У межах звітної кампанії, яка триває в республіці, підбив підсумки 2024-го та накреслив плани на майбутнє глава державної адміністрації Кам’янського району Сергій Сокирка. Він зазначив, що діяльність місцевих органів влади була спрямована на поліпшення фінансово-економічних показників, функціонування муніципальних підприємств і соціальної галузі, матеріально-технічної бази бюджетних установ.
Доповідь містила демографічні дані, інформацію про соціальну політику та зайнятість населення. У Кам’янському районі – 18 тис. жителів. У реальному секторі економіки зайнято майже 5 тис. осіб. Середня зарплата за рік підвищилася на 16 % – до 5,5 тис. рублів. Найнижчий рівень – у поштовій галузі та сфері культури, тому установи цього профілю відчувають серйозний дефіцит кадрів.
Доходи місцевої казни збільшилися майже на 10 % у порівнянні з 2023 роком. Найбільшими платниками податків є консервний завод, колгосп «Путь Леніна», сільгоспфірми «Кам’янський колос» і «Подойма». Зробили свій внесок до бюджету і підприємці. У цій царині зайнято понад 1 400 жителів району. Майже 300 млн рублів досяг товарообіг 80 торговельних підприємств. У транспортній галузі задіяні 4 перевізники, які обслуговують один міський, дев’ять приміських і чотири міжміських маршрути. За рік їхніми послугами скористалися 100 тис. пасажирів, третина з них – пільговики.
Значну увагу глава держадміністрації приділив стану справ в агропромисловому комплексі. У провідній галузі району працюють 15 сільгосппідприємств і 320 селянсько-фермерських господарств. Площа угідь становить майже 30 тис. га, посівна – перевищує 21 тис. га. У минулому сезоні зібрали 38 тис. т зерна, близько 16 тис. т технічних культур, 2,4 тис. т овочів. Землероби також вирощують плодові та кормові культури.
Декілька кам’янських сільгоспфірм і СФГ працюють в галузі тваринництва: відгодовують велику рогату худобу, овець, кіз, свиней, птицю. Молоко, яке виробляють місцеві фермери, реалізується Тираспольському молочному комбінату. Торік його обсяг перевищив 237 тис. літрів, відповідно і сума державних дотацій склала 237 тис. рублів.
С. Сокирка повідомив, що останнім часом у індивідуальних виробників молока в Кам’янському та Рибницькому районах виникають складнощі з реалізацією товару, і попросив сприяння у вирішенні проблеми. Голова Уряду, який брав участь у засіданні, акцентував увагу на тому, що підсобне господарство покликане задовольняти особисті потреби в сільгосппродукції. Якщо громадянин має декілька корів, то, за фактом, він веде бізнес, проте підприємницька діяльність належним чином не оформлена. ТМК, як комерційне підприємство, зацікавлений у розвитку власної сировинної бази та у взаємодії з СФГ, які відповідають за якість і безпеку виробленого молока. Олександр Розенберг повідомив, що Уряд веде пошук оптимального варіанту виходу з ситуації, що склалася.
Один із брендів, завдяки яким Кам’янка відома далеко за межами Придністров’я, – санаторій «Днестр». Торік тут відпочили понад 9 тис. осіб. Продовжується модернізація оздоровниці, будівництво нового корпусу, в якому розміститься поліклініка. На першому поверсі вже функціонує водолікарня. Тут встановлені додаткові ванни, облаштована соляна кімната, упроваджені методи лікування, що раніше не застосовувалися. Здійснений ремонт у спальному корпусі та в басейні.
Санаторій орієнтований на обслуговування дорослих людей. Прицьому керівництво країни вважає перспективною ідею щодо організації в Кам’янському районі – найбільш екологічно чистому – оздоровлення та відпочинку дітей.
Детально проаналізували, як у 2024-му були реалізовані програми розвитку. З місцевого бюджету понад 1,3 млн рублів вкладено в утримання житлового фонду й об’єктів соціокультурної галузі. У рамках благоустрою території приведені в порядок пункти очікування громадського транспорту, паркування, майданчики збору побутових відходів тощо.
З Дорожнього фонду район одержав 25 млн рублів. Відремонтували спуск у Кузьмин, вулиці в Грушці, Красному Октябрі, Подоймі. Триває будівництво зливової каналізації в місті. У планах – капітальний ремонт республіканської траси на важливій ділянці від Катеринівки до Рашкова.
З Фонду капвкладень профінансовані роботи на 12 млн рублів. Кошти використали, зокрема, на ремонт приймального відділення центральної районної лікарні та приміщення швидкої медичної допомоги, упорядковали прилеглу територію. На районному стадіоні поміняли покриття бігових доріжок. Приведені в порядок шкільні двори в селах Подойма, Окниця та Кузьмин. Різноманітні ремонтно-будівельні роботи здійснені в 7 навчальних закладах.
Укладена угода з заводом «Електромаш» на виготовлення чотирьох твердопаливних котлів: для шкіл у селах Рашків, Хрустова та Кузьмин, а також для Кам’янського центру розвитку дитини. У разі обмеженого постачання природного газу, це дозволить на рівні всього району вести навчально-виховний процес в очному форматі. Найближчим часом також планується замовити ще два потужних котли – для Кам’янської ЦРЛ.
Продовжується реконструкція парку Вітгенштейна. Президент принагідно зазначив:
«Завдяки тому, що держава вклала в цей об’єкт чимало коштів, він став зручним для відпочинку жителів і гостей міста, для проведення масових заходів. Тепер малий бізнес повинен створити там відповідну інфраструктуру, відкрити заклади громадського харчування, розважальні майданчики, можливо, готель».
Вадим Красносельський, вислухавши доповідь, думки та пропозиції посадових осіб, націлив кам’янчан на розвиток галузі туризму й інших перспективних напрямів діяльності, на підвищення внутрішньої ділової активності та вдосконалення роботи муніципальних підприємств і закладів.
Керівництво держави позитивно оцінило роботу Кам’янської держадміністрації у 2024 році.
Олександра САПЕГА.
Фото camenca.gospmr.org