Чому багато магазинів, як і раніше, залишаються недоступними для людей з інвалідністю? Коли в містах стане більше зручних пандусів? Чи з’являться тролейбуси з системою оповіщення? На ці та інші запитання громадських діячів, які представляють організації інвалідів, 12 березня відповідав особисто Олександр Мартинов. Подібні зустрічі в Уряді – не дивина. На останній (у грудні) було порушено чимало проблем. Прем’єр дав низку доручень міністерствам і відомствам, главам держадміністрацій республіки, а нині заслухав звіт про їх виконання. Розмова була предметною та відвертою.
«Рассвет» і «Маяк»
Проблеми підприємств, на яких працюють інваліди зору, озвучив голова товариства сліпих Придністров’я Віктор Нікіта. Їх немало, але Олександр Мартинов чітко поставив завдання перед економічним блоком Уряду: Міністерство економічного розвитку і Міністерство фінансів допоможуть скласти для цих підприємств новий бізнес-план.
Такий документ на середньострокову перспективу необхідний для вибудовування стабільної та ефективної роботи, оскільки передбачається відкриття нових виробничих ліній: виробництво щіток, товарів народного споживання тощо. Для цього необхідні інвестиції, отже належить визначити джерело фінансування. Але, перш ніж приймати будь-яке рішення, його слід ретельно прорахувати, говорили на нараді.
«Коли будуть покладені на папір плановані обсяги виробництва, підраховані витрати, податки, нам буде зрозуміло, де та як ми можемо точечно підключитися та допомогти з боку держави», – констатував Олександр Мартинов. На розробку бізнес-плану він призначив двотижневий термін.
Недоступно і безалаберно, чи зручно і комфортно?
Одне з важливих питань – створення доступного середовища, будівництво пандусів для маломобільних груп населення. Хоча деякі зміни в цьому напрямку вже очевидні, проте нарікань також вистачає. Представники громадських організацій інвалідів входять до складу комісій, які приймають побудовані або відремонтовані об’єкти. Але голова республіканського благодійного фонду «Світ рівних можливостей» Дмитро Кузук нарікає, що порушення будівельних нормативів допускаються ще на етапі проектування. У результаті виходить «щось, що лише нагадує пандуси», ними незручно і небезпечно користуватися. Потрібне більш відповідальне ставлення з боку проектних організацій, вважає громадський діяч.
«Коли в проекті буде зазначено, що пандус має бути таким, а не інакшим, коли проектувальники та будівельники дотримуватимуться нормативів, тоді доступне середовище створюватиметься набагато швидше і комфортніше. А поки що ми можемо тільки вказувати на недоліки та помилки», – зазначав він.
За словами заступника міністра Мінекономрозвитку Івана Унту, пандуси та з’їзди будуть монтуватися в державних і муніципальних установах. План робіт на найближчі 3 роки вже затверджений. Він містить усього 173 об’єкти. На його реалізацію планується виділити майже 3 млн рублів. 2019 року програма охопить 45 об’єктів, у 2020-му – 80, а у 2021-му – 48.
Оголошення в електричному транспорті
На зустрічі йшлося і про використання звукової системи оповіщення (внутрішньої та зовнішньої) в електротранспорті. У Бендерах з 30 тролейбусів таким обладнанням оснащено лише 2. На 2019 рік заплановано укомплектувати ще 5 тролейбусів. У Тирасполі задіяно до 27 тролейбусів з відповідним обладнанням. Ця тема додатково розглядатиметься на нараді з главами держадміністрацій та керівниками ТТУ і БТУ.
Різне
Порушувалися питання щодо лікування дітей-інвалідів та інвалідів дитинства, розширення категорії дітей із психоневрологічними відхиленнями, облаштування санвузлів у медичних установах з урахуванням потреб людей з особливостями здоров’я. Олександр Мартинов звернув увагу присутніх на необхідність урахування зауважень громадських діячів під час зведення об’єктів, які увійшли до програми Фонду капвкладень.
Підбиваючи підсумок майже двогодинного спілкування, Дмитро Кузук зазначив: «Усі питання, всі проблеми, з якими стикаються громадяни, зокрема люди з інвалідністю, стали вирішуватися набагато швидше, ефективніше і більш якісно саме завдяки таким зустрічам. Ми завжди мріяли саме про партнерське співробітництво. Це дуже важливо для того, щоб створювати комфортні умови для людини».
Ірина МАСЛОВА.