Президент ПМР Вадим Красносельський 18 січня провів у Будинку офіційних прийомів розширену нараду з представниками Уряду, Верховної Ради та главами держадміністрацій. Порядок денний складався з чотирьох питань: реалізація положень «Стратегії розвитку Придністров’я на 2019 – 2026 роки», підсумки «Року рівних можливостей», план проведення «Року екології та упорядкування – 2019», а також виконання Програми з реконструкції та влаштування мереж вуличного освітлення, розрахованої до 2022 року.
Глава держави нагадав, що базисними принципами життєдіяльності республіки є політична стабільність, економічна самодостатність і соціальна справедливість.
Про політичну стабільність
Важлива роль відводиться державним ЗМІ, діяльність яких має бути спрямована на поширення достовірної інформації про Придністров’я.
У новому році діяльність державних органів відбуватиметься у кількох напрямках: проводитимуться постійні засідання Консультативної ради при Уряді ПМР із взаємодії з некомерційними організаціями, створено інститут громадських ініціатив. Намічено проведення республіканського конкурсу «Людина року» з включенням до переліку двох нових номінацій – «Доброволець року» і «Меценат року». Є намір провести молодіжний студентський зліт «Новий погляд» на майданчику бази відпочинку «Дністровські зорі» за широкої участі керівників і представників органів державної влади. Особливе значення Президент надає громадському контролю.
Вадим Красносельський звернув увагу учасників наради на те, що за минулий рік ним особисто було розглянуто понад 20 тисяч заяв і закликав чиновників, за його прикладом, особисто вивчати кожен запит, скаргу, звернення. «Інтеграція громадянського суспільства має бути більш широкою і глибокою, ніж є на сьогодні. Крім того, (це стосується всіх органів влади) необхідно проводити зустрічі з громадськістю. Уряд практикує таку діяльність, і це правильно. Усі міністерства і відомства на своїх електронних ресурсах повинні представити графік прийому громадян і зустрічей з громадськістю. Кожен керівник повинен вести прийом громадян особисто», – підкреслив Вадим Миколайович.
Актуальною залишається зовнішньополітична діяльність держави: ведення переговорного процесу як у форматі «5 + 2», так і на рівні керівництва країни, політичних представників і робочих груп. Крім того, окремий блок завдань пов’язаний зі зміцненням і розвитком контактів з російською громадськістю та діловими колами РФ з метою розширення експорту, залучення інвестицій, доступного кредитування. Важливим фактором вважається розвиток співпраці з російськими регіонами. Серед запланованих заходів слід назвати VII Придністровський міжнародний інвестиційно-економічний форум. Глава держави переконаний, що без інвестицій розвитку економіки чекати не варто.
«Без «свіжих» фінансових надходжень та ініціатив не матимемо ні робочих місць, ні виробництв. Ми за два роки створили 5 200 робочих місць завдяки як внутрішнім ресурсам, так і завдяки інвестиціям. Якщо 2018 рік був роком досягнення домовленостей, то 2019-й має стати роком їх реалізації в практичному вираженні», – стверджує Вадим Красносельський.
У продовження теми Президент звернув увагу на розробку плану розвитку Збройних сил ПМР, на необхідність проведення ремонту, будівництва та реконструкції ряду об’єктів, підвідомчих Міністерству оборони, міністерствам юстиції, внутрішніх справ та державної безпеки. Є потреба у централізованому придбанні обмундирування військовослужбовців. Президент говорив і про необхідність розробки низки документів державного значення: це Концепція національної безпеки ПМР, охорони громадського порядку і безпеки республіки, розвитку цивільної оборони та боротьби з корупцією. Крім того, Глава держави вважає, що час вимагає прийняти нові закони про міліцію, про основи профілактики правопорушень, про аварійно-рятувальні служби і статус рятувальників.
Про економічну самодостатність
Президент вважає, що в поточному році важливо продовжити налагодження атмосфери довіри між бізнесом і владою, щоб контроль і нагляд не справляли негативного впливу на діяльність платників податків, закликає до співпраці та тісної взаємодії співробітників податкових органів з економічними агентами. Податкові органи повинні проводити серед підприємців роз’яснювальну роботу, державні послуги надавати в електронному вигляді та якомога більшу кількість звітів перевести у цифровий формат, переконаний він.
Глава держави звернув особливу увагу на податкове навантаження сільгоспвиробників, підкресливши, що воно повинно бути справедливим.
У 2019 році державна політика в сфері АПК передбачає підтримку виробників молока через надання субсидій, а також комплекс заходів, спрямованих на збільшення кількості овочів і фруктів у загальному обсязі сільськогосподарської продукції, виробленої в республіці. Також триватиме загальнонаціональна акція «Купуй придністровське».
Що стосується до родючих придністровських земель, то, вважає Президент, їх треба використовувати більш дбайливо. «Варто попрацювати з сільгоспвиробниками, які вирощують зернові культури. Їх необхідно орієнтувати на створення переробних виробництв або на те, щоб вони додатково займалися вирощуванням хоча б основних овочевих культур для насичення внутрішнього ринку. Використовувати землю тільки для експорту зернових недостатньо. Сільське господарство – це наша основна стратегія не тільки на найближчі вісім, а й на десятки років уперед», – зауважив керівник держави.
Цього року слід продовжити підтримку в рамках Фонду державного резерву суб’єктів малого підприємництва і тих, хто працює в пріоритетних галузях реального сектора економіки. Вадим Красносельський підкреслив, що в Придністров’ї є чимало громадян, які мають бажання спробувати себе в бізнесі, і на початковому етапі держава повинна надати їм адміністративну і кредитно-грошову підтримку.
Розпочнеться підготовка розробки Концепції промислової політики ПМР на 2020–2024 роки, формування «дорожньої карти» зі створення нових робочих місць і тарифної політики на середньострокову перспективу.
Ще один напрямок – будівництво. Для його розвитку минулого року було створено Фонд капітальних вкладень, що, у свою чергу, дало роботу сотням кваліфікованих людей, можливість відремонтувати десятки об’єктів і відрахувати мільйони рублів податків. У поточному році програму Фонду продовжать реалізовувати і розпочнуть формувати подібну до неї вже на 2020 рік.
Не оминув Президент своєю увагою і так звані «довгобуди». Він нагадав, що основна частина об’єктів незавершеного будівництва була переведена в житловий фонд. У підсумку – 600 нових квартир за доступною ціною зможуть придбати працівники бюджетної сфери.
Разом з тим передбачається й розвиток програми з упорядкування та озеленення міст і районів республіки: а це будівництво парків і зон відпочинку для городян і жителів сіл, громадських дитячих і спортивних майданчиків та подальше формування доступного середовища для людей з обмеженими можливостями здоров’я.
«У кожному місті й районі повинен бути центральний парк або місце відпочинку, щоб там було свято кожного вихідного дня. Необхідно обладнати спортивні майданчики й у сільській місцевості», – сказав Вадим Красносельський.
У транспортній галузі та дорожньому господарстві планується і надалі впроваджувати практику бетонування доріг і тротуарів, яка вже довела свою ефективність, зокрема, для цієї мети будуть придбані два бетоноукладача. Модернізація електротранспорту представлена окремо низкою заходів та підвищенням зарплат співробітникам тролейбусних управлінь Тирасполя і Бендер.
До цього ж розділу належать питання створення та покращення туристичної інфраструктури, формування культурно-туристичних зон, зокрема й за рахунок коштів програми капітальних вкладень.
Про соціальну справедливість
Третій пункт Стратегії включає комплекс заходів, які мають бути реалізовані в нинішньому році органами державної влади та управліннями. Серед іншого – зміна якісного та кількісного складу споживчого кошика, вдосконалення пенсійної системи, а також системи соціального захисту населення.
У галузі охорони здоров’я особливу увагу планується приділити не тільки матеріально-технічному забезпеченню медичних установ, а й таким питанням, як формування ефективної системи захисту прав пацієнтів та лікарів, розробка програми державних гарантій з надання громадянам безкоштовної медичної допомоги.
Профільним міністерствам доручено у поточному році розробити програму з формування здорового способу життя, підвищення його ролі в становленні особистості, створення системи заохочення та підвищення відповідальності громадян за власне здоров’я. Підкреслюючи значимість роботи в цьому напрямку, Вадим Красносельський звернув увагу на неприпустимість «фанатичного» ставлення до виконання цього завдання.
Перед Міністерством просвіти ПМР поставлено завдання розробити нову редакцію закону про освіту, розширити спектр послуг дошкільної освіти. Президент рекомендував приділити особливу увагу створенню та друкуванню підручників для навчальних закладів з навчанням молдавською та українською мовами. Він наголосив, що необхідно вдосконалювати систему держзамовлення на підготовку фахівців з найбільш затребуваних професій, а також використовувати можливості та переваги дуального навчання. У 2019 році приділятиметься більше уваги якості підготовки та рівню соціального захисту педагогів, особливо тих, що працюють у сільській місцевості.
Головним завданням державної молодіжної політики Вадим Красносельський вважає активніше залучення юнаків та дівчат до участі в політичному та громадському житті республіки. Значущими для держави в цьому році, як і раніше будуть і такі галузі, як наука, культура і спорт, у зв’язку з чим планується відкриття училища олімпійського резерву, а також організація та впровадження фізкультурно-спортивного комплексу «Готовий до праці та оборони».
Міста і райони Придністров’я – це територія комфорту і розвитку людини. Під таким гаслом у поточному році реалізовуватиметься регіональна політика держави. Вона передбачає поліпшення якості доріг, облаштування автомобільних стоянок і транспортних зупинок, розвиток соціальної та туристичної інфраструктури, створення зон відпочинку, озеленення населених пунктів республіки.
Окреслені завдання Президент назвав лише незначною часткою того, що належить зробити. Але всі вони є досяжними для виконання.
Екологія, комфорт, упорядкування
Вадим Красносельський, нагадавши, що нинішній рік проголошено в республіці «Роком екології та благоустрою», запросив до слова начальника Державної служби екологічного контролю та охорони навколишнього середовища ПМР Василя Сотникова.
Керівник відомства зазначив, що загалом в офіційному переліку зазначено для виконання 92 пункти, вони забезпечені фінансуванням близько 25 млн рублів. Серед них – поліпшення стану існуючих, а за необхідності – будівництво нових полігонів твердих побутових відходів (ТПВ) у містах і районах республіки, ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ, оновлення спецтехніки. У Бендерах і Рибниці передбачається установка сортувальних ліній. По всій республіці будуть облаштовані спеціалізовані майданчики з контейнерами для роздільного збору ТПВ. Протягом року планується проведення семінарів, круглих столів, вікторин, олімпіад, фотовиставок та міжнародних конференцій, на яких поширюватимуться знання щодо правильного та раціонального використання природних багатств, виховуватиметься почуття особистої відповідальності кожної людини за навколишній світ. Василь Сотников повідомив, що в поточному році побачить світ оновлене видання «Червоної книги Придністров’я» і буклет «Території ПМР, що перебувають під особливою охороною».
Вадим Красносельський доповнив виступ начальника держслужби, нагадавши про посилення заходів відповідальності за спалювання ТПВ на вулицях, а також зауважив, що вирубування дерев, лісових насаджень, ремонт та будівництво очисних споруд надалі відбуватимуться виключно після узгодження з керівництвом міст та районів.
З планом заходів щодо виконання Програми з реконструкції та улаштування мереж вуличного освітлення присутніх на засіданні ознайомив заступник міністра економічного розвитку, начальник департаменту будівництва, архітектури та дорожнього господарства Іван Унту. Підсумки «Року рівних можливостей» представив і прокоментував заступник Голови Уряду Олексій Цуркан.
Аліса КОХАНОВА.