На черговому пленарному засіданні Верховної Ради, яке відбулося 13 березня, народні депутати розглянули й ухвалили низку важливих законопроектів, спрямованих на покращення добробуту жителів Придністров’я.
У першому читанні був ухвалений проект закону «Про внесення змін і доповнень до Закону ПМР «Про податок на прибуток з фізичних осіб». Як пояснив автор законодавчої ініціативи, голова Комітету з соціальної політики, охорони здоров’я, праці, питань сім’ї та дитинства Сергій Чебан, підставою для розроблення законопроекту є звернення громадян із проханням урегулювати стандартні податкові відрахування на утримання дитини (дітей) сумлінним платникам аліментів.
Зміни будуть застосовані в наступних випадках: якщо у дитини є батько й мати, але вони не перебувають у шлюбі, податкове стягнення здійснюється в однократному розмірі з кожного з батьків; якщо батько, який не проживає зі своєю дитиною (дітьми), підтвердить факт сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини (дітей), або надасть документи, що підтверджують витрати на дитину (дітей).
На розгляд законодавців була представлена законодавча ініціатива Уряду ПМР «Про внесення доповнень до Закону «Про податок на прибуток з фізичних осіб». Метою документа є зниження податкового навантаження на певну категорію фізичних осіб шляхом виключення з оподатковуваної бази з податку на прибуток доходу, отриманого учасниками програми пільгового кредитування громадян ПМР (стосується інвалідів внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту ПМР, а також у результаті участі в бойових діях у Республіці Афганістан) у вигляді матеріальної вигоди від економії на відсотках за користування позиковими коштами.
Соціальну важливість документа депутатам пояснив директор Державної податкової служби Максим Баденко: «Пропонується звільнити від оподаткування прибуток, одержаний учасниками програми пільгового кредитування у вигляді матеріальної вигоди, яка утворилася від економії на відсотках за користування позиковими засобами. Також передбачається, що об’єктом оподаткування не є прибуток у вигляді оплати державою відсотків за пільговими кредитами». Документ був ухвалений у першому читанні.
Депутати законодавчого органу Галина Антюфєєва, Олег Бєляков, Григорій Дяченко, Віталій Калін, Олег Петрик запропонували законодавчу ініціативу «Про внесення змін до Кодексу ПМР про адміністративні правопорушення».
Проект закону розроблено з метою вдосконалення механізму оплати адміністративних штрафів та гармонізації законодавства ПМР до законодавства Російської Федерації. Пропонується упровадити відповідні зміни до Кодексу, а саме виключити градацію випадків, коли адміністративний протокол не складається за принципом досягнення граничної кількості РР МЗП.
Законопроект передбачає зовсім інший критерій розмежування: якщо особа вчинила адміністративне правопорушення, за яке може бути призначене покарання у вигляді попередження або адміністративного штрафу й особа повністю визнає факт учинення адміністративного правопорушення і свою провину, то адміністративний протокол не складається, а такій особі буде винесено постанову про накладення відповідного покарання.
Як зазначив Олег Петрик, автори ініціативи вважають, що необхідно виключити із Кодексу норму, яка дозволяє порушнику сплатити штраф на місці вчинення правопорушення. «Існує практика, коли співробітники Міністерства внутрішніх справ під час виявлення адміністративного правопорушення за згодою винної особи стягують штраф на місці. Завершуючи чергування, вони повинні інкасувати ці кошти. Вважаємо, що такий порядок стягнення штрафу створює додатковий корупційний фактор. У РФ, як і в інших цивілізованих країнах, уже відійшли від такої практики», – зазначив народний обранець.
Згідно з законопроектом, якщо порушник визнає провину, то адміністративний протокол може не складатися. Винуватцю виноситься постанова про накладання штрафу. Удвічі зменшити його суму можна під час оплати впродовж двадцяти днів. Максимальний термін погашення штрафу – два місяці.
Олег Петрик представив на розгляд колег законодавчу ініціативу за своїм авторством. Метою документа «Про внесення змін і доповнень до Кримінального кодексу ПМР» є підвищення відповідальності за незаконне полювання, а також встановлення відповідальності за незаконне переміщення (транспортування) або оброблення
диких тварин. Законопроектом пропонується:
– доповнити статтю 254 Кримінального кодексу приміткою, яка визначає великий і особливо великий збиток, завданий незаконним полюванням;
– посилити кримінальну відповідальність за незаконне полювання, передбачивши збільшення санкцій;
– доповнити перелік заходів покарання таким видом, як конфіскація знарядь учинення або предмета злочину;
– ввести нову статтю 254-1 КК ПМР, яка встановлює відповідальність за незаконне переміщення (транспортування) або обробку диких тварин.
Важливість документа полягає в тому, що він спрямований на збереження природних багатств ПМР.
Микола ЮРКЕВИЧ.