У республіці триває звітна кампанія: глави державних адміністрацій, очільники міністерств і відомств аналізують та підсумовують свої здобутки за рік, що минув.
Міністр сільського господарства та природних ресурсів Iгор Паламарчук доповів про результати діяльності 2024 року в галузях, що перебувають в зоні відповідальності міністерства: це рослинництво, фітосанітарне благополуччя, тваринництво, ветеринарія, меліорація, механізація, інвестиційні зобов’язання в агропромисловому комплексі, земле- та надрокористування, водокористування біоресурсів, геологія, геодезія та картографія, охорона та моніторинг навколишнього середовища.
Керівник відомства розповів, що основну частину посівних площ республіки становлять зернові та зернобобові, а також технічні культури. Минулого року аграрії зібрали врожай з усіх найважливіших культур. Валовий збір зернових і зернобобових становив 455,6 тис. т, що на 15 % нижче за показник 2023 року. Зменшення обсягів виробництва зернових сталося через скорочення площі посіву та зниження урожайності через посуху.
Багато землекористувачів в умовах посухи більшу частину угідь залишили під весняну сівбу. Посіви ярових на 34 тис. га перевищили озимий клин. Однак, отриманий обсяг зерна повністю задовольнив потребу республіки в хлібі, борошні, крупах та забезпечив постачання зерна на експорт. Коментуючи цю частину доповіді міністра, Голова Уряду Олександр Розенберг зазначив, що всупереч несприятливим погодним умовам, Мінсільгосп має виробити своє бачення та розуміння ситуації з погляду економічної вигоди для виробника та республіки загалом.
Валовий збір соняшника також менший – близько 94,2 тис. т. І це зі збільшенням збиральних площ. Середня врожайність культури у 2024 році була на чверть менша за показники 2023 року. Попри те, що закупівельні ціни на соняшник досить нестійкі, а логістика ускладнюється, можливість реалізувати продукцію говорить на користь вирощування цієї культури.
Щодо картоплі: посівна площа збільшилася на 32 % порівняно з 2023 роком, а валовий збір зріс лише на 18 %. Міністр наголосив на забезпеченні республіки овочами власного виробництва. Йдеться як про сезонні, так і про овочі тривалого зберігання (за винятком картоплі). Зеленого горошку зібрано 50 % від рівня минулого року, цукрової кукурудзи – 75 %, через скорочення посівних площ. Така ситуація пояснюється проблемами з реалізацією готової продукції на експорт.
Винограду також не пощастило: через несприятливі погодні умови його середня врожайність у 2024 році була удвічі нижчою за попередній звітний період. Найкраще показали себе кісточкові – 112,5 % до рівня 2023-го. Потреба внутрішнього ринку у плодах повністю забезпечена власним виробництвом, не враховуючи особистих підсобних господарств і садово-городницьких товариств.
Перед АПК стоїть завдання – збільшити частку виробництва таких культур, які добре почуваються на території нашої республіки, оптимально використовують агрокліматичні та ґрунтові переваги. Тому нині здійснюється закладка багаторічних насаджень, включаючи горіхоплідні культури та ягідники. Загалом у 2024 році висаджено 349 га садів, 1 га виноградників та 21,9 га горіхоплідних. Також було зібрано 20,4 тис. т плодів, із них яблук 12,8 тис. т.
У 2024 році експорт продовольчих товарів та сировини знизився на 3,1 % і склав 22,1 % у загальному обсязі експорту.
Через посуху довелося ввести зрошення сільгоспкультур. До початку поливного сезону минулого року співробітниками ДУП «Республіканські зрошувальні системи» для подачі води на полив було підготовлено 65 насосних станцій. Загалом площа зрошуваних земель у Придністров’ї на кінець 2024-го становила майже 36 тис. га. Встановлено, що близько 22,5 % водокористувачів із року в рік не платять за воду і накопичують борги як за основним платежем за спожиту воду на цілі зрошення, так і за рахунками, виставленими за пені на поточну суму боргу.
Тваринництво. Цій позиції належить центральне місце в АПК Придністров’я. Воно забезпечує значну частину валової продукції сільського господарства та сприяє зниженню залежності від зовнішніх поставок, що особливо важливо в умовах економічних та політичних коливань.
Минулого року в республіці зросло виробництво м’яса, його загальний обсяг збільшився на 15,2 %, порівняно з 2023 роком. Зростає поголів’я птиці – на 12,8 % більше, ніж роком раніше. Близько 80 % виробництва м’яса птиці забезпечують організації та СФГ Дубоссарського і Григоріопольського районів, половина всього виробництва свинини в республіці – від підприємств та СФГ Григоріопольського району.
Молочне скотарство. У 2024 році на 3,5 % зріс обсяг виробництва коров’ячого молока порівняно з показниками 2023-го, і на 15,9 % більше, ніж у 2022 році. Серед головних причин таких змін – заходи держпідтримки, зокрема дотації за молоко, передане на промислову переробку, субсидії, що частково компенсують витрати на придбання племінної великої рогатої худоби як імпортованої, так і на внутрішньому ринку. У 2024 році за дотаціями звернулися 44 суб’єкти господарювання, зокрема 29 СФГ.
Нині збільшуються обсяги виробництва молока, що потребує ефективного розподілу та переробки сировини. Одним із ключових завдань галузі стає розширення потужностей з його переробки та збільшення асортименту готової молочної та кисломолочної продукції. Крім того, переробка надлишків молока на продукцію з тривалим терміном зберігання, включаючи сир, масло, сухе та ультрапастеризоване молоко, створює додаткові можливості для розвитку експорту.
Підвищується попит на куряче яйце. У галузь почали активно вкладати гроші нові виробники. У низці господарств відремонтували та переобладнали пташники з урахуванням сучасних технологій, закупили молодняк курей-несучок порід, адаптованих до місцевих умов. Очікується, що до кінця 2025 року обсяг виробництва курячих яєць зросте.
Ветеринарно-санітарне благополуччя. У республіці регулярно відбувається вакцинація тварин та птиці від низки захворювань. Зокрема, від сибірки, сказу, хвороби Тешена, класичної чуми свиней, і навіть чуми птиці тощо.
Вислухавши доповідь міністра, Голова Уряду Олександр Розенберг звернув увагу на те, що Придністровський науково-дослідний інститут сільського господарства має не лише виконувати державне замовлення за 6 напрямками в галузі насінництва, а й здійснювати науковий супровід діяльності аграріїв республіки.
Також Олександр Розенберг говорив про роботу над державним земельним кадастром та необхідність розвитку електронного документування земельних ресурсів, про раціональне використання та відтворення природних ресурсів, а також про рекультивацію.
Загалом, керівник Уряду визнав роботу Міністерства сільського господарства та природних ресурсів задовільною.
Михайло ТРЕМБIТА.
Фото прес-служби Міністерства сільського господарства та природних ресурсів ПМР.