Попереду на нас чекає пора святкових подій, а разом з ними – урочисті застілля. Душа нашого народу щедра, на Новий рік та Різдво усі готують страви від душі. Найчастіше в пріоритеті – жирна їжа. Фахівці ж невпинно повторюють, що таке нездорове харчування – прямий шлях до лікарні. Про те, як звести ризики до мінімуму, проконсультує лікаргастроентеролог Наталія Донцу.
Нинішній рік у Придністров’ї Президент Вадим Красносельський оголосив Роком здоров’я. За іронією долі, так збіглося, що у 2020-му цій темі волею-неволею придністровці приділяють усю увагу. На сьогодні, як ніколи, важливо стежити за своїм здоров’ям, дотримуючись запобіжних заходів: носити маски, рукавички, тримати соціальну дистанцію. Усе це допоможе врятувати життя собі та своїм близьким. Нині наш організм особливо вразливий, а тому, щоб зміцнити імунітет, досить важливо стежити за своїм харчуванням. Тож у раціоні мають бути тільки корисні продукти.
Що ж таке жирна їжа?
Біль, нудота, печія, відрижка. Чому так відбувається і про що це свідчить? Перше – це може бути переїдання, друге – в раціоні були жирні продукти, що само собою є важкою їжею і справжнім випробуванням для травної системи. Жири перетравлюються дуже повільно, затримуються у шлунку занадто довго і викликають подразнення слизової оболонки, що і призводить до печії.
Разом з тим фахівці відзначають, що жирна їжа не є абсолютним злом. Вона все ж необхідна людині для вироблення статевих гормонів, для правильної роботи жовчного міхура, для краси нашої шкіри, волосся та нігтів. «Вітамін Д – це базовий вітамін для нашого імунітету, який надходить в організм тільки з жирною їжею. До корисних жирів належить вершкове масло, оливкова олія, жирна риба, печінка тріски, горіхи, авокадо. До шкідливих – трансжири: ковбаси, сосиски, маргарин, спреди, магазинні майонези», – пояснила Наталія Донцу. Фахівець зазначила, що треба вміти розрізняти поняття «жирна» і «шкідлива» їжа, й обмежувати у своєму раціоні необхідно саме шкідливі жири.
Усе добре, коли в міру, тож і жири необхідно вживати без надлишку. «Особливо небезпечно поєднувати жирну їжу з солодощами й алкоголем. Гостре запалення підшлункової, жовчного міхура, зайва вага – усе це наслідок надлишку жирної їжі в раціоні», – зазначила лікар-гастроентеролог.
Лайфхак. Як підготуватися до новорічного застілля
Незабаром новорічні свята – час широких застіль. Саме в цей період наш організм перебуває під особливим ударом, а головний наш ворог – жирна їжа. Фахівці заспокоюють, навіть кажуть, що іноді можна собі дозволити «свято живота»: «Для того, щоб зменшити негативний ефект, жирну їжу слід поєднувати з достатнім вживанням клітковини. Вона зменшує всмоктування «шкідливого» в кишечнику. Принцип у харчуванні має бути такий: якщо сьогодні день «завантажувальний», то завтра – «розвантажувальний».
Фастфуд як окрема тема гастрономії
Від фастфуду, що у перекладі з англійської означає «швидка їжа», варто відмовитися раз і назавжди, запевняють медики. Ніякі свята не можуть виправдати вживання такої їжі. Гамбургери, картопля фрі, сосиски в тісті, шаурма, хот-доги, пиріжки смажені, а також локшина і картопляне пюре швидкого приготування – прямий шлях до лікарні. Користі в цих продуктах – нуль, самі тільки мінуси. Швидкоїжа шкідлива для здоров’я, адже в ній використовуються трансжири чи як їх ще називають «жири-вбивці». Саме вони викликають ожиріння, атеросклероз, онкологію, порушують травлення і наш гормональний фон. Крім того, фастфуди містять багато консервантів, харчових добавок, барвників, ароматизаторів. Уся ця хімія шкідлива, вона повільно отруює наш організм», – запевняє Наталія Донцу.
Виходячи з рекомендацій фахівців, можна зробити кілька висновків:
– вживати жирну їжу можна й необхідно, тільки за умови, що в ній містяться корисні жири: якісне вершкове масло, риба, м’ясо, горіхи. Важливо! Загалом усе має бути в міру;
– іноді все ж можна влаштувати невеликий гастрономічний бенкет, але при цьому обов’язково потрібно відновити організм;
– фастфуд – абсолютне зло. Так звана «швидка їжа» поєднує в собі й жирні, й шкідливі продукти. Потрібно забути про неї раз і назавжди.
Харчуватися смачно, а головне корисно – на сьогодні це не проблема. Фахівці розробили тисячі рецептів страв, у складі яких тільки здорові інгредієнти. Що вживати у свій раціон – це особистий вибір кожного. Бути здоровим і активним чи страждати від хронічних захворювань – що вам більше до душі?
Марія КРАВЕЦЬ.
Фото з вiдкритих джерел.