підірвати господарський та фінансовий стан основних генеруючих електрику з невідновлюваних джерел енергії об’єктів – Молдавську ДРЕС, когенераційну станцію «Тиротекс-Енерго».
Тому важливо, щоб стосовно до відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) емоції не перемогли здоровий глузд. Перш ніж оприлюднити свій вердикт у цій галузі, представники органів державної влади разом із фахівцями енергетичної царини розпочали пошук рішень щодо зміни нормативно-правової бази, яка регулює процеси функціонування «зеленої» енергетики. Після відповідних консультацій внесено зміни до «Правил електропостачання на роздрібному ринку електричної енергії ПМР», «Правил технологічного приєднання електроустановок юридичних та фізичних осіб до електричних мереж» та базового Закону «Про електроенергетику». З метою вироблення оптимальних рішень до спільної роботи залучили юристів, економістів, технічних спеціалістів.
Мій співрозмовник – начальник виробничо-технічного відділу ДУП «ЄРЕМ» Дмитро Супручов каже, що й до енергокризи були прецеденти використання сонячних панелей для вироблення електрики. Та, по-перше, такі випадки були поодинокі, а по-друге, цей процес фактично нічим не регламентувався. Тепер відповідні процедури внесли до законодавчого поля.
«Використання відновлюваних джерел для виробництва енергії громадянами, індивідуальними підприємцями, представниками бізнесу – справа, безумовно, вигідна, – стверджує Дмитро Сергійович. – Ступінь ефективності й терміни окупності сонячних електростанцій багато в чому залежать від діючих тарифів. Що вони вищі, то коротший термін окупності».
Як зазначають фахівці-енергетики, ефективність сонячних панелей, їхній коефіцієнт корисної дії залежить не стільки від температури повітря, скільки від інтенсивності сонячного світла. Через об’єктивні фізичні причини енергія Сонця надходить на земну поверхню нерівномірно: то яскраво світить, то ховається за грозовими хмарами. Вночі ККД сонячних станцій взагалі дорівнює нулю. І що в такому разі робити, залишатися без електрики?
Зауважимо, що ті, хто виявить бажання встановити сонячні панелі або вітрогенератори в промислових масштабах, щоб реалізувати вироблювану ними електричну енергію, цілком можуть скласти конкуренцію її традиційним виробникам, які використовують як сировину природний газ, вугілля чи мазут. Для ринку та споживача це об’єктивно вигідно, оскільки згодом, через зростання пропозиції, можуть знизитися тарифи.
Партнерство заради енергетичного суверенітету
За будь-яких змін на енергетичному ринку, мережеві підприємства, а це ті, хто доставляє електроенергію від виробника до кінцевого споживача, як і раніше, матимуть попит, без них у цьому технологічному ланцюжку ніяк не обійтися.
«ДУП «Єдині розподільні електромережі» готові сприяти розвитку «зеленої» енергетики. Водночас, якщо цей процес не регламентувати, не регулювати, а пустити на самоплив, то наслідки можуть бути негативними. Якщо перевищити сукупну потужність альтернативної енергетики, то доведеться закривати традиційні підприємства, які генерують електрику. В наших умовах альтернативна енергетика повинна мати допоміжний характер, оскільки вироблення ними електроенергії цілком залежить від погоди», – вважає начальник ВТВ ДУП «ЄРЕМ» Дмитро Супручов.
Взаємодія держпідприємства, що розподіляє електроенергію, з тими, хто виробляє її з використанням сонячних панелей або вітрогенераторів, будується за двома напрямками: якщо вони споживають її для власних потреб і якщо генерують для продажу.
Перший варіант. Припустимо, власник встановив на будинку сонячну міні-електростанцію потужністю 5 кВт, але протягом доби спожив електрики менше. Її надлишок він віддав у мережу, яку згодом розподілили між іншими абонентами. Технічно це можна фіксувати за допомогою приладів обліку, які «рахують» як у бік власника сонячної електростанції, так і в бік мережевого (відокремленого) підприємства.
Якщо сонячна електростанція через погодні умови виробила необхідної її власнику електричної енергії менше, то недопостачання він одержує від ДУП «ЄРЕМ». Хто кому винен у результаті таких «перетоків», з’ясується за підсумками року. При цьому «сонячний» абонент оплачує мережному підприємству за отриману від нього електрику щомісяця, за умови, якщо за цей період він споживав електроенергії більше, ніж виробили його сонячні панелі. У випадках, коли за підсумками року плюс буде в бік споживача (це означає, що він видав у мережу більше електрики, ніж спожив), розподільне підприємство повертає йому гроші. Але не за тарифами, за якими електроенергія була реалізована абоненту, а за ціною, яка враховує технологічні втрати єдиних розподільних електромереж під час її транспортування.
Хто захоче встановити малу сонячну електростанцію, слід звертатися до ДУП «ЄРЕМ». Ця процедура називається технологічним приєднанням. Вона має певні правила, технічні умови, критерії відповідності, які визначають технічні фахівці, що виносять остаточний вердикт.
Як зауважив Дмитро Супручов, після газової кризи таких охочих побільшало. Поки що відмов в установці не було.
За приватниками потягнулися представники бізнесу, які висловлюють бажання використати електроенергію з ВДЕ для виробництва товарів та надання послуг. Так вони хочуть зробити свою справу менш витратною, а отже, більш прибутковою. І це реально, оскільки тариф для юридичних осіб вищий, ніж для фізичних.
Настав час поговорити й про другий варіант. Для тих, хто має бажання, використовуючи сонце чи вітер, виробляти електричну енергію, зробивши це прибутковим бізнесом. Технічна процедура тут така ж сама, а от юридична дещо складніша, оскільки юридичним особам необхідно придбати ліцензії на виробництво електроенергії з потужністю генерації понад 500 кіловат. До речі, нещодавнім рішенням депутатів Верховної Ради цей вид підприємницької діяльності віднесений до пріоритетних, що обіцяє чималі преференції від держави.
Подача електроенергії до кінцевого споживача розподільними мережами – прерогатива ДУП «ЄРЕМ». Якщо ж потужність генерувальної станції перевищує 500 кВт, необхідно укладати договір на оперативно-диспетчерське управління з системним оператором від імені ДУП «ДК Дністеренерго». Це енергетичне підприємство транспортує електричну енергію в тих випадках, коли вона поширюється не тільки розподільними, але і передавальними мережами 35, 110 і 330 кВ.
У реалізації проектів «зеленої» енергетики привабливим моментом є те, що комплекс сонячних батарей можна встановити в одному місці, а живити вироблюваною ними електроенергією об’єкти, розташовані в різних куточках Придністров’я.
Звичайно, з погляду комерції розвиток альтернативної енергетики певною мірою знижує виторг розподільних мереж, але ДУП «ЄРЕМ» готове до цього заради досягнення більш глобальної мети –енергетичної незалежності республіки. Нещодавня газова криза показала: у перший місяць нового року відчувався гострий дефіцит потужностей, які виробляють енергію. Отже, якби у споживачів було більше сонячних панелей та вітрогенераторів, дефіцит електроенергії був би меншим, а «віялові» відключення – коротшими.
Віктор ЗАРЕЙЧУК.