Упродовж багатьох років схожа доля єднає народи Абхазії, Південної Осетії та Придністров’я. Так сталося, що невеликі за своїми масштабами, але волелюбні держави народжувалися та відстоювали свою незалежність зі зброєю в руках. У нас із ними спільна історія, склалися багаторічні дружні та партнерські відносини.
Щорічно в Абхазії відзначають перемогу в грузинсько-абхазькій війні, яка закінчилася 30 вересня 1993 року. У республіці практично немає жодної родини, де цю дату не згадували б зі сльозами на очах. Збройний конфлікт називають тут Вітчизняною війною. З абхазької сторони в ній брало участь 12 тисяч осіб, під час бойових дій загинуло 3,5 тисячі людей, близько 5 тисяч дістали поранення, понад 200 – вважаються зниклими без вісті; з грузинської сторони загинуло близько 10 тисяч чоловік.
Напередодні цієї важливої дати, 28 вересня, в Офіційному Представництві Республіки Абхазія в ПМР відбувся урочистий захід, присвячений Дню Перемоги та Незалежності Республіки Абхазія. На ньому були присутні керівник Адміністрації Президента ПМР Сергій Бєлоус, заступник Голови Уряду ПМР з питань правового регулювання та взаємодії з органами державної влади – Керівник Апарату Уряду ПМР Станіслав Касап, міністр закордонних справ Віталій Ігнатьєв, Повноважний представник Республіки Абхазія в ПМР Олександр Ватаман, представники міністерств і відомств республіки.
Учасники події переглянули документальний фільм про героїчну боротьбу абхазців за свою незалежність у 1992–1993 роках. До присутніх звернувся Олександр Ватаман: «День 30 вересня 1993 року став важливою датою в історії Абхазії. Він увійшов в ідентичність і самосвідомість абхазького народу як момент урочистості й вищої справедливості, як щаслива мить здобуття такої бажаної, довгоочікуваної незалежності. Це день, коли в Абхазії та в братніх республіках згадують, яку величезну й непоправну жертву поніс народ Абхазії в ім’я Перемоги. Цього дня кожен громадянин схиляється перед пам’яттю синів і дочок Апсни, перед пам’яттю добровольців, які пролили кров і віддали життя заради збереження Абхазії, заради можливості вільно жити на землі своїх предків».
Повноважний представник братньої держави також зазначив, що відносини між ПМР і Абхазією активно розвиваються, свідченням чого стало підписання Президентами республік – Вадимом Красносельським і Раулем Хаджимбою у вересні минулого року нового Договору про дружбу, співробітництво і партнерство.
Від імені Вадима Красносельського абхазький народ з пам’ятною датою привітав Сергій Бєлоус. Він зачитав вітальний адрес Президента ПМР, в якому сказано, що розвиток Абхазії на сьогодні є гідним продовженням справи захисників братньої республіки. Вадим Красносельський побажав народові Абхазії добробуту та плідного розвитку під мирним небом.
Станіслав Касап звернувся до Олександра Ватамана від імені виконавчого органу держави: «Чверть століття минуло від тих подій, але біль втрати рідних, близьких і друзів у цій війні, напевно, не вщухне ніколи ні в абхазького народу, ні у народу Придністров’я. Перемога у війні в історії республіки стала новою сторінкою, яка привела до визнання країни з боку Російської Федерації, до її подальшого мирного розвитку».
Учасники події висловили впевненість, що у двох народів вистачить сили духу, щоб розбудовувати економіку та гарантувати безпеку своїм державам. Олександр Ватаман подякував усім придністровцям, які прийшли цього дня, щоб підтримати й привітати абхазький народ з важливим державним святом.
Олександр ЗАЙЧУК.