9 березня виповнилося 205 років від дня народження генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Біля пам’ятника поету в столиці Придністров’я відбувся мітинг-реквієм, на якому говорили про творчу спадщину Кобзаря, його величезний внесок у скарбницю української, російської та світової літератури.
Ім’я пророка українського народу, поета й художника Тараса Шевченка по праву стоїть в одному ряду з такими титанами думки та слова, як Гомер і Шекспір, Пушкін і Толстой, Шиллер і Гейне, Ґете і Бальзак, чия спадщина стала надбанням усього людства. На різних континентах у 32 країнах встановлено понад тисячу пам’ятників Кобзарю, на його честь названо міста, села, вулиці, музеї, театри й навчальні заклади. Поміж них і наш ПДУ ім. Т. Г. Шевченка.
Від імені Президента ПМР Вадима Красносельського ректор університету Степан Берил вручив Центру української культури ПДУ сертифікат на цінні подарунки: інтерактивну дошку, проектор і ноутбук. «Його твори знають у всьому світі, його «Заповіт» перекладений більш ніж 100 мовами світу, а провідним мотивом творчості, яким пронизане усе його життя, була самовіддана любов до України», – зазначила керівник культурно-інформаційного центру Посольства України в Республіці Молдова Наталя Журбенко.
Тарас Шевченко залишив нам, його нащадкам, велику творчу спадщину: малюнки, акварельний та олійний живопис, гравюри, ілюстрації до книжкових видань. Його поетичні й прозові твори, щоденники свідчать про митця тонкого, зі сміливим і самостійним поглядом на світові мистецькі події. Наша газета «Гомін» теж пов’язана зі спадщиною поета, бо саме таку назву виданню підказали рядки з поеми «Гайдамаки».
Біля пам’ятника Т. Г. Шевченку, встановленого коло одного з корпусів ПДУ, лунали пісні та рядки з творів Великого Кобзаря у виконанні студентів та представників української громадськості. «З кожним роком розуміння феномена генія Шевченка зростає. Він зробив для національної свідомості українців, для української держави більше, ніж усі поети разом узяті, він відкрив світові Україну та її співучу мову. Шевченко має для нас дуже велике значення», – зазначив Петро Богуцький, керівник Спілки українців Придністров’я ім. О. Бута.
Уроки Кобзаря, читання творів Т. Г. Шевченка, вечори ушанування, літературні вітальні, наукові конференції, години поезії, відкриті уроки літератури з вивчення його життя та творчості – все це та багато іншого, що упродовж року проводиться в республіці членами українських товариств. Березень традиційно вважається місяцем пам’яті народного діяча: упродовж кількох тижнів у всіх містах республіки відбуваються урочисті заходи в рамках великого проекту «Шевченківські дні». Найбільш масштабним буде конкурс-фестиваль, присвячений пам’яті поета, який відбудеться 16 березня. Взяти участь у ньому виявили бажання понад 200 учасників: вихованці дитячих садків, школярі та ліцеїсти, суворовці та кадети, студенти Тираспольського юридичного інституту.
Поміж гостей біля пам’ятника Т. Г. Шевченку була вчителька української мови та літератури ЗОШ I і II ступеня с. Смолигів Луцького району Надія Куліш. Вона відзначила, що надзвичайно приємно бачити, як шанують і поважать придністровці українського поета. Викладачі та студенти кафедри української філології, співробітники Центру української культури разом з гостями поклали квіти до підніжжя пам’ятника Великому Кобзареві.
Творчість Тараса Шевченка – всеосяжна, завжди сучасна, проходить крізь межі часу і простору – є одвічним джерелом оновлення українського духу. Розповідаючи про Великого Кобзаря, не можна не згадати його вірші, які, напевно, всі чули у своєму житті:
«Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь».
Дарина КУЛАКОВА.